VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Žďár má novou knihu o Zelené hoře

Žďár nad Sázavou - Zelená hora Žďársko Jana Santiniho to je název nové publikace autorské dvojice Jiřího Kroupy a Jana Sedláka. Ústředním tématem knihy je unikátní žďárská památka zapsaná v seznamu světového dědictví UNESCO.

13.5.2016
SDÍLEJ:

V rámci vernisáže nové výstavy fotografií v Kině Vysočina byla slavnostně pokřtěna i nová publikace nazvaná Zelená hora Žďársko Jana Santiniho, jejímiž autory jsou Jiří Kroupa (na fotografii vlevo) a Jan Sedlák. Foto: Deník/Helena Zelená Křížová

„Je to kniha, která vyšla v edici věnující se památkám UNESCO. Téma Santini na Moravě mě dlouhodobě zajímá, už dříve už jsem napsal studii o Křtinách a Rajhradu. A když jsem dostal šanci stát se spoluautorem publikace o Zelené hoře, velice mě to potěšilo," řekl jeden z autorů, český historik umění zabývající se dějinami architektury Jiří Kroupa.

Kniha připomíná všechny nejznámější stavby Jana Blažeje Santiniho-Aichla na Žďársku. Nejvíce se ale zaměřuje na kostel Jana Nepomuckého. „Snažil jsem se v ní mimo jiné také ukázat jeden malý objev zprávu o velké zelenohorské slávě a slavnosti z roku 1730, která doposud nebyla známa. Jejím jádrem je popis zelenohorského kostela," prozradil Jiří Kroupa.

Podle spoluautora publikace lze v tak unikátní stavbě, jako je Santiniho svatostánek zasvěcený svatému Janu Nepomuckému, stále nacházet něco nového. Přestože byla již mnohokrát popsána, dokáže i nadále překvapovat. „Můj výklad architektury na Zelené hoře je hodně otevřený. Popsal jsem v publikaci čtyři základní interpretace týkající se tohoto místa s tím, že když se člověk otevřeným zrakem zadívá do interiéru a exteriéru, po čase objeví zase něco nového," potvrdil Jiří Kroupa.

Žďárská památka zapsaná v roce 1994 na Seznam světového přírodního a kulturního bohatství UNESCO, je jednou z nejkrásnějších staveb regionu. „Je důležité, abychom se o tu naši perlu starali a dávali také světu vědět, že ji tady máme, a že opravdu stojí za návštěvu. A také že nejde pouze o kostel Jana Nepomuckého na Zelené hoře, ale že celé Žďársko k Santinimu neodmyslitelně patří," vyjádřil se starosta Žďáru nad Sázavou Zdeněk Navrátil.

„Jsme rádi, že tato publikace bude dávat o Žďársku vědět širokému okolí. Navíc jsem potěšen, že vznikla nejen česká verze, ale také anglická. Díky ní je možné prezentovat naši památku i v zahraničí," doplnil Zdeněk Navrátil.

Nová publikace je vysoce ceněna také v odborných kruzích. „Jsem vděčný za každou knihu propagující Santiniho na Žďársku. O to více si ale cením této, jejímiž autory jsou přední kapacity historie architektury v České republice. Navíc Jan Sedlák je se slavným architektem už dlouho nedílně spjatý. Každému, kdo někdy o Santinim bádal, se určitě už dříve dostala do rukou některá ze Sedlákových publikací," řekl historik Stanislav Mikule.

Křest knihy doplňuje výstava fotografií Santiniho staveb Jiřího Podrazila, která je nainstalována v Kině Vysočina. Expozice bude otevřena ve dnech promítání, tedy ve čtvrtek, v pátek, v sobotu a v neděli vždy hodinu před promítáním.

Autor: Redakce

13.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Budova Krajského soudu v Hradci Králové. Ilustrační fotografie.

Pojišťovací agentku poslal soud do vězení

Matka na své děti neplatí výživné

Nové Město na Moravě – Téměř třicet tisíc korun dluží na výživném pro své děti třiačtyřicetiletá matka ze Žďárska. Policisté proto ženě sdělili podezření ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy.

Nositelem tradic jsou letos organizátoři Malého svrateckého maratonu

Vír – V pořadí už šestým Nositelem tradic Bystřicka se stal atletický oddíl spolku Jiskra Vír, a to na udržování tradice Malého svrateckého maratonu. Ten se v sobotu 26. srpna ve Víru uskuteční už po čtyřiašedesáté.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Vysočina – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Do Města se o víkendu sjedou chovatelé drobného zvířectva

Nové Město na Moravě – Chovatelé ukáží o tomto víkendu své odchovy. V Novém Městě na Moravě se koná tradiční Horácká výstava drobného zvířectva, jejíž součástí je také expozice okrasného ptactva.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení