Kraj Vysočina prostřednictvím své agentury Vysočina Tourism na 190 metrech čtverečních vytvořila prezentaci třicítky konkrétních míst.

Například Třebíč tu formou letáků připomíná především skvosty v seznamu UNESCO.

Město Třebíč má turistický ruch začleněný pod Městské kulturní středisko. Jeho ředitelka Hana Štěpničková vnímá stav turismu v Třebíči následovně:

„Množství turistů, kteří k nám zavítají, se drží ve stejné hladině už několik let. Přesný počet lze podchytit jen obtížně, mnoho z nich neplatí vstupy, jen se jdou třeba projít židovskou čtvrtí a k bazilice. Stoupá ale zájem o průvodcovské služby.“

Celý kraj má zdařilou sérii čtrnácti propagačních materiálů, které lidem vždy podle tématu nabízejí ucelenou škálu možností.

Na Třebíčsku mezi mimořádné turistické cíle bezesporu patří například zámek Jaroměřice včetně Mezinárodního hudebního festivalu Petra Dvorského. V Náměšti zase mají leta vysoko nastavenou laťku - dnes už spíš word music – Folkové prázdniny. Nedaleký Dalešický pivovar zase láká na filmovou minulost, natáčely se zde slavné Postřižiny Jiřího Menzela.

Například milovníci koní mají možnost mít v ruce sešit se seznamem 180 koňských stanic. Stejným způsobem je zpracovaný pro zimní období popis všech sjezdovek v kraji s příslušnými službami. Další názvy mluví samy za sebe: Aktivní léto, Zaměřeno na děti, Cesta piva a podobně. Měl by vzniknout i okruh po místech, kde na Vysočině točili filmaři známé snímky.

K Vysočině patří taky Jaderná elektrárna Dukovany. Dílo, které zpočátku působilo spíše negativně, lidi přijali a paradoxně naopak budí jejich zvědavost v pozitivním slova smyslu.

Krom toho, že tamní infocentrum dokáže rok od roku stoupajícímu počtu návštěvníků nastínit, jak unikátní fabrika na výrobu elektřiny pracuje, zároveň energetický kolos ČEZ, a.s. financuje turisticky zajímavé kulturní akce, pořizování cyklostezek, lodní plavbu na Dalešické přehradě a podobně. Krajina v okolí Dukovan je totiž nádherná.

Pelhřimovsko, to je opačná strana kraje. A odsud jsou zřejmě největší krajští recesisté. Dokázali malý zázrak: Upoutali pozornost na svůj region pořádáním lehce ztřeštěných akcí. A funguje to. Agentura Dobrý den z Pelhřimova vymýšlí stále nové rekordy v netradičních disciplínách, v Humpolci zase mají muzeum Hliníka – imaginárního spolužáka, který se tam odstěhoval ve filmovém hitu Marečku, podejte mi pero.

A tak i zřejmě nejživější součást stánku Vysočiny má s Pelhřimovem co do činění. Velmi se totiž zdařil nápad postavit pekelnou hernu. Dva doopravdy vtipní čerti, původem z Pelhřimova, se zde snaží v kostkách přehrát kdekoho. A servítky si neberou. Jeden nejmenovaný člověk z týmu nového hejtmana Jiřího Běhounka to po své výhře schytal, prý je to proto, že je ještě větší pekelník, než oni. A samotný hejtman? Ten naštěstí nevyhrál, a tak sklidil jen jedovatý poťouchlý smích.

Jihlava má na veletrhu Regiontour vlastní stánek. Propaguje Mezinárodní festival dokumentárních filmů. „Tématem prezentace je festival dokumentárních filmů. Jinak zveme návštěvníky za kulturou a za sportem. Publikace jsou v češtině, angličtině, němčině, francouzštině a holandštině,“ zmínila Alena Kraclová z turistického informačního centra.

Veletrh se veřejnosti otevírá o víkendu, potrvá do neděle 18. ledna. Areál brněnského výstaviště je otevřen od 10 do 18 hodin v sobotu, v neděli pak od 10 do 16 hodin. Součástí je i cestovatelský veletrh GO. RegionTour se přestavuje v pavilonu V, GO v pavilonu F. Více informací najdete na adrese www.bvv.cz/regiontour a www.bvv.cz/go.