Víkendový stabilizovaný počet výjezdů zdravotnických záchranných vozů se kvůli vysokým teplotám včera zdvojnásobil. „Šlo zejména o pacienty s ischemickou chorobou srdeční, akutním infarktem myokardu nebo s dušností,“ informoval Miroslav Havlík ze Zdravotnické záchranné služby kraje Vysočina.

Rozpálená kabina lokomotivy

Náročnou pracovní dobu prožili také strojvedoucí vlakových souprav. „Je hrozné, jaké je v kabině vedro! Někdy máme službu i dva dny v kuse a to je opravdu nesnesitelné. Kdybych nepil, tak bych v mašině asi umřel,“ stěžoval si strojvedoucí žďárské železniční stanice, jenž si nepřál uvést jméno.

Zaměstnavatelé však na zásobu tekutin pro zaměstnance většinou dohlížejí. „Navíc pokud teplota na pracovišti přesáhne určitou hodnotu, která se liší podle pracoviště, tak nám hygienické předpisy udávají vyhlásit další přestávky v práci,“ vysvětlil Oldřich Pól, prokurista žďárské firmy Hettich.

Stovky lidí hledaly při tropickém počasí ochlazení v koupalištích. „Ještě minulý týden jsme měli zavřeno. V sobotu přišlo 480 lidí a v neděli asi 1130. Bezvadná návštěvnost pokračuje i dnes, ale většina lidí přijde až později odpoledne,“ uvedl jednatel společnosti Areál sportu v Bystřici nad Pernštejnem Zdeněk Mašík.

Předpovědi meteorologů, které hlásí jen pozvolné ochlazování, jsou pro provozovatele vodních ploch příznivé. „Bylo by potřeba, aby teplo vydrželo co nejdéle. Musíme si vydělat na čistící prostředky a udržování kvality vody,“ konstatoval Mašík.

Dostatek tekutin

Ani dnes a v následujících dnech by lidé neměli podceňovat pobyt na přímém slunci. „Zejména přes poledne je třeba pamatovat na pokrývku hlavy. Člověk by měl rovnoměrně během dne vypít tři až čtyři litry vody, minerální vody nebo čaje. Ovšem kardiálně limitovaným, tedy pacientům po infarktu či s ischemickou chorobou srdeční, by přílišné množství vody mohlo ublížit,“ varoval primář Miroslav Havlík.