VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zámecká škola ve Žďáře má osobitou atmosféru

Žďár nad Sázavou - Někteří žďárští školáci míří každý den do zámku. Právě v jeho areálu toži sídlí takzvaná zámecká škola. „Jsme malá škola, je tady taková rodinnější atmosféra," říká s úsměvem Hana Olšiaková, vedoucí učitelka.

2.9.2015
SDÍLEJ:

Do zámecké školy ve Žďáře chodí 106 dětí, prvňáčků je letos 22. Foto: Deník/Martina Lorencová

„Pětitřídku" v zámku letos navštěvuje sto šest žáků, prvňáčků tam do lavic usedlo dvaadvacet. Škola je odloučeným pracovištěm žďárské základní školy Švermova. „Každá je přitom jiná. Škola ve Švermově ulici je velká, tady jsme spíš jako na vesnici. Všechno je tu komornější i osobnější, všechny učitelky znají všechny děti, vědí, jak se jmenují. Když někoho víc znáte, máte k němu bližší vztah. Je zde i klidněji, děti nerozptyluje přílišný ruch a chaos. Nejsme tedy škola typická, ale rodiče podobná zařízení dnes vyhledávají," dodává Olšiaková.

Zámecká škola stojí v krásném prostředí, atypické jsou i třídy a další místnosti. Škola totiž funguje v historické budově, kam byla přemístěna na začátku 19. století. „A všude kolem je park, děti si mohou o přestávce bezpečně vyběhnout ven. Chodí před školu i na trávník za budovou, mohou si s sebou vzít i míče nebo švihadla," přiblížila Hana Olšiaková. Zámecká škola má i hrací dvorek, který často užívá družina, ale když je hezké počasí, také se tam vyučuje, třeba čtení nebo hudební a výtvarná výchova.

Zámecká škola má pět tříd, od 1. do 5. ročníku, každá třída má svého učitele. Kromě pěti pedagogů se o děti starají vychovatelka v družině a školnice a kuchař.

Téměř rodinnou atmosféru ve škole podporují i tím, že se děti podílejí třeba na přípra vě akcí pro ostatní a starají se o ty menší. „Děti to stmeluje, páťáci třeba na dětský den chystají dětskou pouť, připraví stanoviště, úkoly, postarají se o mladší děti. Vedeme je k tomu, aby na ‚mladé' dohlíželi, když jsou starší, a funguje to. Podle mě je to tím, že celý kolektiv školy je menší, anonymita tady chybí," popisuje Hana Olšiaková.

Zámecká škola ve Žďáře založena v roce 1775 jako škola triviální. Do dnešní budovy ji přestěhovali v roce 1801. Škola je moderně vybavená a prošla do dneška mnoha úpravami, ty ale její zámecký ráz nenarušily.

Autor: Martina Lorencová

2.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Slavkovičtí odhalí pamětní desku slavnému rodákovi, malíři Blažíčkov

Ilustrační foto
AKTUALIZOVÁNO

Na dálnici D1 zemřel po nehodě další řidič

Muž v opilosti slovně napadal svoji známou

Nové Město na Moravě – Za nadávky si vysloužil pobyt v protialkoholní záchytné stanici čtyřiapadesátiletý muž v Novém Městě na Moravě.

Majitel hledal Kukiho u Vyskytné. Zatím ho nenašel

Vysočina – Klokan Kuki, který už možná několik týdnů běhá po lesích Jihlavska, byl naposledy spatřen v zatáčkách mezi Vyskytnou nad Jihlavou a místní částí Jiřín. V noci z úterý na středy ho tam byl dokonce hledat i majitel Radek Helekal. Bohužel bez úspěchu.

Kopie vázy zdobí průčelí Horácké galerie, originál je na nádvoří

Nové Město na Moravě – Kopie historické kamenné vázy zdobí průčelí novoměstského zámku, ve kterém sídlí krajská Horácká galerie.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení