VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V lesích na Žďársku se i kvůli suchu přemnožil kůrovec

Žďársko – Vytěžit a z lesa vyvézt. To je v současné době nejčastěji preferované řešení problémů s kůrovcem -lýkožroutem smrkovým, který se výrazně přemnožil v některých lesních porostech na Žďársku. Na vlastníky lesů už v tomto ohledu apeloval například žďárský odbor životního prostředí.

12.9.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: ÚZSVM

„Vyzýváme vlastníky lesů v součinnosti s odborným lesním hospodářem k neprodlenému prověření stavu jejich lesů a k odstranění schnoucích či jinak poškozených stromů včetně jejich asanace. Napadené dřevo je třeba urychleně vyvést z lesa či chemicky ošetřit," uvedl vedoucí odboru životního prostředí žďárské radnice Jaroslav Doubek.

Přemnožení kůrovce je spojeno mimo jiné také s obdobím dlouhotrvajícího sucha. „Lesy dlouhodobě nemají dostatek vláhy, takže jsou oslabené," připomněl Petr Juračka, jednatel Lesního solečenství obcí se sídlem v Karasíně, které obhospodařuje obecní lesy na Bystřicku. „Kalamita to zatím není, aby však k ní nedošlo, je třeba napadené, ale i poškozené dřevo vytěžit," dodal Juračka s tím, že Lesnímu společenství obcí kůrovec napadl tisíc kubíků dřevní hmoty.

Pomoc majitelům lesa zabezpečí včasná spolupráce s odborným lesním hospodářem, který chodí do terénu a majitele upozorňuje na případné nedostatky. Kontakt lze získat v odboru životního prostředí příslušného obecního úřadu s rozšířenou působností. „Vlastník lesa si ze zákona může odborného hospodáře vybrat sám, v tom případě jeho služby platí, anebo si ho nechá prostřednictvím příslušného odboru životního prostředí přidělit. Tehdy práci hospodáře hradí stát," sdělil Slavomil Kabelka z bystřického odboru životního prostředí. I na Bystřicku již apelovali na vlastníky lesů v souvislosti s kůrovcem.

Pokud majitel lesa disponuje příslušnou odbornou kvalifikací, služby odborníka využívat nemusí, protože si je může zabezpečit sám. Nesplněním svých povinností se vystavuje nebezpečí správního řízení a finančního postihu do výše až sto tisíc korun.

Šíření kůrovce často nahrává většinové zastoupení smrkových porostů a také značný podíl drobných vlastníků lesů, kteří mají nezřídka bydliště hodně vzdálené od svého lesního majetku, protože les kupříkladu zdědili. „Ze zákona se ale musí majitel o les řádně postarat, což znamená i povinnost preventivně bránit vývoji, šíření a přemnožení kůrovců, a to i z důvodu možného nebezpečí poškození porostů na okolních pozemcích," doplnil Kabelka.

Kůrovec napadá především oslabené stromy a během roku se dokáže rozmnožit až ve třech generacích. Dřevo z kůrovcem poškozených stromů má navíc horší kvalitu a prodává se za výrazně nižší ceny. Poslední rozsáhlá kůrovcová kalamita byla na Vysočině v roce 2004.

Autor: Lenka Mašová

12.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ve žďárském zámku zavedli speciální prohlídky uzpůsobené pro nevidomé návštěvníky. Prohlídky jsou na objednání a stojí 50 korun na osobu (pro nevidomého i jeho průvodce). Do celého areálu smějí také vodicí (i ostatní) psi.
7

Nevidomí zažijí ve žďárském zámku speciální prohlídky

Ilustrační foto.

Do participativního rozpočtu lidé přihlásili jedenáct návrhů

OBRAZEM: Horácký džbánek zahájil Jaroslav Samson Lenk

Žďár nad Sázavou – Půlkulaté jubileum slaví festival folkové a country hudby Horácký džbánek. Letos se ve Žďáře nad Sázavou koná již po pětatřicáté. Dvoudenní festival začal v pátek krátce po 17 hodině koncertem Jaroslava Samsona Lenka s jeho doprovodem. Lenk se také po oba dva dny ujal role moderátora.

Patronkou Běhu pro hospic je Veronika Čamková

Velké Meziříčí – Několikanásobná juniorská mistryně České republiky v alpském lyžování a zároveň rodačka z Velkého Meziříčí Veronika Čamková se stala patronkou druhého ročníku Běhu pro hospic.

AKTUALIZOVÁNO

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

Vysočina – Hned jedenáct jednotek hasičů zasahuje od brzkého rána u požáru ve společnosti zabývající se zpracováním dřeva v ulici Na Hranici v Jihlavě. Vyhlášen tam byl třetí stupeň požárního poplachu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení