VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zánik ohrožuje sedm památek Žďárska

Žďársko - Téměř sedm set nejohroženějších kulturních památek z celé republiky je zapsáno v seznamu, který vydal Národní památkový ústav.Z celkem devatenácti objektů na Vysočině jich má žďárský okres na kontě nejvíce. Obce na Žďársku „zdobí“ sedm rozpadajících se staveb.

5.2.2009
SDÍLEJ:

Na seznamu nejohroženějších památek okresu figuruje také vodní mlýn s pilou v Trhonicích u Jimramova.Foto: Deník/Ondřej Švára

Jedná se převážně o venkovské domy, mlýny, vápenku nebo dokonce zámek. O většinu z nich majitelé nejeví zájem, objekty pak chátrají, což nedělá dobrou reklamu ani obcím.

Ostuda obcí

„Radost z takových ruin samozřejmě nemáme. Dům číslo popisné čtyřicet, který je zařazen mezi kulturní památky, je už na spadnutí a jeho majitel tam ani nechodí, natož aby ho nějak opravoval. Turisté, kteří zříceninu míjejí po cestě na vrchol Devět skal, si na ni samozřejmě ukazují,“ stěžuje si Lubomír Gregor, starosta obce Herálec na Žďársku.

Přitom pokud se vlastník o památku patřičně nestará, hrozí mu nyní díky novému zákonu ze srpna 2008 nemalé penále.

Dva miliony pokuty

„Nestará-li se majitel o zachování kulturní památky a neudržuje-li ji v dobrém stavu, nabízí památkový zákon dvě možnosti, jak ho k péči přimět. Jednou je vydání rozhodnutí o opatřeních, která je povinen vlastník kulturní památky učinit. Druhou možností je potom uložení pokuty za přestupek, a to až do celkové výše dvou milionů korun,“ popsala Jana Mrkvičková z novoměstského odboru regionálního rozvoje, územního plánování a stavebního řádu.

Avšak hrozba nejrůznějšími sankcemi, stejně jako možnost čerpat na opravy rozpadajících se objektů dotace od ministerstva kultury, kraje Vysočina nebo Evropské unie, většinu majitelů cenných objektů prozatím nemotivuje k zásadním krokům.

„Nezájmem poškozují nejen samotnou památku, ale také svůj majetek, který tím ztrácí na hodnotě. Mnozí z nich mají přitom možnost památky prodat, neboť zájemců o ně je pořád dostatek,“ dodává Jana Mrkvičková.

Některým objektům se ale už snad blýská na lepší časy. Zámek v obci Osová na Velkomeziříčsku prochází rekonstrukcí už delší dobu, práci ale v současné době brzdí ekonomická krize, která dolehla i na jeho majitele.

Opravy brzdí krize

„V minulosti jsme například opravovali střechu, letos jsme ale rekonstrukci prováděli v menším rozsahu než loni. Přece jen finanční krizi jsme také pocítili, takže zatím vyčkáváme,“ vysvětlil správce zámku Petr Čaněk. Podle jeho představ by v areálu mělo vzniknout místo pro setkávání umělců, workshopy či výstavy.

Drobných úprav se již dočkal i starý mlýn u Chlébského potoka, v dolní části obce Chlébské na Bystřicku. „Mlýn zhruba před rokem koupil nový majitel, takže se kolem objektu začalo konečně něco dít – do té doby stavba jen chátrala. Pokud vím, tak po konzultaci s památkáři vlastník provedl nejnutnější úpravy a obytnou část si bude asi opravovat,“ řekl starosta Chlébského Roman Knop.

Většina památek však takové štěstí nemá a „péče“ jejich majitelů často může vést až ke zřícení cenné stavby. Takto dopadla například stará rychta v Herálci. „Ruina bývalé rychty stojí ve vesnici stále, nic se na ní nezměnilo. Před pár lety byla proto ze seznamu kulturních památek vyjmuta,“ sdělil herálecký starosta Lubomír Gregor.

Vyjmutí ze seznamu je přitom až jedno z posledních řešení, k němuž se přistupuje. „K vyškrtnutí může dojít pouze za předpokladu, že daná památka již neexistuje, například spadla. Další možností je, že došlo k radikální a nevratné přestavbě, kvůli níž je zcela zničena hodnota objektu,“ informovala Silvie Jagošová z Národního památkového ústavu v Telči.

---------------

Ohrožené památky:

Borovnice: venkovský dům
Český Herálec: venkovský dům
Chlébské: vodní mlýn
Osová: zámek
Trhonice: vápenka
Trhonice: vodní mlýn
Ubušín: venkovský dům

----------------

Fotogalerii ostatních budov a starší článek k tématu najdete ZDE

Autor: Jana Nedělková

5.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak lze využít sluneční energii v praxi ukázali v pondělí dopoledne kolemjdoucím studenti Vyšší odborné školy a Střední odborné školy ve Žďáře nad Sázavou.
20

Studenti vyráběli popcorn pomocí paraboly a slunečních paprsků

Kanadská borůvka

Za borůvkami nemusíte do lesa, můžete je mít i na balkóně

O brodskou speciální školu se zajímá policie

Vysočina – Základní škola a Praktická škola U Trojice v Havlíčkově Brodě poskytuje základní i střední vzdělání dětem s výchovnými a jinými problémy a handicapy. Jenže problémy nemají jen žáci, ale v posledních měsících i vedení školy a někteří její zaměstnanci.

Prezident Zeman míří na Vysočinu

Vysočina - Prezident České republiky Miloš Zeman s manželkou přijede ve středu na oficiální třídenní návštěvu Kraje Vysočina. Kromě toho, že se na třech místech setká přímo s občany, zavítá také do Jaderné elektrárny Dukovany. Poté stráví několik dní na své chalupě v Novém Veselí na Žďársku, kde se opět chystá vyplout na člunu na místní rybník.

Podívejte se na další miminka narozená na Žďársku

Žďársko - Díky vstřícnosti nejen novoměstské porodnice vám na našich stránkách pravidelně „servírujeme" fotografie nejmladších obyvatel žďárského regionu.

Zloděj ukradl ze sklepa horské kolo

Nové Město na Moravě – Horské kolo za čtrnáct tisíc korun ukradl zloděj ze sklepní kóje v jednom z bytových domů v ulici Mírová v Novém Městě na Moravě.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies