VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zánik ohrožuje sedm památek Žďárska

Žďársko - Téměř sedm set nejohroženějších kulturních památek z celé republiky je zapsáno v seznamu, který vydal Národní památkový ústav.Z celkem devatenácti objektů na Vysočině jich má žďárský okres na kontě nejvíce. Obce na Žďársku „zdobí“ sedm rozpadajících se staveb.

5.2.2009
SDÍLEJ:

Na seznamu nejohroženějších památek okresu figuruje také vodní mlýn s pilou v Trhonicích u Jimramova.Foto: Deník/Ondřej Švára

Jedná se převážně o venkovské domy, mlýny, vápenku nebo dokonce zámek. O většinu z nich majitelé nejeví zájem, objekty pak chátrají, což nedělá dobrou reklamu ani obcím.

Ostuda obcí

„Radost z takových ruin samozřejmě nemáme. Dům číslo popisné čtyřicet, který je zařazen mezi kulturní památky, je už na spadnutí a jeho majitel tam ani nechodí, natož aby ho nějak opravoval. Turisté, kteří zříceninu míjejí po cestě na vrchol Devět skal, si na ni samozřejmě ukazují,“ stěžuje si Lubomír Gregor, starosta obce Herálec na Žďársku.

Přitom pokud se vlastník o památku patřičně nestará, hrozí mu nyní díky novému zákonu ze srpna 2008 nemalé penále.

Dva miliony pokuty

„Nestará-li se majitel o zachování kulturní památky a neudržuje-li ji v dobrém stavu, nabízí památkový zákon dvě možnosti, jak ho k péči přimět. Jednou je vydání rozhodnutí o opatřeních, která je povinen vlastník kulturní památky učinit. Druhou možností je potom uložení pokuty za přestupek, a to až do celkové výše dvou milionů korun,“ popsala Jana Mrkvičková z novoměstského odboru regionálního rozvoje, územního plánování a stavebního řádu.

Avšak hrozba nejrůznějšími sankcemi, stejně jako možnost čerpat na opravy rozpadajících se objektů dotace od ministerstva kultury, kraje Vysočina nebo Evropské unie, většinu majitelů cenných objektů prozatím nemotivuje k zásadním krokům.

„Nezájmem poškozují nejen samotnou památku, ale také svůj majetek, který tím ztrácí na hodnotě. Mnozí z nich mají přitom možnost památky prodat, neboť zájemců o ně je pořád dostatek,“ dodává Jana Mrkvičková.

Některým objektům se ale už snad blýská na lepší časy. Zámek v obci Osová na Velkomeziříčsku prochází rekonstrukcí už delší dobu, práci ale v současné době brzdí ekonomická krize, která dolehla i na jeho majitele.

Opravy brzdí krize

„V minulosti jsme například opravovali střechu, letos jsme ale rekonstrukci prováděli v menším rozsahu než loni. Přece jen finanční krizi jsme také pocítili, takže zatím vyčkáváme,“ vysvětlil správce zámku Petr Čaněk. Podle jeho představ by v areálu mělo vzniknout místo pro setkávání umělců, workshopy či výstavy.

Drobných úprav se již dočkal i starý mlýn u Chlébského potoka, v dolní části obce Chlébské na Bystřicku. „Mlýn zhruba před rokem koupil nový majitel, takže se kolem objektu začalo konečně něco dít – do té doby stavba jen chátrala. Pokud vím, tak po konzultaci s památkáři vlastník provedl nejnutnější úpravy a obytnou část si bude asi opravovat,“ řekl starosta Chlébského Roman Knop.

Většina památek však takové štěstí nemá a „péče“ jejich majitelů často může vést až ke zřícení cenné stavby. Takto dopadla například stará rychta v Herálci. „Ruina bývalé rychty stojí ve vesnici stále, nic se na ní nezměnilo. Před pár lety byla proto ze seznamu kulturních památek vyjmuta,“ sdělil herálecký starosta Lubomír Gregor.

Vyjmutí ze seznamu je přitom až jedno z posledních řešení, k němuž se přistupuje. „K vyškrtnutí může dojít pouze za předpokladu, že daná památka již neexistuje, například spadla. Další možností je, že došlo k radikální a nevratné přestavbě, kvůli níž je zcela zničena hodnota objektu,“ informovala Silvie Jagošová z Národního památkového ústavu v Telči.

---------------

Ohrožené památky:

Borovnice: venkovský dům
Český Herálec: venkovský dům
Chlébské: vodní mlýn
Osová: zámek
Trhonice: vápenka
Trhonice: vodní mlýn
Ubušín: venkovský dům

----------------

Fotogalerii ostatních budov a starší článek k tématu najdete ZDE

Autor: Jana Nedělková

5.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V neděli se za přívětivého počasí v Krucemburku na dvou kurtech konal již 5. ročník parádního představení při turnaji čtyřher, který pro amatéry tradičně připravili Pavel a Míra Blažkové s rodinami.
58

O Krucemburskou kliku se bojovalo už popáté

Nevyužívané terasy za knihovnou čeká příští rok změna.
10

Čtenáři žďárské knihovny si budou moci číst i na zahrádce restaurace

Policie žádá veřejnost: Poznáte zloděje na fotografii?

Tři Studně - Po dosud neznámém pachateli pátrají kriminalisté územního odboru ze Žďáru nad Sázavou a žádají veřejnost o spolupráci. Zloděj kradl v rekreační oblasti ve Třech Studních.

Bohdalec prožil vítěznou domácí premiéru

Žďársko – Začátek letošního ročníku fotbalové III. třídy zastihl ve velmi dobré formě všechna tři rezervní mužstva, která v soutěži působí. Béčko Měřína o víkendu vyhrálo v Březí, záložní tým Hamrů vyloupil hřiště nováčka z Velké Losenice a oba týmy zatím mají plný počet bodů.

Zloděj si z garáže odnesl dvě motorové pily

Osová Bítýška – Po dosud neznámém zloději, který se z neděle na pondělí vloupal do garáže v Osové Bítýšce, pátrají meziříčští policisté.

Ulicemi krajského města jezdí festivalový trolejbus

Vysočina – Projekce dokumentárního filmu o fenoménu střelných zbraní na jihlavské střelnici a promítání dokumentárního snímku o současných česko-čínských vztazích v asijském bistru v Jihlavě. Nejen tyto snímky na netradičních místech mohou zdarma vidět zájemci v rámci letního programu Živého kina, které předznamenává blížící se Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jihlava (MFDF).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení