VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Žďárské kino se modernizuje, vozíčkáři ale musejí počkat

Žďár nad Sázavou - V případě žďárského kina, kde právě probíhá zateplování objektu, si lidé s tělesným postižením budou muset na pohodlný vstup do budovy ještě počkat. „Během těchto prací se s bezbariérovým přístupem nepočítá. Nyní se pracuje na energetických úsporách zateplení, a s tím jsou spojené práce na fasádě, střeše a výplních, tedy oknech a dveřích," uvedl místostarosta Žďáru nad Sázavou Ladislav Bárta.

12.10.2013
SDÍLEJ:

Kino Vysočina ve Žďáře momentálně prochází zateplováním. Od 1. 4. 2014 by se mohlo o jeho provoz starat samo město, respektive Kultura Žďár.Foto: Deník/Martina Lorencová

V souvislosti se stavebními úpravami objektů ve městě se totiž obyvatelé zajímají i o to, zda se při nich počítá se zlepšením přístupu pro imobilní návštěvníky. Kino by rádi občas navštívili nejen dospělí, ale také děti, a i mezi nimi vozíčkáři jsou. Podle místostarosty jsou tedy připomínky ohledně kina Vysočina zcela na místě, a při dalších úpravách objektu se jimi chce dále zabývat. „Pokusím se však i při těchto pracích podnět zapojit, výsledek ovšem nyní neumím zaručit," dodal Bárta.

V současnosti do většiny městských budov bezbariérový přístup zajištěn je. „Pokud jako město přestavujeme či opravujeme své objekty, vždy se snažíme případné rezervy v tomto ohledu napravit. U velkých přestaveb bývá ostatně zajištění bezbariérovosti podmínkou. Příkladem může být třeba rekonstruované relaxační centrum, jež v tom směru stoprocentně kritéria splňuje," podotkl Ladislav Bárta.

Průchod s potížemi

Problémy ale lidem na invalidním vozíku může působit i pohyb ve stavbách, jež bezbariérový přístup mají. Třeba z jedné budovy žďárské polikliniky do druhé se někteří dostanou jen s velkými potížemi.

Tu zkušenost má například Bohumír Dvořák. „Přístavek, kde jsou zubní a další odborné ordinace, je přístupný jen na mechanickém vozíku v doprovodu zdatného asistenta. Jediný výtah, který umožňuje návštěvu těch ambulancí, byl upraven tak, že je v něm méně místa než původně. Po demontáži podnožek z vozíku se tam vejde postižený, a asistent musí utíkat po schodech, aby pomohl vozíčkáři ven. A toalety na poliklinice nejsou přístupné vozíčkářům na elektrických vozících," popsal Bohumír Dvořák, jenž právě elektrický vozík užívá.

Tyto vozíky bývají robustnější než mechanické, je pro ně tedy třeba více místa.

„O průchodu z hlavní budovy do přístavku a k lékárně ani nemluvím, musím budovu objet zvenku, a tam opět prosit o otevření dveří. Shrnuto návštěva polikliniky může být velmi ponižující a stresující, a to se nedávno rekonstruovala," dodal Dvořák.

Obecně však Bohumír Dvořák bezbariérové úpravy ve městě hodnotí kladně, i když rezerv je dost a podle něj se stále vyskytují nové i opravené provozovny, jejichž vlastníci na vozíčkáře ani nepomysleli. „Sociální správa v Husově ulici není třeba přístupná vůbec," připomněl Dvořák.

Zmíněný přístavek polikliniky ve Žďáře městu nepatří. „Případné úpravy průchodu mezi budovami by se samozřejmě musely provádět v součinnosti s majitelem přístavku," sdělil ředitel polikliniky Michal Hubert Zrůst. Podmínky nejsou ideální, připomínky od vozíčkářů ale zatím nezaznamenal. V poliklinice si lze vypůjčit mechanický vozík. Podle Ladislava Bárty také město plánuje zřídit plošinu pro zajištění lepšího přístupu vozíčkářů ze vstupní haly do průchodu takzvaného krčku.

Autor: Zlata Ptáčková

12.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dvoudenní festival Horácký džbánek začal v pátek krátce po 17 hodině koncertem Jaroslava Samsona Lenka s jeho doprovodem. Lenk se také po oba dva dny ujal role moderátora.
16

OBRAZEM: Horácký džbánek zahájil Jaroslav Samson Lenk

Ilustrační deník.

Patronkou Běhu pro hospic je Veronika Čamková

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

Vysočina – Hned jedenáct jednotek hasičů zasahuje od brzkého rána u požáru ve společnosti zabývající se zpracováním dřeva v ulici Na Hranici v Jihlavě. Vyhlášen tam byl třetí stupeň požárního poplachu.

Žďárské „íčko“ bojuje o titul

Žďár nad Sázavou 18. srpna – O titul Informační centrum roku 2017 bojuje v celostátní internetové anketě také Turistické informační centrum ve Žďáře nad Sázavou. V loňském roce do „íčka“, které sídlí v prostorách Staré radnice, zavítalo 28 tisíc návštěvníků.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení