Online zpravodajství najdete pod článkem

Snad každý rodič se někdy obořil na své dítě se slovy, že ho asi v porodnici vyměnili. Žertem míněná věta se stala skutečností v třebíčské nemocnici. Dvě maminky si před Vánocemi 2006 odnesly domů cizí holčičky. Teď chtějí po zdravotnickém zařízení dvanáct milionů odškodné. Za psychické útrapy, které musely obě rodiny vytrpět poté, co se o záměně dozvěděly.

První matkou je Jaroslava Čermáková. Ta začátkem prosince 2006 porodila dceru, které spolu s manželem Janem dala jméno Nikola. Personál porodnice jí ovšem dítě omylem vyměnil. Hned druhý den po porodu jí zdravotní sestry přinesly holčičku Veroniku, kterou ve stejný den jako Čermáková povila Jaroslava Trojanová. Přestože obě rodičky měly ještě v porodnici pochybnosti nad rozdílem váhy děvčátek, domů si odnesly cizí děti.

Pravou identitu zaměněných dětí potvrdily teprve testy DNA, které si loni na jaře nechal udělat druh Trojanové Libor Broža. Biologický otec Nikoly, kterému se nezdálo, že jeho dcera není podobná ani na něho, ani na jeho družku. Místo potvrzení údajné nevěry Trojanové však testy DNA odhalily šokující informaci. A sice, že manželé „na psí knížku“ vychovávají deset měsíců cizí holčičku.

O tom, co obě rodiny prožívaly, měli promluvit před brněnským krajským soudem další klíčoví svědci. Mezi nimi Milan Smejkal, který je jakýmsi tiskovým mluvčím obou rodin, Anna Brožová, matka Libora Broži, a dva psychologové. První je Olga Hinková, která matkám doporučovala, aby se s výměnou dětí smířily například pohřbem rok vychovávaného batolete. Druhým psychologem, který měl v případu svědčit, je Pavel Hanák.

-------------

ON-LINE

15:56 - Soudce Ryška konstatuje, že veškeré výslechy má za sebou. Musí však naplánovat termín dalšího jednání. To bude pokračovat čtením zdravotní dokumentace a dalších listinných důkazů až ve středu 22. října 2008 v 9.00 hodin.

15:53 - Právníky na straně žalované nemocnice zajímá, co by se stalo, kdyby se na výměnu vůbec nepřišlo. Respektive zda by mohly děti zůstat tam, kam si je z porodnice matky přinesly. "Jedná-li se o trvalé následky, pak toto je naprosto individuální. Chtěla bych ale uvést, že už při první návštěvě jsem rodiny upozornila na co si mají dávat pozor při kontaktu s médii," uvedla Hinková, jejíž výslech byl tímto skončen.

15:40 - Hinková krátkou zkušenost s rodiči hodnotí jako velmi dobrou. "Žaloba na popření otcovství byla ale zbytečná. Soud by navíc trval šíleně dlouho. Testy DNA se mohly udělat okamžitě," tvrdí Hinková. Broža podle ní zbytečně výměnu miminek natáhnul. Pokud by se totiž už loni na jaře dozvěděl, že dítě z porodnice nepatří ani jemu, ani Trojanové, mohly se dát věci do pohybu mnohem dřív.

15:30 - Výslech psycholožky Olgy Hinkové pokračuje. Dotazy nyní klade právní zástupce poškozených rodin Igor Veleba. Zajímá ho například, zda se měly udělat testy DNA u Trojanové mnohem dřív. "Jestliže by se na celou záležitost přišlo už na jaře 2007 a ne až loni na podzim, mohla být výměna dětí daleko jednoduší," myslí si Hinková.

15:21 - Soudce Ryšku zajímá, jak by Hinková popsala rodiče. Jednoho vedle druhého. "Broža byl dominantní typ, Čermák také. Na rozdíl od matek je události nijak zvlášť netraumatizovaly. Čermák manželce hodně pomáhal, Broža moc ne. Na druhou stranu ale uvažoval racionálně. Chtěl své dítě. Nikolku, ač nebyla jeho, neodmítal," tvrdí Hinková.

15:08 - Výměnu lépe snášeli Čermákovi. Trojanová pak přišla s tím, že Hinkovou jako psycholožku nechce. "Cítila se pořád stejně. Pak jsem přes sociální pracovnici dozvěděla, že obě rodiny chtějí změnu psychologa. Tím moje role v této kauze skončila," uzavřela Hinková výpověď.

15:00 - Trojanová byla podle Hinkové ve velmi špatném duševním rozpoložení. "Broža mě požádal, abych udělala s Trojanovou individuální konzultaci. Ta špatně nesla nejen výměnu, ale i to, že se jí nikdo neomluvil za obvinění nevěry. Chtěla od Broži odejít, protože jí ublížil. Ve vztahu ale chtěla pokračovat. Aby se smířila s odchodem Nikolky, uváděla jsem jí příklady matek, kterým zemřelo dítě a jak na to zareagovat. Například vyčleněním místa na zahradě, kam lze nosit květiny a podobně. O vykopání hrobečku nebyla řeč," zdůraznila Hinková.

14:53 - Konečný termín výměny byl podle Hinkové stanoven v souladu s protokolem, který rodiče podepsali. "Mohlo v něm docházet k odlišnostem. Doporučila jsem individuální aktivity pro Trojanovou a medikaci. Prý ji už měla předepsanou. Nikolce jsem doporučila rehabilitaci - měla nepevný sed a částečně opožděný vývoj v hrubé motorice," řekla Hinková.

14:47 - Hinková přichází s jakýmsi časovým scénářem výměny dětí. "Bylo to něco jako harmonogram. Rodiny s dětmi byly spolu a postupně si holčičky měnili. Po týdnu společné dovolené by si teoreticky mohli děti vyměnit natrvalo," uvedla psycholožka Olga Hinková.

14:44 - Čermáková po prvním setkání s Trojanovou prohlásila, že by byla raději, kdyby se na výměnu nepřišlo. Hinková vypráví rozšafně a popisuje svou práci do nejmenších detailů. "Vy to strašně natahujete, paní doktorko. Mluvte více konkrétněji," vrací psycholožku soudce Michal Ryška do mantinelů zapeklitého případu.

14:39 - Možností s vyměněnými dětmi bylo podle Hinkové několik. Od samozřejmé výměny k biologickým rodičům až po ponechání dětí tam, kde vyrostly. "První setkání obou rodin se uskutečnilo v jihlavském Psychocentru. Napřed přijeli Čermákovi, pak Broža s Trojanovou. Mojí úlohou byl dohled nad prvním setkání. Aby náhodou nedošlo ke krizi, což se nestalo. Obě holčičky byly hodné a rodiče jsme nechali nějakou dobu o samotě, aby všechno v klidu probrali," popsala Hinková první setkání rodičů.

14:30 - Jedny z prvních kroků psycholožky Hinkové vedly k Čermákovým. Ti zprvu nechtěli o ničem slyšet. "Situace byla vyhrocená, ale nakonec na spolupráci přistoupili. Dovnitř šla sociální pracovnice a já. Čermáková plakala, když se dozvěděla i o otoku na hlavě. Ten se při porodu udělal holčičce Jaroslavy Trojanové," vysvětlila Hinková.

14:18 - Klinická psycholožka Hinková je ředitelkou Psychocentra Jihlava. "Loni v září mi zavolal hejtman Kraje Vysočina. Chtěl, abych přišla na krajský úřad. Tam jsem se ve stručnosti dozvěděla o záměně novorozenců. Měla jsem kontaktovat obě rodiny a nabídnout jim psychologickou pomoc," vzpomíná Hinková na setkání s kauzou záměny miminek.

14:11 - Poslední svědkyní, kterou soud vyslechne, je Olga Hinková. Psycholožka, která matkám navrhla, aby si na zahradě vykopaly hrob a pohřbily v něm hračky cizího dítěte. Psycholožka je značně nervózní, protože ji soud předvolal už na jedenáctou dopoledne. Na chodbě musela kvůli zdržení čekat více než tři hodiny.

14:02 - Po další krátké přestávce může začít poslední část dnešního jednání. V soudní síni je však jen hrstka novinářů. Zpoždění tentokrát zavinila fronta v kantýně.

13:43 - Jednání je přerušeno na patnáct minut.

13:36 - Za psychologickou pomoc, která trvala přes rok, nedostal Hanák údajně žádné peníze. "Dostal jsem za to od advokáta postižených rodiny jenom kilo medu," přiznal Hanák svou dobrotu. Obecně lze podle něj říci, že nynější kontakty s dětmi jsou v pořádku a nijak neovlivňují vývoj holčiček.

13:27 - Veronika Nikola Brožová je podle Hanáka mnohem aktivnější a vývojem je "dopředu". Trauma z navazování kontaktů s biologickými rodiči nemá ani Nikola Veronika Čermáková. "Děti si na své pravé rodiče poměrně rychle zvykly," potvrdil Pavel Hanák.

13:18 - Nepříliš šťastná situace panuje i v rodině Čermákových. Oheň v rodinném krbu se nerozhořel ani poté, co Jaroslava Čermáková porodila letos na jaře druhé dítě. "Když se na výměnu přišlo, brali to jinak. Těšili se na příchod dalšího potomka a chtěli záležitost rychle ukončit. Proto postupovali velmi racionálně. Chci ale uvést, že už tehdy jsem je upozorňoval na posttraumatické zážitky," řekl psycholog. Měl pravdu. Čermák s Čermákovou téměř nežijí. Podle Čermákové se jí manžel odcizil.

13:07 - Výpověď psychologa Pavla Hanáka Brožovi zřejmě moc nepomohla. Naopak. Přestože byl Broža ten, který spor rozpoutal, k holčičce nemá žádný vztah. A ona k němu má podle psychologa vazbu chladnou. "Jednalo se o milujícího otce a milující dítě. Alespoň podle toho, co jsem viděl," protiřečil si Hanák. Soudce ho na to upozornil. "Za křivou výpověď jsou tři roky vězení, takže jak to bylo?" zvýšil soudce Michal Ryška hlas. Hanák se brání. "Popisuji jen to, co jsem viděl," prohlásil psycholog.

13:02 - Broža byl podle psychologa Hanáka úplně jiný než jeho družka. "Těšil se na svou biologickou dceru. Všechno to přijímal mnohem vstřícněji, než Trojanová," řekl Pavel Hanák. Obě děti byly k Brožovi chladné. Důvod byl prostý. Broža většinu času trávil na cestách jako řidič kamionu a když byl doma, pracoval na stavbě. "Řekl bych, že se mi nevybavuje pocit, že by na něj byla holčička zvyklá," konstatoval Hanák. Vazba mezi Brožou a vyměněnou holčičkou je tak velmi nízká.

12:50 - V prosinci 2007 byla Trojanová zoufalá. Z toho, že Nikolka přešla k Čermákovým. "Dopuručil jsem, aby rodina Trojanovou hlídala. Vím, že od praktické lékařky měla předepsané antidepresiva, ale neměla k lékům důvěru. Ani nevím, jestli je vůbec brala," uvedl Hanák. Ten spolupracuje s rodinami i v současnosti. Nikdo se mu neozval, až letos v září. "23. září 2008 mě navštívili Čermákovi s tím, že se jeden druhému vzdálili a Nikola Veronika reaguje úzkostlivě na jakékoliv předávání. I lidem z rodiny," uvedl Hanák. Čermáková se mu také svěřila s pocity podrážděnosti, depresí, nespokojeností. "Čermák trpí zase obavami ze ztráty jistot. Při dvouhodinovém sezení jsem se snažil, aby k sobě opět našli cestu," dodal psycholg.

12:34 - Prožitky Trojanové, které popsal psycholog Hanák, trvaly podle něj až do loňského prosince. Tehdy si rodiny vzaly k sobě "své" holčičky. "Byl jsem jim k dispozici čtyřiadvacet hodin denně. Na telefonu. Využívali toho. Volali všichni kromě Trojanové. Ta příliš nespolupracovala. Nedůvěru jsem u ní prolomil později. I poté ale těžce nesla představu, že Nikolku předá Čermákům," řekl psycholog Hanák, který jezdil k rodinám hlavně v neděli odpoledne. Při svých návštěvách sledoval, jak děti reagují na rodiče.

12:22 - Nejvíce práce měl psycholog Hanák s Jaroslavou Trojanovou. "Prožívala depresivní stavy, smutek, plačtivost a negativismus. Nebyla vůbec schopná přijmout fakt odluky od děvčátka, které si z porodnice přivezla. Zjistil jsem její velkou fixaci na dítě. Tu zapříčinila také nedůvěra partnera. Musela o dítě bojovat při útocích ze všech stran. Nevěděl jsem, že Trojanová už loni v dubnu možnost záměny připouštěla. Obecně lze říci, že s přibývajícím časem se upevňují vztahy a vazby mezi matkou a dítětem," doplnil Hanák.

12:15 - V době, kdy za Hanákem rodiče vyměněných miminek přišli, bylo jasné, že se musí holčičky vrátit co nejdříve ke svým biologickým matkám a otcům. "Od počátku jsem pracoval s velkou nedůvěrou a získat si je bylo náročné. Nechal jsem proto volnější průběh a vyčkával na signály, kdy bude situace vhodná na návrat do biologických rodin," přiblížil Hanák práci s rodiči a dětmi. Ta byla navíc plná emocí a matky si při ní sáhly až na samé dno.

12:09 - Klinického psychologa Hanáka oslovil loni obhájce postižených rodin Igor Veleba. "Chtěl, abych se v této kauze ujal řešení psychologického postupu. O tom, že jsem v pořadí již druhým psychologem, jsem věděl. Rodiny totiž odmítly pomoc Kraje Vysočina. Předchozí psycholožka totiž navrhla, aby rodiče vykopali symbolický hrobeček a prožili si ztrátu dítěte," řekl Pavel Hanák.

12:01 - Dalším svědkem, který promluví o rozervaných duších rodičů, je brněnský psycholog Pavel Hanák. Ten spolupracoval hlavně s Jaroslavou Trojanovou a jejím druhem Liborem Brožou.

11:58 - Brožová tvrdí, že smrt dítěte přebolí. "Kdežto takto myslí Trojanová na to, co dítě, které kojila dělá," řekla matka Libora Broži. Smrt je podle ní lepší také v tom, že je definitivní. "Jarka byla šťastná, že je těhotná. Libor taky. V červnu 2006 plánovali svatbu, ale můj manžel onemocněl a musel se léčit na onkologii. Libor proto neměl na svatbu náladu. Je vychovaný k úctě k rodičům," doplnila Brožová.

11:54 - Annu Brožovou zaráží, že se matka k vlastnímu dítěti nemá. "Divím se tomu. Když ho odnosila a porodila, tak proč ho nechce," nechápe Brožová. Vzniklou situaci ale neřeší. S Trojanovou se stýká údajně jen třikrát týdně. "Se synovou partnerkou se vídám zřídka. Je mezi námi odstup. Vyčítá mi, co se stalo. Vím, že to těžce nesou. Oba. Nedá se to ale srovnat se smrtí dítěte, neboť má Jarka u sebe Verunku. I když pořád myslí na Nikolku," uvedla Brožová.

11:47 - Výpověď Anny Brožové se od ostatních výpovědí hlavních aktérů kauzy liší. Nedokáže například zdůvodnit, proč nutila syna k testům DNA. "Výsledkům testů jsem věřila. Libor sice ze začátku říkal, že jsou testy špatně udělané a že to není možné. Napadlo nás, že mohly sestřičky vyměnit Nikolku v porodnici. Proč jsme situaci řešili žalobou na popření otcovství? Nechtěla jsem, aby syn platil na cizí dítě," zdůraznila Brožová. O výměně miminek se dozvěděla oficiálně až loni v září. Tedy téměř půl roku po testech DNA.

11:39 - Se zajištěním testů DNA pomáhal Brožové její zeť, Milan Smejkal. "Svoje pochybnosti jsem řešila s Liborem, ale s jeho partnerkou ne. Myslím, že jsem s péčí o dítě pomáhala. Chodila jsem s kočárkem na vycházky, ale nikdy se nestalo, aby někdo při pohledu na Nikolku říkal, že je to celý táta či celá máma," řekla Anna Brožová. Tak holčičku chovala, ale měla k ní odstup. "Neřekla jsem jí třeba, aby šla za babičkou," doplnila.

11:34 - Když Brožová poprvé spatřila Nikolku, kterou Trojanová přivezla z porodnice, začala mít poprvé obavy. "Srovnávala jsem to fotografiemi syna z jeho mládí. Brečela jsem, trápilo mě to. Nikolka mu totiž nebyla vůbec podobná. Držela jsem to v sobě, ale loni v únoru jsem chtěla znát pravdu. Jestli je to dítě Libora. Řekla jsem mu: Udělej to pro mě, chci mít klid, běž na testy DNA," uvedla Brožová.

11:30 - Čtyřiapadesátiletá Anna Brožová pracuje jako kuchařka na zkrácený úvazek. Často vařívala i s budoucí snachou, Jaroslavou Trojanovou. S ní měla navíc dobrý vztah. "Můj syn ji miloval. Byla u nás stále, jen třeba někdy na dva dny odjela k rodičům. Před porodem byl vztah mezi ní a synem dobrý. Občas byla nějaká výměna názorů, ale já o tom nevěděla," přiblížila Brožová poměry mezi rodiči zaměněné dcery.

11:25 - Po patnáctiminutové přestávce pokračuje soud výslechem Anny Brožové, matky Libora Broži. Jejího výslechu se na vlastní žádost nezúčastní Jaroslava Trojanová, kterou Brožová také několikrát nařkla z nevěry. "Výslech bude bez ní klidnější," řekl advokát poškozených rodin.

11:10 - Následuje přestávka, jednání bude pokračovat v 11.20 hodin.

11:07 - Novináři byli podle Smejkala jako smečka rozdováděných lvů. "Snažil jsem se ubránit soukromí obou poškozených rodin. Na vrata jsem třeba vyvěsil termín tiskovky. Dával jsem tomu prostě řád," vysvětlil Smejkal roli mluvčího v zapeklité kauze. Zatímco se ještě před pár měsíci pravidelně stýkal s oběma rodinami, nyní je styk "mluvčího" s matkami vyměněných miminek spíše řídký. Právního zástupce třebíčské nemocnice zajímalo, zda má Smejkal zkušenosti s nárokováním odškodného. Smejkal na tuto otázku neodpověděl. Ani nemohl. Soud totiž otázku advokáta rezolutně zamítl jako irelevantní.

10:51 - Nápad o nárokování mnohamilionové částky Smejkal zveřejnil na základě nápadu Broži. "Byl naštvaný a chtěl za každý měsíc výchovy cizího dítěte jeden milion korun," vysvětlil Smejkal částku, kterou "vystřelily" do médií. Soud více než nárokovaná částka zajímá, jaký byl psychický stav žalobců. Tedy Broži, Trojanové a manželů Čermákových. Kraj Vysočina totiž rodinám "přidělil" psychology. Trojanové však psycholožka Olga Hinková "nesedla". Chtěla po ní, aby vykopala na zahradě hrob a pohřbila v něm hračky cizí dcery, kterou rok vychovávala. "Setkání s Hinkovou jsem se nezúčastnil. Byl jsem až na sezeních s novým psychologem, Pavlem Hanákem. Byl denně na telefonu, čehož se ale využívalo jen občas. Jarce pomohl hlavně Libor. Současná situace je taková, že ženský už nebudou nikdy spokojené. Vím o tom, že Jarka Nikolku miluje pořád dál. Libor je chlap a má radost, že má konečně svoje dítě a klid doma," uvedl Smejkal.

10:41 - Úloha Smejkala v kauze vyměněných holčiček spočívala v roli samozvaného tiskového mluvčího. Nechtěl totiž, aby se média vrtala v soukromí Broži a Trojanové. Později vzal na svá bedra i mluvení za rodinu Čermákových. "Převzal jsem funkci tiskového mluvčího. Chtěl jsem, aby je to nestresovalo a aby měli klid od médií," prohlásil Smejkal. Podle něj se o případu jako první dozvěděla televize Prima, která reportáž odvysílala. "Věděla to od pana Hájka, což je náměstek pro zdravotnictví v kraji Vysočina. Jeho syn dělá u Primy. Ti, co přijeli natáčet, mi to řekli," přiznal Smejkal.

10:37 - Smejkal s Brožou si myslel, že Trojanová do poslední chvíle nevěru zapírá. "Libor chtěl, aby se přiznala. Začaly vznikat hádky. On chtěl vědět pravdu, ale ona si stála za tím, že mu věrná byla a že v prosinci 2006 porodila Brožovu dceru. Myslím, že jejich vztah byl i tak stále stejně kvalitní. Docházelo sice ke střetům, ale snažili se dělat, že se nic neděje," uvedl Smejkal. Za dalších několik měsíců se dozvěděl ještě šokující informaci. Trojanová byla Brožovi opravdu věrná, ale dítě vychovávají cizí. Vyměněné v třebíčské nemocnici.

10:27 - Vzniklou situaci chtěl Broža vyřešit tím, že by ho soud zbavil otcovství. Ale až poté, co si nechá testy DNA udělat na základě rozhodnutí soudu Trojanová. Ta si chtěla testy udělat bez soudu už kvůli tomu, aby Broža věděl, že mu byla věrná. "Prioritou bylo podání žaloby na popření otcovství. Já to tak chtěl, aby jsme náhodou neprošvihli půlroční lhůtu," řekl Milan Smejkal.

10:20 - Výsledky testů DNA, kterým otec zprvu vůbec nevěřil a považoval je za hloupost, rozpoutaly o pár dní později mezi Trojanovou a Brožou peklo. Broža na svou družku téměř každý den křičel a obviňoval ji z nevěry. Jeho výpadky došly dokonce tak daleko, že se Trojanová na čas i s holčičkou odstěhovala ke svým rodičům. Přestože Broža vyčítal Trojanové údajnou nevěru, ani jednou si nevzpomněl, co se stalo v třebíčské nemocnici. "Všichni se na mě dívali jako na kurvu. Prý mě někdo vojel a chtěli vědět, kdo to byl," uvedla do protokolu Jaroslava Trojanová.

10:13 - Libor Broža si obálku s výsledky testů otevřel v den svých narozenin. Dárek to nebyl příjemný. Nemohl totiž uvěřit tomu, co se v genetické expertize píše. "Byl jsem u toho, když si dopis přečetl. Začal se smát. Nevěřil tomu. Říkal, že je to blbost. Četl to i se svými rodiči. Tchýně tomu věřila. Já jsem ti to říkala, řekla tehdy Liborovi. Tchán se rozplakal. Hrozně ho to mrzelo. Byl smutný, protože zjistil, že nemá vnouče," přiblížil Smejkal odhalení původu vyměněné holčičky.

10:07 - Testovací balíček na vzorky DNA dorazil na adresu Smejkala. Ten je vzal a dovezl Brožovi. "Testy DNA jsem objednal i platil. Libor nechtěl, aby to přišlo k nim domů. Dal jsem mu tedy podklady a on malé v době, kdy Jarka nebyla doma, odebral vzorky. I se svými je pak dal mně. Asi po měsíci přišly výsledky, tedy někdy začátkem loňského dubna. Proč jsem to platil? Libor neměl peníze a chtěl, ať mu půjčím. Dosud mi za testy nezaplatil," řekl Milan Smejkal.

09:58 - Broža si podle Smejkala vůbec nechtěl připustit, že by Trojanová měla teoreticky dítě s jiným. Nevěru odsuzoval. "Řešil jsem to s Liborem v hospodě. S Jarkou jsem to neřešil. Loni v únoru nebo březnu jsem s Liborem o původu holčičky znovu promluvil. Řešili jsme to nad balantýnkou. Upozornil jsem ho, že do půl roku by se muselo změnit otcovství. Po dohodě s Liborem se přistoupilo na testy DNA. Nebyla to jenom moje práce. Byla to týmová práce moje, manželky a tchýně," uvedl Smejkal.

09:52 - Po návratu z porodnice se Smejkal s manželkou jezdili dívat na miminko. Trojanovou a Brožu navštěvovali asi dvakrát týdně. "První podezření na výměnu mimin pojala matka Libora Broži. Bylo to asi po měsíci od narození. Tehdy si všimla, že holčička není ani na jednoho z rodičů podobná," říká Smejkal. Tomu se na první pohled nezdálo nic divného. Při bedlivějším zkoumání holčičky však přišel na určité odlišnosti. "Kdyby to Liborova matka neřekla, podobu nikoho jiného bych nehledal. Určité pochybnosti jsem pojal až tak po dvou, třech měsících. Tchýně se pořád ptala, jak to s manželkou vidíme, a zda je dítě vůbec Liborovo," doplnil Smejkal.

09:47 - Smejkal tvrdí, že vztah Broži s Trojanovou byl harmonický. Oba žili v jednom menším pokojíku, kde trávili chvíle hezké i špatné. "Chystali se vybudovat bydlení a založit rodinu. Libor byl do Jaroslavy zamilovaný. Tvrdil, že je to ta pravá," vzpomíná Smejkal. Nikola Veronika je zatím jediné dítě, které Broža s Trojanovou počal. Smejkal neví, že by bylo další nyní nebo v minulosti na cestě. Kauzu s výměnou dětí zná Smejkal pouze zprostředkovaně. A to od Trojanové. "Libor mi tehdy telefonoval, že se narodila holka. Řekl mi i její míry. Druhý den volal, že je vše jinak a že míry nesouhlasí. To mi přišlo divné. Řekl jsem mu, ať se jde on nebo Jarka podívat na to druhé dítě. Personál nemocnice to ale vysvětlil problémy s počítačem," uvedl Smejkal.

09:37 - Prvním svědkem dnešního jednání je Milan Smejkal, který je jakýmsi tiskovým mluvčím obou poškozených rodin. "Jsem švagr Libora Broži. Manžel jeho sestry. Jaroslavu Trojanovou beru tak, že se jedná o mou nadcházející švagrovou," upřesnil Smejkal vztahy v rodině, za kterou mediálně vystupuje. Trojanovou zná asi tři roky, tedy od doby, kdy s ní Broža začal žít. "Vídali jsme se řádově každý týden. Vždy, když jsem jel s manželkou navštívit její matku," říká Smejkal.

09:32 - Soudce brněnského krajského soudu Michal Ryška konstatuje, že dosud neobdržel vyjádření FTV PRIMA a CET 21 ohledně plateb. "Lhůta doručení vyjádření končí zítra, tedy 7. října 2008. Na adresu českého zastoupení televize PRO ZDF se soudu žádost o vyjádření doručit nepodařila," řekl Ryška. Jediný, kdo poslal vyjádření o platbách poškozeným rodinám, byla společnost RINGIER ČR a.s., vydavatel Blesku. Ve vyjádření tvrdí, že rodinám nedal ani korunu.

09:26 - Soud si od posledního jednání vyžádal výpisy zdravotních karet obou žen, kterým v třebíčské nemocnici vyměnil zdravotní personál narozené holčičky. Do spisu také přibyly platby, které média zaplatila poškozeným rodinám za rozhovory.

09:21 - Třetí jednání začalo s téměř pětadvacetiminutovým zpožděním. To zavinila vážná dopravní situace na dálnici D1 a v Brně.