VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V soutěži jde o podporu řemesla

Žďár nad Sázavou – Včera byla zahájena dva dny trvající krajská soutěž Řemeslo Vysočiny 2011. Tu uspořádala Střední škola technická ve Žďáře nad Sázavou, kterou tímto podle ředitele vzdělávacího zařízení Josefa Crhy pověřil cech Kovo a odbor školství, mládeže a sportu kraje Vysočina.

8.3.2011 1
SDÍLEJ:

Dvoudenní krajská soutěž Řemeslo Vysočiny 2011 začala včera ve Žďáře nad Sázavou. Uspořádala ji tamní Střední škola technická a konala se již desátým rokem.Foto: Deník/Libor Plíhal

Tato soutěž se ve vaší škole nekoná poprvé, ale je s ní už řadu let pevně spjatá. O kolikátý ročník se vlastně jedná?
Letos jde již o desátý ročník. Potěšitelné je, že rok od roku počet škol a zájemců z celé republiky přibývá. Nyní se této krajské soutěže v odborných dovednostech v kategorii strojního obrábění se zaměřením na soustružení, frézování, programování CNC strojů a oboru strojní mechanik účastní padesát sedm žáků z jedenácti škol z celé republiky a dvou ze Slovenska.

Soutěž Řemeslo Vysočiny 2011 se odehrává výhradně ve školních dílnách?
Nejenom tam, i když doba, kterou soutěžící v dílnách stráví je samozřejmě delší. Praktickou část soutěže druhý den doplňuje i písemná část. V obou dvou částech soutěžící uplatní odborné dovednosti a znalosti, které po dobu svého studia získali.

Klání je zařazeno mezi soubor klání s názvem České ručičky, které organizuje Jihomoravský kraj s ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy… Co si od této akce slibujete především?
Jde nám především o podporu řemesla jako takového a také o navázání spolupráce s dalšími školami, které jsou stejně, anebo podobně odborně zaměřeny jako ta naše. Vítězové jednotlivých kategorií postupují do celostátních kol, kde si mohou ověřit svoje znalosti a dovednosti a také jejich úroveň porovnat se soutěžícími z jiných vzdělávacích zařízení. Kromě toho je to samozřejmě zvýšení povědomí o řemeslech, respektive strojírenských oborech.

Jak si v rámci soutěže vedou studenti vaší školy?
Po léta, co soutěž pořádáme, se umisťují v horním patře výsledkového žebříčku.

A myslíte si, že podobné soutěže přispějí k zájmu dětí i jejich rodičů o strojírenské profese?
Doufáme, že ano. Ve škole sice v současné době studuje méně studentů, než tomu bylo v předešlých letech, loni byl kupříkladu pokles, ale to je spíše důsledek ekonomické krize, kdy firmy ve žďárském okrese nepřibíraly absolventy. Rodiče potom samozřejmě raději nedali své děti studovat obor, ve kterém by pak nemohly najít pracovní uplatnění.

Autor: Lenka Mašová

Místo události:
8.3.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lubomír Lampíř
9

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Ve žďárském zámku zavedli speciální prohlídky uzpůsobené pro nevidomé návštěvníky. Prohlídky jsou na objednání a stojí 50 korun na osobu (pro nevidomého i jeho průvodce). Do celého areálu smějí také vodicí (i ostatní) psi.
7

Nevidomí zažijí ve žďárském zámku speciální prohlídky

Do participativního rozpočtu lidé přihlásili jedenáct návrhů

Žďár nad Sázavou – Při veřejném setkání budou představeny návrhy, které obyvatelé Žďáru poslali do participativního rozpočtu na příští rok. Do něj bylo stejně jako v letošním pilotním ročníku akce vyčleněno 600 tisíc korun.

OBRAZEM: Horácký džbánek zahájil Jaroslav Samson Lenk

Žďár nad Sázavou – Půlkulaté jubileum slaví festival folkové a country hudby Horácký džbánek. Letos se ve Žďáře nad Sázavou koná již po pětatřicáté. Dvoudenní festival začal v pátek krátce po 17 hodině koncertem Jaroslava Samsona Lenka s jeho doprovodem. Lenk se také po oba dva dny ujal role moderátora.

Patronkou Běhu pro hospic je Veronika Čamková

Velké Meziříčí – Několikanásobná juniorská mistryně České republiky v alpském lyžování a zároveň rodačka z Velkého Meziříčí Veronika Čamková se stala patronkou druhého ročníku Běhu pro hospic.

AKTUALIZOVÁNO

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení