VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Drzost! Zastupitel vyvezl nebezpečný eternit do lesa

HAVLÍČKOVA BOROVÁ - Nepříjemné překvapení. To čekalo na obyvatele u polní cesty za městysem. Nedaleko lesa totiž ležela hromada eternitových desek. Na místo je dal vyvézt borovský zastupitel Marek Štukhejl, který vlastní stavební firmu Lomond.

27.7.2007
SDÍLEJ:

Nedělal si starosti. Zastupitel eternitové desky jednoduše vyložil nedaleko lesa. Nevadilo mu, že se už nachází v chráněné krajinné oblasti.Foto: DENÍK/Hana Tonarová

Nevadilo mu, že se nachází v chráněné krajinné oblasti, ani to, že je předsedou ekologické komise

Materiál pocházel ze střechy chalupy, kterou firma zbořila kvůli stavbě nového domu. „Neměl jsem v ten okamžik k dispozici dopravce, který by krytinu odvezl na skládku. Bylo to však od začátku jen provizorní řešení,“ uvedl na svou obhajobu Štukhejl. Na druhý den materiál skutečně zase odvezl.

Místo, kde byly desky složeny, se nalézá již na území Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy. Eternit přitom může obsahovat rakovinotvorný azbest a na skládkách se s ním nakládá jako s nebezpečným odpadem! Zarážející přitom je, že Štukhejl předsedá obecní stavební a ekologické komisi. Traktor mu pro vývoz materiálu údajně poskytl další místní zastupitel Jan Frühbauer.

„Takové materiály ani není možné vozit na běžnou skládku, jen na ty zvlášť určené. Nebezpečí při kontaktu s azbestem není akutní, je-li materiál celistvý. Při manipulaci, hlavně při rozlomení, se ale uvolňují drobné jehličky, které se mohou dostat do plic,“ informoval Josef Pospíchal z oblastního inspektorátu České inspekce životního prostředí.

V moderních eternitových krytinách už byl azbest nahrazen umělými sloučeninami. Vzhledem k tomu, že desky pocházely ze staré chalupy, se však v tomto případě pravděpodobně jednalo o eternit s obsahem azbestu.

Zasáhl starosta

Za Štukhejla se postavila místostarostka Jaroslava Hájková: „Myslím, že šlo spíše o nerozvážnost a ukvapené jednání. Starosta představitelům firmy domluvil a oni neprodleně zjednali nápravu.“

Tentokrát se tedy věc rychle vyřešila. Potíže s divokými skládkami v chráněných krajinných oblastech jsou však obecně vážným problémem.

„Odpady se nám objevují všude možně, nejvíce podél komunikací. Lidé je tam vykládají z aut,“ vypověděl Vladimír Zabloudil z CHKO Žďárské vrchy. Závažnost prohřešku podle něj také určuje, ve které ze čtyř ochranných zón oblasti je odpad složen. „Černé skládky jsou v pravomoci obcí. My jim nalezené skládky hlásíme a likvidaci s nimi konzultujeme,“ zakončil Zabloudil z CHKO Žďárské vrchy.

Způsob udělování sankcí se různí podle původce prohřešku. U fyzických osob to řeší obce v rámci přestupkového řízení, v případě firem jedná Česká inspekce životního prostředí.

27.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Policie ČR. Ilustrační foto.

Lup z obchodu schovala žena do kočárku

Kudlanky mohou být hnědě i zeleně zbarvené.
2

Teplomilná kudlanka nábožná byla objevena i ve Žďárských vrších

Nejméně Václavů žije ve Žďáře nad Sázavou

Vysočina – Každý 101 obyvatel Vysočiny se jmenuje Václav. Je to přesně 5 008 lidí. Václav je na Vysočině 24 nejčastějším jménem.

OBRAZEM: Radostín dal lídrovi kanára

Žďársko – Tohle fotbalový okresní přebor dlouho nepamatuje. Po sedmi kolech činí rozdíl mezi prvním a devátým celkem tabulky pouhé čtyři body. Na čele jsou čtyři mančafty, které mají shodně třináct bodů.

OBRAZEM: Prvňáci mají svá tabla! Představíme školáky ze ZŠ v Radňovicích

Žďársko - Ve středu 27. září pokračuje ve Žďárském deníku nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím budeme představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol, a to až do pololetního vysvědčení.

Hudbou a cyklovýletem oslaví svatého Václava

Vysočina – V Kraji Vysočina žije pěti tisíc mužů, kteří se pyšní jménem Václav, a oslaví tak své jmeniny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení