VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zánik ohrožuje sedm památek Žďárska

Žďársko - Téměř sedm set nejohroženějších kulturních památek z celé republiky je zapsáno v seznamu, který vydal Národní památkový ústav.Z celkem devatenácti objektů na Vysočině jich má žďárský okres na kontě nejvíce. Obce na Žďársku „zdobí“ sedm rozpadajících se staveb.

5.2.2009
SDÍLEJ:

Na seznamu nejohroženějších památek okresu figuruje také vodní mlýn s pilou v Trhonicích u Jimramova.Foto: Deník/Ondřej Švára

Jedná se převážně o venkovské domy, mlýny, vápenku nebo dokonce zámek. O většinu z nich majitelé nejeví zájem, objekty pak chátrají, což nedělá dobrou reklamu ani obcím.

Ostuda obcí

„Radost z takových ruin samozřejmě nemáme. Dům číslo popisné čtyřicet, který je zařazen mezi kulturní památky, je už na spadnutí a jeho majitel tam ani nechodí, natož aby ho nějak opravoval. Turisté, kteří zříceninu míjejí po cestě na vrchol Devět skal, si na ni samozřejmě ukazují,“ stěžuje si Lubomír Gregor, starosta obce Herálec na Žďársku.

Přitom pokud se vlastník o památku patřičně nestará, hrozí mu nyní díky novému zákonu ze srpna 2008 nemalé penále.

Dva miliony pokuty

„Nestará-li se majitel o zachování kulturní památky a neudržuje-li ji v dobrém stavu, nabízí památkový zákon dvě možnosti, jak ho k péči přimět. Jednou je vydání rozhodnutí o opatřeních, která je povinen vlastník kulturní památky učinit. Druhou možností je potom uložení pokuty za přestupek, a to až do celkové výše dvou milionů korun,“ popsala Jana Mrkvičková z novoměstského odboru regionálního rozvoje, územního plánování a stavebního řádu.

Avšak hrozba nejrůznějšími sankcemi, stejně jako možnost čerpat na opravy rozpadajících se objektů dotace od ministerstva kultury, kraje Vysočina nebo Evropské unie, většinu majitelů cenných objektů prozatím nemotivuje k zásadním krokům.

„Nezájmem poškozují nejen samotnou památku, ale také svůj majetek, který tím ztrácí na hodnotě. Mnozí z nich mají přitom možnost památky prodat, neboť zájemců o ně je pořád dostatek,“ dodává Jana Mrkvičková.

Některým objektům se ale už snad blýská na lepší časy. Zámek v obci Osová na Velkomeziříčsku prochází rekonstrukcí už delší dobu, práci ale v současné době brzdí ekonomická krize, která dolehla i na jeho majitele.

Opravy brzdí krize

„V minulosti jsme například opravovali střechu, letos jsme ale rekonstrukci prováděli v menším rozsahu než loni. Přece jen finanční krizi jsme také pocítili, takže zatím vyčkáváme,“ vysvětlil správce zámku Petr Čaněk. Podle jeho představ by v areálu mělo vzniknout místo pro setkávání umělců, workshopy či výstavy.

Drobných úprav se již dočkal i starý mlýn u Chlébského potoka, v dolní části obce Chlébské na Bystřicku. „Mlýn zhruba před rokem koupil nový majitel, takže se kolem objektu začalo konečně něco dít – do té doby stavba jen chátrala. Pokud vím, tak po konzultaci s památkáři vlastník provedl nejnutnější úpravy a obytnou část si bude asi opravovat,“ řekl starosta Chlébského Roman Knop.

Většina památek však takové štěstí nemá a „péče“ jejich majitelů často může vést až ke zřícení cenné stavby. Takto dopadla například stará rychta v Herálci. „Ruina bývalé rychty stojí ve vesnici stále, nic se na ní nezměnilo. Před pár lety byla proto ze seznamu kulturních památek vyjmuta,“ sdělil herálecký starosta Lubomír Gregor.

Vyjmutí ze seznamu je přitom až jedno z posledních řešení, k němuž se přistupuje. „K vyškrtnutí může dojít pouze za předpokladu, že daná památka již neexistuje, například spadla. Další možností je, že došlo k radikální a nevratné přestavbě, kvůli níž je zcela zničena hodnota objektu,“ informovala Silvie Jagošová z Národního památkového ústavu v Telči.

---------------

Ohrožené památky:

Borovnice: venkovský dům
Český Herálec: venkovský dům
Chlébské: vodní mlýn
Osová: zámek
Trhonice: vápenka
Trhonice: vodní mlýn
Ubušín: venkovský dům

----------------

Fotogalerii ostatních budov a starší článek k tématu najdete ZDE

Autor: Jana Nedělková

5.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Podél Dalešické přehrady vede nová zelená turistická značka. Turisty zavede přímo k vodě, na místa s poutavými výhledy.
23

Podél přehrady vede nová turistická trasa. Prošli jsme ji za vás

Školáci z celého okresu se opět utkají v soutěži Mladý zdravotník.

Mladí zdravotníci se utkají ve Žďáře

Za jízdu pod vlivem alkoholu přišel o řidičský průkaz

Velké Meziříčí – Čtvrteční jízda třiašedesátiletého muže ve Velkém Meziříčí skončila odebráním řidičského průkazu a podezřením ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Rampušáci se přetahovali s Řevnickými, letos rekord slaví deset let

Vysočina - Nejvyšší změřená hořící hranice, u níž se odehrával čarodějnický program, oslaví v neděli 30. dubna desáté narozeniny. Hranici měřící 16,999 metru postavil klub Rampušáků ze středočeských Mnichovic v dubnu 2007. Zahořela, jak jinak, 30. dubna onoho roku.

Ve Vysočina Areně přibude stojan na dobíjení elektrokol

Nové Město na Moravě – Areál Vysočina Areny v Novém Městě na Moravě začne od konce května sloužit nejen vyznavačům adrenalinové jízdy na singletraccích, ale nově také majitelům a uživatelům elektrokol.

Mladá žena řídila auto i přes uložený zákaz

Bystřice nad Pernštejnem – Podezření ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí bylo sděleno čtyřiadvacetileté ženě, kterou policisté přistihli, jak v centru Bystřice řídí osobní automobil, ačkoliv to má zakázané.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies