VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve Městě by mohli solit, ale nebudou

Nové Město na Moravě - Ve městech nacházejících se v chráněných krajinných oblastech je údržba silnic v zimních měsících o trochu komplikovanější.Komunikace se mohou prohrnovat, sypat, ale v žádném případě solit. Toto pravidlo platilo i pro místní komunikace a chodníky v Novém Městě na Moravě.

2.10.2009
SDÍLEJ:

Zimní pohled na Nové Město na Moravě.Foto: Michaela Zielinová

Dosud se v Novém Městě na Moravě mohl k zimní údržbě silnic používat jen inertní materiál a přebytečný sníh se z centra odvážel. Letos by tamní silničáři mohli poprvé také solit, ovšem výjimka udělená Ministerstvem životního prostředí České republiky se souhlasem CHKO Žďárské vrchy narazila na záporný postoj ze strany tamní radnice. Proč? „Výjimečné povolení, které jsme obdrželi na pět let, obsahuje i osm podmínek, za nichž se může solení uskutečňovat,“ říká novoměstská starostka Zdeňka Marková.

Jedním z předpokladů zajišťujících zmiňovanou platnost povolení je aplikace chemického prostředku uvnitř města, avšak jen na vybraných příjezdových komunikacích. Radním přijde tato podmínka absurdní, stejně jako další výhrada.

Tu představuje skutečnost, že zkrápěná posypová sůl se v Novém Městě může používat pouze v přesně daném teplotním rozmezí. „Podle nařízení ministerstva nesmí být sůl aplikována při teplotách nad 0ºC a teplotách nižších než – 10 ºC,“ objasňuje starostka s tím, že kvůli tomuto ustanovení by museli mít k dispozici vedle soli i do nynějška používaný inertní posyp. To by si v konečném měřítku vyžádalo vyšší finanční náklady na zimní údržbu než dosud.

Vyšší náklady

Solení všech komunikací by si však z městského rozpočtu vzalo i další peníze, a to na nákup příslušné techniky. Podle mínění starostky Markové se ve městě nachází prudké kopce a vzhledem k tomu, že účinnost soli není okamžitá, hrozilo by strojům sklouznutí.

Navíc by díky jejich pořízení chyběly peníze na údržbu chodníků, jichž v Novém Městě přibylo. „Argumentů pro zachování inertního materiálu bylo samozřejmě daleko více,“ přiznala Marková a dodala, že pro chemickou úpravu vozovek v zimě bylo jen pět zastupitelů ze třiadvaceti.

Podle krajináře Josefa Havelky z CHKO Žďárské vrchy žádalo Nové Město na Moravě o povolení solit silnice již v roce 2006.

Tehdy vedení Správy CHKO zvažovalo všechna pro a proti a nakonec se rozhodlo s výjimkou souhlasit. „I když je chemický posyp v oblastech CHKO ze zákona zakázán, nastane-li kalamita a vozovky pokryje ledovatka nebo námraza, stejně lze bodově solit i tam, kde to jinak nejde,“ uvedl Havelka.

Pracovníkům Správy CHKO navíc přišel zákaz nelogický také z toho důvodu, že se ve Žďáře nad Sázavou i v nedalekém Hlinsku solí, a to i přesto, že leží na chráněném území. „Navíc se do Nového Města dostávala sůl z aut jedoucích po silnici číslo I/19,“ pokračuje krajinář Havelka. Podle jeho slov ho rozhodnutí novoměstské radnice nevyužít povolení překvapilo, na druhou stranu jej však vítá.

Podle mluvčí Ministerstva životního prostředí Jarmily Krebsové byla tato výjimka ze zákona řešena přes vládu. „Povolení použít chemických prostředků při zimní údržbě komunikací na území Nového Města byla učiněna usnesením vlády č. 1126 ze 31. srpna 2009 a povolena na základě odborného vyjádření Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Správy CHKO Žďárské vrchy,“ řekla Krebsová.

-----------------

Příjezdové komunikace do města, jež mohly být chemicky ošetřovány

1. ulice Žďárská od železničního přejezdu u nemocnice do středu města
2. ulice Maršovická od železniční stanice ve směru do středu města
3. ulice Soškova od železniční stanice ve směru do středu města
4. ulice Nečasova od stávající zástavby na okraji města ve směru do středu města

Solení silnic.


2.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Richard Zeman po návratu na lavičku Vrchoviny prokazuje, že je pro celek z Nového Města osudovým trenérem.

Záchranu obrozené Vrchoviny může zhatit jen šílenost

Nová Ves (ve žlutém útočník Jan Šandera) v neděli prohrála v Přibyslavi vysoko 1:5.

Není prohra jako prohra. O víkendu to dobře poznali v Nové Vsi a Meziříčí

Opilou ženu policisté odvezli na záchytku

Tasov – Agresivní opilou ženu odvezli policisté k vystřízlivění z Tasova do protialkoholické záchytné stanice v Jihlavě.

Muž řídil auto, ale řidičský průkaz nemá

Matějov – Bez řidičského průkazu sedl za volant osobního automobilu sedmapadesátiletý muž ze Žďárska. U Matějova jeho jízdu ukončili policisté.

Strojírenskou ulici uzavřela oprava kanalizace

Žďár nad Sázavou – Uzavírka úseku ulice Strojírenská před Penny Marketem kvůli rekonstrukci kanalizace komplikuje dopravu ve Žďáře nad Sázavou. 

Nováček udělil Staré Říši lekci z produktivity

Stará Říše – Fotbalisté Staré Říše i nadále zůstávají na sestupové příčce divize D. V dohrávce 23. kola doma v záchranářském zápase prohráli s Velkou Bíteší. Ta si naopak před závěrečnými třemi zápasy velmi pomohla a dostala se z bezprostředního pásma ohrožení.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies