Azyly, útulky, spolky na ochranu zvířat. Tihle všichni se v Kraji Vysočina podílejí na pomoci zvířatům, které někdo odložil, opustil, vyhodil, nebo si zvíře neuváženě pořídil a nemůže se o něj dál starat. Ve většině případů jde o útulky, které jsou financovány městy a obcemi. V kraji však fungují i zachránci soukromí, kteří se o nalezence starají ve vlastních domech.

Právě neuvážené pořízení jakéhokoli zvířete je podle vedoucí psího útulku v Mírovce, místní části Havlíčkova Brodu, Evy Rippelové, ten největší problém. „Zvíře není věc, ani hračka a to by si měl každý uvědomit, ještě předtím, než si zvíře pořídí. Je jednoduché si psa pořídit, ale každý by si měl promyslet, že je to závazek na delší dobu. Kdyby se lidi nechovali nauváženě a jako hyeny, útulky by vůbec existovat nemusely," konstatovala Rippelová. „Je ale pravda, že je mezi námi i dost lidí, kteří mají snahu zvířatům v útulcích pomahát a také pomáhají," dodala. Psí útulek je v Havlíčkově Brodě od roku 1996 a slouží výhradně pro potřebu města Havlíčkův Brod.

Žďárský útulek funguje od roku 1995. Dokáže se postarat až o třicet zatoulaných nebo odložených psů, je součástí areálu hotelu Grunt ve Vysocké ulici a vede ho Jolana Sojková. Žďárská radnice letos s provozovatelkou útulku uzavřela novou smlouvu na další dva roky, přičemž zvýšila příspěvek na den a psa na 65 korun, oproti původním padesáti. „Samozřejmě, že je to změna příznivá, protože jsme už fungovali skoro nadoraz," uvedla Jolana Sojková. Žádné sponzory či pravidelné dárce zařízení pro opuštěné psy nemá. „Občas dostaneme dar od soukromé osoby, což nám vždycky udělá velkou radost," dodala Sojková. Do útulku nejsou umisťováni psi pouze ze Žďáru, ale i z okolních obcí.

Útulek v Třebíči se již delší čas nachází na rozcestí. Ve velmi hezké lokalitě, několik desítek metrů nad Bazilikou sv. Prokopa a blízko parku, se však nemohou provádět větší stavební úpravy. Nelze jej ani nijak zásadně rozšiřovat, i když by to potřeboval. „Útulek máme plný k prasknutí hlavně kvůli nedávnému zásahu v Pozďátkách, odkud bylo odvezeno několik desítek psů, velká část z nich právě do Třebíče," řekl vedoucí útulku Petr Ondráček, který je zároveň předsedou Ligy na ochranu zvířat ČR.

Areál prošel v minulých dnech menší rekonstrukcí, při které došlo k odstranění polorozpadlé kůlny v prostoru karantény. „Uvolněné místo zaplnily montované kotce," doplnil Ondráček.

Již druhým rokem se hovoří o stěhování útulku do ulice Hrotovická. Rekonstrukce bývalého průmyslového areálu jdou však pomalu. Poslední informace hovoří o stěhování do vhodnějších podmínek během příštího roku.

Celkem šest psů k adopci aktuálně žije v rodinném azylu pro opuštěné psy Dej pac! v malé obci Častonín na Pelhřimovsku. „Pokud to jde, tak u nás pejsci pobývají v malé smečce. Jsou pravidelně venčeni. Právě na venčení bychom uvítali dobrovolníky. Pejsky také cvičím, aby se například odnaučili zlozvyky, jako je honění slepic a podobně," uvedla Iva Raisová z azylu Dej pac!. Tento útulek finančně podporuje hlavně Nadační fond Pes v nouzi. Najdou se ovšem i soukromí dárci. V Častoníně pak mají místo pro pejsky nalezence, pro týrané psy, ale i pro ty, o něž se majitelé z různých důvodů nemohou či nechtějí postarat.

Jako jediný v kraji. Tímto titulem se dá označit kočičí útulek v Polné Skrýšově. Péče je zde totiž výhradně věnována kočkám. Taťána Homolková, vedoucí útulku, má momentálně plné ruce práce. Vrcholí období, kdy se rodí koťata. „V současné době máme asi 4 porody denně. Lidé nám sem ve velkém vozí kočky, takže máme opravdu co dělat," podotkla Homolková. Lidé se totiž koček zbavují a nebo je vozí starší lidé, kteří už se o kočky nedokážou postarat. Momentálně mají v útulku na 170 koček, proto je potřeba pro ně dodělat odpovídající zázemí. „Doděláváme pro kočky další místnost," potvrdila Homolková .

Skrýšovský útulek se hodně spoléhá na dobročinnost lidí. Lidé i firmy vozí do útulku žrádlo pro kočky a lidé ochotně zasílají peníze na transparentní účet. Z něho se platí provoz útulku. „Před pár dny jsem vyvěsila na webové stránky prosbu, zda by lidé mohli přispět na doplatek za energie, a sešlo se dvakrát více peněz, než bylo třeba," dodala Homolková, která je za každou korunu vděčná.

Momentálně také Homolková dojednává spolupráci s jihlavským psím útulkem a s jihlavskou městskou policií. Za to, že bude do svého útulku brát opuštěné kočky z Jihlavy, budou za odměnu z Jihlavy vozit do útulku krmení.