VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zájem o stacionář v Bystřici je velký

Bystřice nad Pernštejnem - Ke konci se blíží rekonstruk-ční práce v objektu bývalého internátu v ulici Pod Horou, kde od ledna začne fungovat denní stacionář pro zdravotně postižené dospělé klienty. Kolaudace se má podle bystřického starosty Karla Pačisky uskutečnit v polovině listopadu. Zařízení města bude provozovat Oblastní charita Žďár nad Sázavou.

26.10.2013
SDÍLEJ:

Zařízení nabídne služby klientům se zdravotním, mentálním či kombinovaným postižením.Foto: archiv

„Nyní připravujeme výběrová řízení na nové pracovníky stacionáře," uvedla ředitelka Oblastní charity ve Žďáře nad Sázavou Jana Zelená.

Ačkoliv stacionář pro šestnáct lidí začne fungovat v lednu, nebude do něj okamžitě nabrán plný počet klientů. „Budou nabíráni postupně, protože se jedná o nové zařízení, bude tam i nový personál a všechno se musí skloubit dohromady, aby byl provoz bezproblémový," řekla Zelená.

Na přestavbu někdejšího internátu zemědělské školy na stacionář získala bystřická radnice téměř třináctimilionovou dotaci. Objekt nevyužívaného internátu na Bystřici před několika lety bezplatně převedl ze svého majetku Kraj Vysočina s tím, že v něm vznikne sociální zařízení.

Stacionář, kam by mohli být během dne umístěni lidé s mentálním, fyzickým či kom-binovaným postižením, které jinak mají v péči jejich rodinní příslušníci, na Bystřicku dlouhodobě chyběl. I proto byla kapacita zájemců o umístění převýšena už v době, kdy byl ještě stacionář jenom na papíře.

„Evidovali jsme kolem dvaceti žádostí o umístění, veškeré materiály jsme už předali Oblastní charitě Žďár nad Sázavou. Výběr uživatelů služby si už budou provádět sami," sdělila vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví Drahomíra Lukšová.

Sociální zařízení, které lidem, již se celodenně starají o svého zdravotně postiženého rodinného příslušníka, nabídne i o něco více času na další věci.

„Ráno je tam jejich blízcí dopraví a odpoledne si je zase vyzvednou. Budou tak například mít možnost si v klidu vyřídit svoje záležitosti, třeba jednání na úřadech, návštěvu lékaře a další záležitosti. Soustavná péče o postiženého je velice náročná, a to i psychicky, takže určitě přivítají možnost si na chvíli odpočinout," přiblížil bystřický starosta Karel Pačiska.

Klienti stacionáře zase budou mít možnost kontaktu s jinými lidmi, získají přátele a mohou se podle svých možností a zájmu zapojit do společných aktivit.

Prostory pro handicapované budou podle záměru umístěny v přízemí objektu, v prvním patře je plánováno zázemí pro zaměstnance a nahoře pak čtyři bezbariérové byty. Ty budou určeny ke stejnému účelu jako bytové jednotky v domě s pečovatelskou službou. „Ke stavbě bytů zatím nedojde, na ty se dotace nevztahuje, takže o příspěvek budeme žádat zvlášť," dodal Karel Pačiska.

Autor: Lenka Mašová

26.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lubomír Lampíř
9

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Ve žďárském zámku zavedli speciální prohlídky uzpůsobené pro nevidomé návštěvníky. Prohlídky jsou na objednání a stojí 50 korun na osobu (pro nevidomého i jeho průvodce). Do celého areálu smějí také vodicí (i ostatní) psi.
7

Nevidomí zažijí ve žďárském zámku speciální prohlídky

Do participativního rozpočtu lidé přihlásili jedenáct návrhů

Žďár nad Sázavou – Při veřejném setkání budou představeny návrhy, které obyvatelé Žďáru poslali do participativního rozpočtu na příští rok. Do něj bylo stejně jako v letošním pilotním ročníku akce vyčleněno 600 tisíc korun.

OBRAZEM: Horácký džbánek zahájil Jaroslav Samson Lenk

Žďár nad Sázavou – Půlkulaté jubileum slaví festival folkové a country hudby Horácký džbánek. Letos se ve Žďáře nad Sázavou koná již po pětatřicáté. Dvoudenní festival začal v pátek krátce po 17 hodině koncertem Jaroslava Samsona Lenka s jeho doprovodem. Lenk se také po oba dva dny ujal role moderátora.

Patronkou Běhu pro hospic je Veronika Čamková

Velké Meziříčí – Několikanásobná juniorská mistryně České republiky v alpském lyžování a zároveň rodačka z Velkého Meziříčí Veronika Čamková se stala patronkou druhého ročníku Běhu pro hospic.

AKTUALIZOVÁNO

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení