VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve Žďáře na Hod boží požehnali městskému betlému

Žďár nad Sázavou - Městský betlém, který vyřezávali obyvatelé Žďáru nad Sázavou a okolí, je hotov. Na Hod boží vánoční mu bylo požehnáno v kostele svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře.

25.12.2014
SDÍLEJ:

Žďárský betlém požehnal na Boží hod kněz Vladimír Záleský. Dílo řezbářských amatérů obdivovaly v kostele sv. Jana Nepomuckého stovky návštěvníků.Foto: Deník/Martina Lorencová

„Když se dívám na ten betlém, mám k těm figurkám už trochu jiný vztah. Znám většinu těch lidí, kteří se na vyřezávání podíleli, vím i třeba, jak se s tím někteří museli poprat, aby to dílo vzniklo, a mnozí mi řekli, že to byl jejich nejkrásnější advent v životě," řekl ke vzniku žďárského betléma Vladimír Vojtěch Záleský, duchovní správce žďárské farnosti Nanebevzetí Panny Marie a spolutvůrce nápadu betlém vytvořit.

Nové figurky do městského betléma, s jehož vytvářením začali Žďárští loni, vyřezávali letos lidé opět po celý advent. Letos se jich zapojilo kolem šedesáti. Tvořili doma a ke společné práci se setkávali o sobotách v křížové chodbě baziliky Nanebevzetí Panny Marie. Většina z nich jsou naprostí amatéři, co se řezbářství týká. „Je krásné, že tomuto unikátnímu dílu věnovali tolik svého času a trpělivosti, objevili v sobě díky tomu skryté dary," uvedl dál Záleský.

Vyřezávaly celé rodiny, lidé všech profesí, duchovní, věřící i nevěřící. „Někteří se při tom možná taky trochu navztekali, ale to všechno k tomu patří. Nakonec vzniklo dílo, které je nádeherné tím, že je jednotné, že patří k sobě a vytváří příběh, který má mnoho kapitol. Je to smybol jednoty a lásky mezi lidmi," řekl farář.

Všechny figurky v betlémě mají na spodní straně svůj „certifikát" a jméno autora. Tvůrcům, přítomným v kostele, také znovu Záleský poděkoval. Památku UNESCO ovšem navštívily stovky dalších lidí, kteří byli na žďárský betlém zvědaví a přišli si hotový výtvor prohlédnout.

„Je to kouzelné. Člověku se nechce věřit, že to všechno dělali amatéři. Já je obdivuji, nemůžu se vynadívat," řekla Marie Pohanková, když si betlém prohlížela. Obdivem ale nešetřila většina návštěvníků kostela. Mohli si zároveň v seznamu přečíst, kdo se do vyřezávání zapojil a kterou figurku vytvořil. „Když jsem to počítal, betlém tvořilo loni a letos dohromady kolem sto padesáti lidí. Na tom seznamu totiž nejsou zapsáni úplně všichni, například tam chybějí ti, kteří vytvářeli a zajišťovali různé technické věci," upřesnil Vladimír Záleský.

Betlém se rozrostl o figurky řemeslníků a dětí, ale také o drobné stavby, novinkou je i reliéf. Tvoří pozadí betléma, který se letos navíc získal „patro". „Nejvýš je kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře, to je dominanta. Pak přibyly i bazilika Nanebevzetí Panny Marie, kostel svatého Prokopa i se Starou radnicí. Ve středu je znázorněn biblický příběh a v nejspodnější části je zobrazení Vysočiny," popsal Zdeněk Beran, řezbář ze Sázavy, který je druhým „duchovním otcem" vzniku betléma. Byl i patronem vyřezávání a stejně jako loni začínajícím autorům s prací pomáhal. Radil jim se vším, od práce s nářadím po konečnou úpravu výtvorů.

„Bylo to kolikrát namáhavé, ale hezké. Myslím, že na to budu rád vzpomínat nejen já, ale i řada ostatních. V tom betlémě je i příběh o snaze každého zobrazit, co cítí, co chce vyjádřit. Někdo byl úspěšnější, někdo trochu méně, ale ta snaha a píle - ty byly klíčové," usmíval se Zdeněk Beran. Letos se vyřezávalo podruhé a zároveň naposled. Jak řekl Vladimír Záleský, unikátní dílo ze dřeva stoleté lípy ze Lhotky je hotové. „A zůstane jedinečné," dodal Záleský.

Autor: Martina Lorencová

25.12.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lubomír Lampíř
9

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Ve žďárském zámku zavedli speciální prohlídky uzpůsobené pro nevidomé návštěvníky. Prohlídky jsou na objednání a stojí 50 korun na osobu (pro nevidomého i jeho průvodce). Do celého areálu smějí také vodicí (i ostatní) psi.
7

Nevidomí zažijí ve žďárském zámku speciální prohlídky

Do participativního rozpočtu lidé přihlásili jedenáct návrhů

Žďár nad Sázavou – Při veřejném setkání budou představeny návrhy, které obyvatelé Žďáru poslali do participativního rozpočtu na příští rok. Do něj bylo stejně jako v letošním pilotním ročníku akce vyčleněno 600 tisíc korun.

OBRAZEM: Horácký džbánek zahájil Jaroslav Samson Lenk

Žďár nad Sázavou – Půlkulaté jubileum slaví festival folkové a country hudby Horácký džbánek. Letos se ve Žďáře nad Sázavou koná již po pětatřicáté. Dvoudenní festival začal v pátek krátce po 17 hodině koncertem Jaroslava Samsona Lenka s jeho doprovodem. Lenk se také po oba dva dny ujal role moderátora.

Patronkou Běhu pro hospic je Veronika Čamková

Velké Meziříčí – Několikanásobná juniorská mistryně České republiky v alpském lyžování a zároveň rodačka z Velkého Meziříčí Veronika Čamková se stala patronkou druhého ročníku Běhu pro hospic.

AKTUALIZOVÁNO

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení