VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Žďárská radnice vybírá útulek, kam bude vozit toulavé psy

Žďár nad Sázavou - Dva psi v současné době pobývají v novém útulku v Jihlavské ulici ve Žďáře nad Sázavou. Smlouvu s městem ale útulek nemá.

28.4.2016
SDÍLEJ:

Zařízení v Jihlavské ulici provozuje obecně prospěšná společnost Úsvit, která ho v průběhu minulého roku vybudovala na pozemku pronajatém žďárskou radnicí. Aktuálně jsou v kotcích umístěni dva psi. Foto: Deník/Lenka Mašová

Radnice teprve nyní vyhlašuje výběrové řízení na subjekt, který městu zajistí umístění psů odchycených na celém území města. To do loňského léta pro Žďár zajišťoval útulek ve Vysocké ulici, jehož provozovatelé však na péči o zvířata nestačili, a proto byl rozhodnutím veterinární správy uzavřen.

„Předpokládáme, že všechny procedury včetně schválení radou města proběhnou během měsíce, aby město mělo od počátku června oficiální místo, kam bude odchycené psy umisťovat," informoval místostarosta Žďáru nad Sázavou Josef Klement.

Před zprovozněním nového útulku v Jihlavské ulici v lokalitě za garážemi byli psi odchycení v katastru Žďáru odváženi do jihlavského útulku, aktuálně jsou již umisťováni ve Žďáře. „Protože s útulkem nemáme smluvní vztah, psy tam nyní umisťujeme na základě objednávky," řekl Klement.

Ve výběrovém řízení na poskytovatele služeb psího útulku se bude podle slov místostarosty posuzovat cena, přičemž výhodou je umístění zařízení v katastru města. Do výběrového řízení se však mohou přihlásit i další poskytovatelé této služby.

Nový žďárský útulek pro bezprizorní psy provozuje obecně prospěšná společnost Úsvit. Disponuje celkem třinácti kotci, maximálně by tam mohlo být umístěno kolem dvou desítek psů. „Předběžně počítáme, že tam bude průměrně kolem deseti zvířat," přiblížil za provozovatele Milan Janáček.

Mezi novými kotci a chodníčky v útulku je již země osetá travním semenem, k výsadbě je připraveno také několik stromů. „Momentálně u nás máme dva pejsky, ale prošlo jich tudy už více než patnáct. Většina z nich tu ale pobyla třeba jen den, než si je majitelé vyzvedli," doplnila Hana Janáčková.

Lidé do útulku mohou přijít pomoci s venčením psů, pokud chtějí. „Podmínkou je, aby tomu člověku bylo nejméně 18 let," uvedla Janáčková. U některých psů to ale není jednoduché. „Rexe k nám přivezli z Bohdalce, kde se toulal, to byl hodně týraný pes. Ztratil důvěru v lidi, nenechal na sebe sáhnout, dokonce jsme k němu volali odborníka, který se takovými psy zabývá. Dlouhé hodiny jsem proseděla u jeho kotce a mluvila na něj, než byl ochotný jít se mnou na procházku," řekla Janáčková.

Provozovatelé nového psího útulku v Jihlavské ulici plánují spolupráci i s dalšími městy či obcemi v okolí, pokud budou mít o jejich služby zájem. „Zatím se nám ozvalo Nové Město na Moravě," doplnila Janáčková. O provoz útulku se stará několik lidí, zajištěna je také spolupráce s veterinárním lékařem, který zvířatům poskytuje potřebnou zdravotní péči.

Bývalý žďárský psí útulek ve Vysocké ulici, který dlouhá léta provozovali manželé Sojkovi, byl oficiálně zrušen loni na podzim, ale už v srpnu odtud nechala krajská veterinární správa všechny psy odvézt, protože zvířata tam žila ve špatných podmínkách.

Žďárská radnice letos v rozpočtu vyčlenila na služby psího útulku 150 tisíc korun. Sojkovým město přispívalo za každého psa, kterého do útulku umístilo, 65 korunami za den pobytu.

Autor: Lenka Mašová

28.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Muž v opilosti slovně napadal svoji známou

Takto vypadá klokan Kuki, který utekl chovateli až z Mohelnice. Objevil se v minulých dnech poblíž Jihlavy.

Majitel hledal Kukiho u Vyskytné. Zatím ho nenašel

Kopie vázy zdobí průčelí Horácké galerie, originál je na nádvoří

Nové Město na Moravě – Kopie historické kamenné vázy zdobí průčelí novoměstského zámku, ve kterém sídlí krajská Horácká galerie.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Stáří je krásné, dokáže výstava fotografií

Vysočina – Kalendář seniorů z Mitrova a snímky žďárského fotografa Milana Šustra putují na Krajský úřad Kraje Vysočina, kde budou zdobit odbor sociálních věcí. Od 30. srpna, kdy proběhne vernisáž, si tak lidé mohou zkrátit čekání na úřadě prohlídkou unikátních fotografií.

Mistři regionů doplachtí v Křižanově v pátek

Křižanov – Nad letištěm v Křižanově plachtí od 6. srpna letadla, Plachtařské mistrovství regionů bude končit tento pátek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení