VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Sázavě stojí cisterny na vodu, ale i tanky

Sázava – Jedno z pětadvaceti středisek Správy státních hmotných rezerv (SSHR), sklady v Sázavě, zpřístupnilo svoje útroby. Starostové obcí pověřených správou 3. stupně se mohli seznámit s tím, jak funguje výdej pohotovostních zásob v krizových situacích, třeba při živelních pohromách, co jim mohou sklady nabídnout a do kdy a jakým způsobem vznést požadavek o pomoc.

22.4.2010
SDÍLEJ:

Státní hmotné rezervy, které jsou uskladněny v Sázavě, jsou určeny pro řešení krizových situací v kraji Vysočina a Pardubickém kraji. V případě potřeby si však jednotlivá střediska, kterých je v republice 25, vypomáhají. Foto: Deník/Libor Plíhal

Sázavské středisko zajišťuje podporu kraji Vysočina a Pardubickému kraji, je však možná i vzájemná výpomoc mezi centry jinde. Ve skladech se nacházejí zásoby, které byly vytvořeny na požadavky Ministerstev dopravy, průmyslu a obchodu, zemědělství, vnitra a dopravy. K dispozici tak jsou například cisterny na vodu, elektrocentrály, vyprošťovací technika, zásoby pohonných hmot, kontejnery a další nezbytnosti pro stav nouze.

„Od nahlášení požadavku jsme schopni vše potřebné vyvézt do 12 hodin, avšak často i podstatně dříve, což nám umožňuje náš infosystém. Pokud máme techniku v hotovosti, dá se vyjet prakticky ihned, speciální se musí rychle zaktivovat,“ informoval Petr Kopčák ze Stavební obnovy železnic, což je ochraňující organizace Správy státních hmotných rezerv s tím, že nezbytná je součinnost s kraji a jednotkami Integrovaného záchranného systému.

Nutností je údržba a revize uloženého materiálu, kterou zajišťuje sedm osob a další čtyři členové ostrahy. Ve skladech jakožto pomoc státu obcím stojí například i vyprošťovací tanky, které se používají například při haváriích na železnici. Sázavské středisko je na místo výjimečné události schopno vyslat stroje včetně vyškolených zaměstnanců.

„Kromě toho máme smlouvu s Armádou ČR o výpomoci, kdy přijedou vojáci i s vozidly a my je pak nasměrujeme, kam mají požadovaný materiál dopravit,“ dodal Kopčák.

„Bohužel, každý rok musíme do těchto zásob sáhnout,“ uvedl ředitel SSHR Ladislav Zabo. „Říká se, že štěstí přeje připraveným, a myslím si, že jsme připraveni dobře, ale samozřejmě bych byl radši, kdyby ke krizovým stavům nedocházelo,“ poznamenal ředitel. „Myslím si, že zásob je pro dva kraje dost v rámci prostředků, které jsou na tuto oblast vyčleněny, v případě potřeby je navíc možnost spolupráce s dalšími středisky,“ řekl hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek.

Autor: Lenka Mašová

22.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Muž v opilosti slovně napadal svoji známou

Takto vypadá klokan Kuki, který utekl chovateli až z Mohelnice. Objevil se v minulých dnech poblíž Jihlavy.

Majitel hledal Kukiho u Vyskytné. Zatím ho nenašel

Kopie vázy zdobí průčelí Horácké galerie, originál je na nádvoří

Nové Město na Moravě – Kopie historické kamenné vázy zdobí průčelí novoměstského zámku, ve kterém sídlí krajská Horácká galerie.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Stáří je krásné, dokáže výstava fotografií

Vysočina – Kalendář seniorů z Mitrova a snímky žďárského fotografa Milana Šustra putují na Krajský úřad Kraje Vysočina, kde budou zdobit odbor sociálních věcí. Od 30. srpna, kdy proběhne vernisáž, si tak lidé mohou zkrátit čekání na úřadě prohlídkou unikátních fotografií.

Mistři regionů doplachtí v Křižanově v pátek

Křižanov – Nad letištěm v Křižanově plachtí od 6. srpna letadla, Plachtařské mistrovství regionů bude končit tento pátek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení