VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Většina ryb z Víru II. na Žďársku uhynula

Vír - Přehrada Vír II, takzvaná vyrovnávačka pod vodní nádrží Vír I, přišla o drtivou většinu ryb, které v ní rybáři chovali. Značným upuštěním vody, které nařídil správce nádrže, tedy podnik Povodí Moravy, neměly šanci v minimu vody a velké vrstvě bahna přežít.

21.8.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografieFoto: DENÍK/Archiv

Škody, které se podle prvních odhadů pohybují v řádů statisíců, však ani po několika dnech nebyly přesně vyčísleny. „Povodí Moravy je správcem a postupuje podle možností, které mu dává manipulační řád. V současné době hledáme řešení této záležitosti,“ uvedl předseda Moravského rybářského svazu Rudolf Milerski. „Škodu, která značným snížením hladiny v přehradě vznikla, stanoví znalec. Zatím nejsem ani odhadem schopen sdělit nějakou cifru,“ dodal Milerski.

Rybáři z rybářské organizace ve Víru byli o plánovaném upouštění vody z důvodů stavebních oprav předem uvědoměni. Nepředpokládali však, že vody odteče tolik, aby drtivá většina ryb ve vyrovnávací nádrži zahynula. Některé z nich byly „vypláchnuty“ ven a následně nepřežily uvíznutí v nánosu bahna a trávy pod nádrží.

„O tom, že se vyrovnávačka bude upouštět podstatně více, než jsme si mysleli, nás informoval v neděli večer hrázný, kterému byl příkaz vydán. Vzhledem k tomu, že všechno bylo narychlo a v pondělí byl pracovní den, moc se toho už udělat nedalo,“ sdělil Bohuslav Matuška z vírského rybářského svazu.

Prázdná nádrž

Rybáři se v nastálé situaci snažili zachránit to, co se ještě zachránit dalo. „Ročně nasazujeme ryby tak asi za 120 tisíc bez dopravy a dalších nákladů, v nádrži teď byly za dva roky. Některé z nich se nám podařilo zachránit, ale těžko se dá říct kolik jich bylo, protože voda je stále ještě zakalená,“ dodal Matuška.

V „dolní“ přehradě Vír II, která je z větší části lovným revírem, rybáři měli především dvou a víceleté pstruhy, lipany a siveny. V následujících dnech musejí zlikvidovat zbytek uhynulých ryb. „Je teplo, mrtvé ryby se rychle rozkládají,“ poznamenal Matuška.

Zástupci Povodí Moravy se však necítí za smrt ryb odpovědni. V tiskové zprávě uvádějí, že v nádrži Vír II byla prováděna manipulace spočívající ve snížení hladiny na kótu 375,30 metrů nad mořem, avšak toto bylo dotčeným subjektům včetně Moravského rybářského svazu sděleno s předstihem, a to i upřesnění následného postupného napouštění Víru II.

„Postupovali jsme podle schváleného manipulačního řádu a i přes oznámení, upozornění a nahlášení činnosti jsme od žádného tím dotčených subjektů neobdrželi žádný požadavek na její změnu, posun či součinnost při opatřeních k vyloučení či omezení úhynu ryb,“ uvedl Marek Viskot z útvaru vodohospodářského dispečinku Povodí Moravy v Brně.

21.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Trenér Libor Smejkal

Velké Meziříčí na jaře přestalo střílet góly

Tradiční pašijová hra Co se stalo s Ježíšem?

V areálu na Libušíně zkouší žďárští farníci pašijovou hru

Z věžáků opadává omítka

Nové Město na Moravě - Nekvalitní fasádu na třech věžových domech, které jsou v majetku města, musí novoměstská radnice opravit za vlastní peníze. Firma, která práci na dvou domech odvedla, je v likvidaci. Na práce na třetím z věžáků skončila záruka.

Skokan Štursa má po své průlomové sezoně smíšené pocity

Nové Město na Moravě - První sezonu v reprezentačním týmu skokanů na lyžích má za sebou Vojtěch Štursa. Především v první polovině zimy si jedenadvacetiletý rodák z Nového Města na Moravě počínal výborně. Blýskl se osmým místem na závodech Světového poháru v Engelbergu, poprvé si zaskákal na Turné čtyř můstků. Poté však přišel útlum. Až při závěrečných letech v Planici si spravil chuť svým osobním maximem, kdy poprvé překonal dvou set metrovou hranici.

Meziříčí sešněrují uzavírky, po D1 čekají i město a okolí

Velké Meziříčí - Následující „horké" měsíce ohledně dopravních komplikací čekají obyvatele Velkého Meziříčí a jeho nejbližšího okolí. K modernizaci dvou úseků dálnice D1 nad městem se v dalších týdnech přidá ještě přestavba mostu u pošty na páteřní krajské komunikaci II/602 protínající Meziříčí paralelně s dálnicí. Ta si od června vyžádá úplnou uzávěrku průtahu městem. Tím však výčet nadcházejících staveb nekončí.

Čápi se ukázali. V Lukách chtějí zjistit, zda se vrátil pár z loňska

Vysočina – Hnízda čápů v Kraji Vysočina se po několika měsících opět plní. Zatím sedí na hnízdech většinou jenom jeden z párů, ten druhý za ním přiletí později. Tak tomu je zatím například ve Stonařově na hlavním tahu z Jihlavy na Znojmo.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies