VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vysočina se potýká s nízkými stavy rezervoárů podzemních vod

Vysočina – Lokalit v oblasti Českomoravské vrchoviny, které se dlouhodobě potýkají se skutečně kritickým nedostatkem vody, není prozatím mnoho.

24.5.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

Vysočina je totiž stále poměrně bohatá na zásoby mělkých i hlubinných podzemních vod. Voda se v kraji akumuluje i díky „náhorním" plošinám Žďárska, Pelhřimovska a Havlíčkobrodska.

V porovnání s ostatními regiony jsou totiž na Vysočině i vyšší srážkové úhrny a vodu v krajině pomáhají zadržovat lesy i soustavy vodních nádrží a rybníků.

„Bavíme-li se o vodě užitkové, pak míst na Vysočině, které jí mají nedostatek, mnoho není. Pokud se ale bavíme o pitné vodě, je nutné konstatovat, že existují lokality, kde k problémům s dostatkem kvalitní pitné vody dochází. Zaznamenáváme je především při extrémním nedostatku srážek a výrazném poklesu hladiny podzemních vod," vysvětlil Pavel Policar, předseda představenstva společnosti Vodovody a kanalizace Havlíčkův Brod.

Vysočina patří podle Policara k regionům, které mají dost kvalitní surové vody, z níž se pitná voda vyrábí. „Stále je dost lidí, kteří si představují, že pitná voda je hotový produkt, který někde existuje a pouze se čerpá do distribuční sítě. Kvalitní pitná voda je ale produkt jako každý jiný a vzniká náročnou a zodpovědnou výrobou z různě kvalitní vody surové. Jsem si jist, že na Vysočině je zákazníkům dodávána kvalitní pitná voda, a to v dostatečném množství a za stále rozumné ceny. Znám vodárenské poměry v Evropě i ve světě, a tak bych chtěl podotknout, abychom si vážili relativního dostatku kvalitní pitné vody, kterou mohou kdykoli pít bez obav děti i dospělí. Jsme na to pochopitelně zvyklí, a je to tak správně, ale zdaleka to není samozřejmost, a to ani ve vyspělém světě," zdůraznil Policar.

Minulé mírné zimy s nedostatkem sněhu a s nimi i předcházející roky jen s průměrnými, popřípadě i podprůměrnými srážkovými úhrny, pochopitelně i na Vysočině způsobily aktuální deficitní stavy podzemních zásob vody. Vodohospodáři naštěstí mají rezervy v podobě přehrad a nádrží.

Vodní nádrž Želivka - nedoceněný unikát

Kromě Vírské přehrady a Hubenova vyzdvihl Policar především údolní nádrž Želivku. „Ta se svými zhruba 270 miliony kubíků surové vody představuje skutečný unikát. Její úpravna vody vyrábí zhruba sedm kubíků pitné vody za vteřinu. A to nejen pro Prahu a podstatnou část středních Čech, ale i pro mnoho měst a obcí Vysočiny. Význam tohoto vodního díla je nedozírný, strategický a možná, že ještě ne zcela doceněný," podotkl Policar.

Řada odborníků dává aktuální problémy s nedostatkem vody do přímé souvislosti s nevhodnou strukturou krajiny. Agrární analytik Petr Havel v této souvislosti například upozornil na negativní roli, kterou sehrálo a stále ještě sehrává průmyslové zemědělství. „Kvůli němu má naše krajina podobu dlouhých a nepřerušovaných lánů polí, jejichž unavená a tunami těžkých strojů upěchovaná půda již nemá sílu čelit vodní a větrné erozi. Kvůli průmyslovému zemědělství došlo ke zkrácení koryt drobných i větších řek, na svědomí má i likvidaci množství rybníků a mokřadů, odvodnilo rozsáhlé pozemky a zabetonovalo stovky tisíc hektarů zemědělské půdy," upozornil Havel a vyzval k žádoucímu rozčlenění krajiny a obnovení jejích přirozených prvků, včetně její schopnosti zadržovat vodu.

Odborníci se shodli také na tom, že bude nutné přistupovat efektivněji i k nakládání s odpadovými vodami. „Například vypouštění vyčištěných odpadních vod do řek, tak jak to doposud děláme, je zbytečný luxus. Bude potřeba najít technologie, které i tyto vody budou vracet zpátky do krajiny," řekl hydrogeolog Miloš Kovtun. „Stejně tak bychom se měli zamyslet nad tím, není-li luxus třeba i docela obyčejné splachování WC pitnou vodou v domácnostech, podnicích a obchodních centrech," dodal.

Autor: Jaromír Kulhánek

24.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté Velkého Meziříčí (v červeném) vstoupili do nového ročníku MSFL pravou nohou. Po třech kolech jsou s plným počtem bodů na čele tabulky.

Trenér Smejkal: Tak snový začátek soutěže by mě ani ve snu nenapadl

Ford Fiesta.
AUTOMIX.CZ
14

Dá se koupit spolehlivé auto za 50 tisíc? Tyto vozy mohou být výhrou

Plaveckou premiéru ovládli Láznička s Pospíchalovou

Jívoví - V sobotu 19. srpna se v Jívoví na Velkomeziříčsku konaly plavecké závody. Plavalo se v místní hasičské nádrži o délce pětadvaceti metrů. Všichni závodníci a závodnice plavali volným stylem deset bazénů, tedy dohromady 250 metrů.

V Netíně poteče v sobotu pivo proudem, chystají tam Pivní slavnosti

Netín – Milovníci hořkého pěnivého moku se v sobotu sejdou v Netíně. Právě tam totiž ve 14 hodin startuje v pořadí už třetí ročník Slavností piva.

Na cyklostezce se nebude sportovat, ale tančit

Bystřice nad Pernštejnem – Kapela Iné Kafe dorazí do Bystřice nad Pernštejnem na čtvrtý ročník festivalu Wůdštok na psím kruháči, poslední srpnovou sobotu se mimo jiné představí i Pio Squad nebo Brandy Row. Akce se každoročně pořádá na bystřické cyklostezce.

Plánuje se budova pro krajské úředníky. Za 400 milionů

Vysočina – Nový pavilon, který ponese označení E. Na místě, kde v minulosti stála kasárna Otokara Jaroše, tedy v těsné blízkosti současného vedení Kraje Vysočina. Taková je vize Krajského úřadu Kraje Vysočina v následujících letech. Chce se totiž pustit do stavby nové administrativní budovy pro úředníky. Během let totiž jejich počet vzrostl natolik, že už se do stávajících prostor nevejdou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení