VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Drzost! Zastupitel vyvezl nebezpečný eternit do lesa

HAVLÍČKOVA BOROVÁ - Nepříjemné překvapení. To čekalo na obyvatele u polní cesty za městysem. Nedaleko lesa totiž ležela hromada eternitových desek. Na místo je dal vyvézt borovský zastupitel Marek Štukhejl, který vlastní stavební firmu Lomond.

27.7.2007
SDÍLEJ:

Nedělal si starosti. Zastupitel eternitové desky jednoduše vyložil nedaleko lesa. Nevadilo mu, že se už nachází v chráněné krajinné oblasti.Foto: DENÍK/Hana Tonarová

Nevadilo mu, že se nachází v chráněné krajinné oblasti, ani to, že je předsedou ekologické komise

Materiál pocházel ze střechy chalupy, kterou firma zbořila kvůli stavbě nového domu. „Neměl jsem v ten okamžik k dispozici dopravce, který by krytinu odvezl na skládku. Bylo to však od začátku jen provizorní řešení,“ uvedl na svou obhajobu Štukhejl. Na druhý den materiál skutečně zase odvezl.

Místo, kde byly desky složeny, se nalézá již na území Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy. Eternit přitom může obsahovat rakovinotvorný azbest a na skládkách se s ním nakládá jako s nebezpečným odpadem! Zarážející přitom je, že Štukhejl předsedá obecní stavební a ekologické komisi. Traktor mu pro vývoz materiálu údajně poskytl další místní zastupitel Jan Frühbauer.

„Takové materiály ani není možné vozit na běžnou skládku, jen na ty zvlášť určené. Nebezpečí při kontaktu s azbestem není akutní, je-li materiál celistvý. Při manipulaci, hlavně při rozlomení, se ale uvolňují drobné jehličky, které se mohou dostat do plic,“ informoval Josef Pospíchal z oblastního inspektorátu České inspekce životního prostředí.

V moderních eternitových krytinách už byl azbest nahrazen umělými sloučeninami. Vzhledem k tomu, že desky pocházely ze staré chalupy, se však v tomto případě pravděpodobně jednalo o eternit s obsahem azbestu.

Zasáhl starosta

Za Štukhejla se postavila místostarostka Jaroslava Hájková: „Myslím, že šlo spíše o nerozvážnost a ukvapené jednání. Starosta představitelům firmy domluvil a oni neprodleně zjednali nápravu.“

Tentokrát se tedy věc rychle vyřešila. Potíže s divokými skládkami v chráněných krajinných oblastech jsou však obecně vážným problémem.

„Odpady se nám objevují všude možně, nejvíce podél komunikací. Lidé je tam vykládají z aut,“ vypověděl Vladimír Zabloudil z CHKO Žďárské vrchy. Závažnost prohřešku podle něj také určuje, ve které ze čtyř ochranných zón oblasti je odpad složen. „Černé skládky jsou v pravomoci obcí. My jim nalezené skládky hlásíme a likvidaci s nimi konzultujeme,“ zakončil Zabloudil z CHKO Žďárské vrchy.

Způsob udělování sankcí se různí podle původce prohřešku. U fyzických osob to řeší obce v rámci přestupkového řízení, v případě firem jedná Česká inspekce životního prostředí.

27.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sova pálená

Sýčkovi i sově pálené hrozí vymizení z Vysočiny

V září 2014 se zřítil most ve Vilémově na Havlíčkobrodsku, o život přišli čtyři dělníci
2

Pád mostu ve Vilémově začne soud řešit příští týden

Mrazy trvale poškodily třešně, ořešáky i zeleninu

Vysočina – Už teď je jasné, že úroda z některých ovocných stromů či keřů na Vysočině nebude valná.

V Rantířově se opět nehrálo

Rantířov – Středeční dohrávka 16. kola fotbalové I. A třídy skupiny B mezi Rantířovem a rezervou Žďáru byla už podruhé odložena.

Bezdomovci se ve Žďáře stěhují sem a tam, město po nich uklízí

Žďár nad Sázavou – Stížnosti na bezdomovce, kteří se s příchodem jara opět zabydleli v některých místech, která lidé s oblibou využívají k procházkám, se množí ve Žďáře. Jednak lidem vadí nepořádek, který kolem sebe bezdomovci dělají, ale také se obávají o svoji bezpečnost.

Lyže z novoměstské firmy dopomohly našim sportovcům na stupně vítězů

Nové Město na Moravě – Poprvé se lyže na Novoměstsku objevily v devadesátých letech 19. století, kdy se fryšavský revírník Rudolf Gabessam přišel hostinskému Koskovi do Studnických pasek pochlubit s novými lyžemi z Norska.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies