Chybí nám peníze na splácení hypotéky a dokonce i na vedení domácnosti. Bojím se, že přijdeme o byt,“ říká Veronika Vítková ze Žďáru nad Sázavou.

Její případ je na Žďársku jen jedním ze stovek. Rok od roku totiž přibývá lidí, kteří se dostávají do tísnivé životní situace a se snahou řešit své problémy vyhledávají pomoc v občanských poradnách. Shodují se na tom pracovnice poskytující služby odborného sociálního poradenství jak v okresním městě, tak v Novém Městě na Moravě či Bystřici nad Pernštejnem.

Jak z pasti ven

Klienti podle pracovnic občanských poraden přicházejí průběžně během celého roku. Nárůst počtu však pozorují především v období, kdy dochází k propouštění zaměstnanců ve velkých podnicích, případně na konci nebo začátku roku. To mnohým končí pracovní smlouvy a lidé řeší další potíže s touto situací spojené.

„V poslední době stále více konzultujeme otázky týkající se dluhové problematiky. Dále se setkáváme rovněž s problémy v oblasti pracovněprávních a rodinných vztahů,“ vyjmenovává nejčastější okruhy potíží klientů žďárské občanské poradny její pracovnice Barbora Nekvindová.

Dodala rovněž, že služeb odborného poradenství, již jsou pro veřejnost bezplatné, využívají lidé ve věku od třiceti do padesáti let. Ovšem výjimkou nejsou ani senioři. Ti však podle Nekvindové až tak neřeší záležitosti kolem financí, ale spíše potřebují pomoci se vztahy v rodině.

Napsat závěť

„Radíme jim například při řešení dědictví, s úpravou majetkových problémů či jak sepsat závěť,“ vysvětluje dále občanská poradkyně Barbora Nekvindová.