VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve Žďáře vyvrcholí Santiniho barokní slavnosti

Žďár nad Sázavou - Letos se setkávají dvě mimořádné příležitosti k prezentaci barokního architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichla. Rok 2017 je celostátně vyhlášen Rokem českého baroka a také se slaví 340 let od Santiniho narození.

16.3.2017
SDÍLEJ:

Zvole, kostel Sv. Václava.Foto: Putování za Santinim/archiv

Projektem Santiniho barokní slavnosti připomíná letos na Vysočině jeho odkaz a dílo žďárský spolek Putování za Santinim. Centrem oslav bude v září Žďár nad Sázavou. „Jestliže v letošním roce slavíme Santiniho narozeniny, budeme v roce 2023 slavit naopak tři sta roků od jeho úmrtí. Letošní výročí tedy nebudeme slavit centrálně, ale soustředíme se na Santiniho odkaz v Kraji Vysočina. Každý další rok pak věnujeme dalšímu regionu. A to nám vydrží až do toho velkého kulatého výročí, kdy se zase do Žďáru se Santinim vrátíme," přiblížil Stanislav Růžička, předseda spolku Putování za Santinim.

Základním pilířem činnosti spolku je popularizovat Santiniho dílo i život, ukázat zájemcům jeho stavby, ale i jeho fascinující příběh. „Právě ten k němu lidi přitahuje. To, že vytvořil tolik krásného a za pouhých šestadvacet pracovních let svého života," připomněl Miroslav Chlubna, člen výkonného výboru spolku.

Slovo „putování" nemá spolek v názvu jen tak. Za Santiniho stavbami totiž jeho členové jezdí v několika okruzích po celé republice. „Lidé se s námi setkají na jedné či dvou přednáškách, pak s námi projedou některý z okruhů, a po tom, co se tam dozvědí, začínají Santiniho genialitu vnímat a sami předávat dál… Každá jeho stavba má svůj příběh, každá je jiná, a právě tím ho poznáváte a tím vás Santini pohlcuje," pověděl Chlubna. Na Santinim osobně považuje za úžasné právě to, že zájemce má o něm stále, i po letech, co nového zjistit.

Čtěte také: Kraj Vysočina letos opět přispěje městům s památkami Unesco

Zájezdy, či putování k Santiniho stavbám, které tento spolek organizuje, jsou zaměřené nejen odborně, ale soustřeďuje se také na představení samotného architekta a jeho příběhu. Se zájemci navštěvuje jeho stavby po celé republice. „Na Moravě Žďársko, Rajhrad a Křtiny, na Plzeňsku je Santiniho tvorba koncentrovaná kolem kláštera Plasy, další stavby jsou ve středních Čechách a samozřejmě v Praze. Aktuálně připravujeme další trasu po východních Čechách," zmínil předseda spolku Růžička.

Spolek pořádá i přednášky a věnuje se publikační činnosti, vydal například knihu Stanislava Růžičky Santini, jejíž dotisk vyšel loni koncem roku. „Řada našich členů je skutečnými odborníky v akademickém prostředí, se širokou mediální působností, máme i webové a facebookové stránky, takže naše aktivita v propagaci Santiniho je skutečně široká," sdělil Růžička.

Spolek Putování za Santinim vznikl v roce 2011. U počátků byl především Mojmír Horyna, český historik umění považovaný za největšího znalce Santiniho v republice. „Zpracoval obsáhlou monografii a vlastně Santiniho pro svět, republiku i pro nás objevil," podotkl Stanislav Růžička. „Jezdil do Žďáru, řadu let přednášel, takže jsme se s ním dobře znali, a vlastně všechno směřovalo k tomu založit jakousi profesní organizaci. Je samozřejmě nezisková," doplnil.

S Horynou zakladatelé spolku v roce 2010 připravili koncept. „On pak v zimě nečekaně zemřel, nicméně jsme v jeho jménu na tom pracovali dál," řekl Růžička.

„Především jsme sdružili všechny správce či majitele Santiniho staveb, včetně těch největších. Jsou církevní, státní i soukromí, a prakticky všichni jsou našimi členy," doplnil předseda Putování za Santinim.

Podle něj kdo má rád českou architekturu, musí mít rád i Santiniho. „A když žijete na Žďársku, tak ho vnímáte a díváte se na něj celý život, máte na očích Zelenou horu a jiné jeho stavby. To je deviza, na niž můžeme být hrdí. Jeden můj přítel, špičkový překladatel do češtiny, je Američan, žije už několik let v Čechách. Říká, že my si možná vůbec neuvědomujeme, že Santini je vlastně takovým Bedřichem Smetanou české architektury," dodal Růžička.

Letošní Santiniho barokní slavnosti mají několik „kapitol". Ta první se už odehrála, 3. února byly Santiniho narozeniny a spolek oslovil kolem třiceti kostelů v Česku, zda by svého tvůrce připomněly. Ve většině z nich se konaly vzpomínkové programy.

„Pak budou jarní akce v různých destinacích a po prázdninách chceme navštívit tři Santiniho kostely na Žďársku Zvoli, Horní Bobrovou a Obyčtov. I tam budou koncerty s přednáškami," upozornil Růžička.

Nejvíce aktivit spojených se Santiniho barokními slavnostmi se soustředí do Žďáru nad Sázavou, kde se bude 8. a 9. září konat setkání odborníků a obdivovatelů Santiniho tvorby. „Všeje určené pro širokou veřejnost. Bude to taková dvoudenní koláž přednášek a odborných výkladů na téma nejen Jana Blažeje Santiniho, ale baroka vůbec," připomněl Stanislav Růžička. Program slavností je naplánovaný tak, aby zasáhly i do pravidelných Klášterních nocí.

Autor: Martina Lorencová

16.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Po bouřkách se silnými nárazy větru zůstala denní maxima pod třicítkou

Vítězné družstvo.
20

Studentky žďárské zdravotní školy jsou nejlepší v republice

AUTOMIX.CZ

Policie v nesnázích: kuriózní nehody strážců zákona

/FOTOGALERIE/ Na vozech mají heslo Pomáhat a chránit, nicméně i oni potřebují občas pomoc. Vidět policejní auto - ať státní či obecní policie - v nesnázích je sice trochu nezvyklé, ale občas k tomu dojde.

Venkovní bazén slouží dětem

Žďár nad Sázavou – Návštěvníci Relaxačního centra ve Žďáře mají možnost využít jeho venkovní část s opalovací loučkou.

Na VeDaFestu budou hrát i Kavijerock a Bára

Vojnův Městec – Návštěvníky festivalu VeDaFest, který v sobotu 24. června ve Světnově pořádají vesnice z okolí Velkého Dářka, budou bavit i místní kapely. Vystoupí třeba Kavijerock a Bára, skupina z Vojnova Městce, který také patří k pořadatelům festivalu.

Pokračuje digitalizace žďárské kroniky

Žďár nad Sázavou – Do konce roku by si zájemci o místní historii měli číst v kompletně zdigitalizované kronice Žďáru. Od poloviny června je na webových stránkách Knihovny Matěje Josefa Sychry k dispozici její první část.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies