„Nahlásila jsem to na místní protidrogové centrum, ale nahlášením se věc nemění,“ napsala do oficiálního diskusního fóra bystřické radnice. „Jako maminku dvou malých dětí mě děsí představa, že se věc může ještě zhoršit tím, že se s tím nebude nic dělat,“ nechala se slyšet žena.

Podle vedoucího centra Roberta Knebla jde ale o ojedinělou situaci. „Za tři roky se stalo poprvé, že mě v Bystřici kontaktovali,“ řekl Knebl a upozornil, že odstraňování podobných nálezů je v kompetenci Spektra, centra primární prevence a drogových služeb ze Žďáru nad Sázavou.

I tam ale podobné telefonáty řeší zřídka. „Stává se to teď minimálně, nálezů je velice málo,“ tvrdil vedoucí Spektra Josef Soukal.

Lokalita u čističky patří ke klidným částem města, využívají ji pejskaři i rodiče s dětmi na příležitostné procházky. Okolí nechalo město zkontrolovat. „Příslušná území prošli pracovníci technických služeb města, a budeme situaci detailně monitorovat pochůzkovou službou Larn. Snad se vše vyřeší a napraví. Myslím, že naše město není žádným rájem narkomanů,“ reagoval na upozornění maminky starosta Karel Pačiska.

Použitá stříkačka je nebezpečná. „Pokud by ji někdo našel, měl by ohlídat, aby se o ni nezranily například děti,“ řekl Soukal. Nálezce by se jí neměl dotýkat, o její odstranění se postarají vyškolené osoby. „Za hodinu byla pryč,“ řekl k nahlášenému případu u čističky v Bystřici Robert Knebl.

Poranění použitou jehlou s sebou nese nebezpečí nákazy infekčními chorobami. Lidé, kteří se o pohozenou jehlu škrábnou, by se proto měli co nejdříve dostavit k lékaři. Vyšetří je například v infekční ambulanci novoměstské nemocnice. „Nejrizikovější je žloutenka typu B,“ informoval primář infekční ambulance Miloslav Šťastník.

Lékaři zvažují každý případ individuálně, a v odůvodněných případech očkují proti žloutence typu A i B v souladu s platnou legislativou. Při vysokém riziku nákazy virem HIV může být poraněný poslán i na preventivní podávání léků s cílem omezit riziko infekce do AIDS centra. Riziko nakažení tímto virem je ale podle primáře i obou vedoucích center primární prevence malé. „Na Vysočině je asi dvanáct evidovaných pacientů HIV,“ uvedl Šťastník.

Co dělat, když najdu použitou injekční stříkačku? „Je třeba nám hned zavolat,“ vyjádřil se vedoucí žďárských městských policistů Martin Kunc. Strážníci spolupracují na odstraňování podobných nálezů právě se Spektrem.

Volejte do Spektra

„Pokud lidé nahlásí stříkačku městské policii, tak ji strážníci seberou do kontejneru, který od nás mají, nebo zavolají nám,“ řekl vedoucí Spektra Josef Soukal. Chybu nálezci neudělají ani pokud policii obejdou a zavolají přímo do centra primární prevence a drogových služeb.

EVA KŘIVÁNKOVÁ