VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vzniká sdružení, nyní pro podporu úložiště jaderného odpadu Kraví hora

Bystřicko - Vedle občanského sdružení Nechceme úložiště Kraví hora, které se snaží zamezit možnosti vybudovat na Bystřicku trvalé úložiště jaderného odpadu, vzniká opačná iniciativa občanské sdružení Chceme úložiště Kraví hora.

29.11.2012 17
SDÍLEJ:

Lokalita Kraví hora.Foto: Jiří Pavlíček

„Cílem je informovat občany a všemi legálními prostředky protestovat proti maření záměru vybudování trvalého úložiště jaderného odpadu v lokalitě Kraví hora na pomezí Kraje Vysočina a Jihomoravského kraje," přiblížil Jiří Pavlíček, který vznik sdružení inicioval.

Mizivé nebezpečí

„Jaderná energetika bude stále dominantnější, je totiž jedinou alternativou ke spalování fosilních paliv. ‚Zelené' experimenty bezpochyby bez finančních dotací vyšumí a stabilní zdroje zůstanou," uvedl Jiří Pavlíček.

Od vybudování úložiště si jeho příznivci slibují rozvoj obcí i velmi přísně monitorované životní prostředí.

„Jaderný odpad není žádný ‚sajrajt', jak se snaží veřejnost přesvědčit odpůrci úložiště, ale technologicky na nejvyšší úrovni zpracovaný materiál se zabezpečením mnohonásobně převyšujícím potřebnou ochranu. Nebezpečnost je mizivá v porovnání s doposud prováděnými aktivitami v regionu," říká Pavlíček a poukazuje na skutečnost, že tamní lidé se se zářením z uranových hornin po staletí setkávají a naučili se s ním žít.

Jako další plus příznivci úložiště vnímají zlepšení infrastruktury, čemuž by napomohly i finanční kompenzace od státu, a rozvoj regionu obecně. S tím má souviset i zastavení vymírání obcí a odchodu mladých lidí za prací do jiných částí republiky.

„Úložiště jaderného odpadu navíc bude naprosto unikátní a na nejvyšší technické úrovni vybudované zařízení, a jako takové bude bezpochyby cílem mnoha zájemců o exkurzi a návštěvu. Jak ukazují návštěvní statistiky, obdobná zařízení dokonce překonávají v návštěvnosti nejvyhlášenější památky. Vznik úložiště by byl impulsem k novému rozvoji celého regionu na dobu delší, než byla těžba uranu. Bylo by velikou chybou tuto šanci promarnit," domnívá se Jiří Pavlíček.

Autor: Lenka Mašová

29.11.2012 VSTUP DO DISKUSE 17
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Muž v opilosti slovně napadal svoji známou

Takto vypadá klokan Kuki, který utekl chovateli až z Mohelnice. Objevil se v minulých dnech poblíž Jihlavy.

Majitel hledal Kukiho u Vyskytné. Zatím ho nenašel

Kopie vázy zdobí průčelí Horácké galerie, originál je na nádvoří

Nové Město na Moravě – Kopie historické kamenné vázy zdobí průčelí novoměstského zámku, ve kterém sídlí krajská Horácká galerie.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Stáří je krásné, dokáže výstava fotografií

Vysočina – Kalendář seniorů z Mitrova a snímky žďárského fotografa Milana Šustra putují na Krajský úřad Kraje Vysočina, kde budou zdobit odbor sociálních věcí. Od 30. srpna, kdy proběhne vernisáž, si tak lidé mohou zkrátit čekání na úřadě prohlídkou unikátních fotografií.

Mistři regionů doplachtí v Křižanově v pátek

Křižanov – Nad letištěm v Křižanově plachtí od 6. srpna letadla, Plachtařské mistrovství regionů bude končit tento pátek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení