VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Úředníci nechali loni sešrotovat tři automobily

Žďár nad Sázavou – Parkovací místa v ulicích okresního města v uplynulém roce blokovalo několik desítek autovraků. Celkem jednačtyřicet obyvatel města si muselo na základě příkazu úředníků svá nepojízdná vozidla odstranit.

15.1.2011
SDÍLEJ:

K sešrotování vraku došlo loni ve Žďáře pouze třikrát. Většinou se daří majitele aut najít . Foto: Deník/Jana Ševčíková

„Odtáhnout jsme pak v uplynulém roce nechali tři automobily,“ informoval Miloslav Dvořák ze žďárského odboru komunálních služeb. Na vraky v ulicích města upozorňují pověřené úředníky jak obyvatelé města, tak i strážníci městské policie v případě, když na ně narazí při kontrolní činnosti.

Rozbitá skla i světla

Nepojízdná vozidla v rámci pracovní obchůzky nacházejí sami úředníci. Počátkem letošního roku si místa, kde se autovraky nalézají, objel také žďárský místostarosta Jaromír Brychta. „Narazili jsme na 19 nepojízdných aut, z toho ale tři vraky nijak zvlášť nepřipomínaly. V šesti případech se naopak jednalo o totální vrak – auta měla například rozbitá světla, skla, byla bez poznávací značky,“ popsal Jaromír Brychta.

A jak poté úředníci postupují, když se o takovém voze odstaveném ve městě dozvědí? V první řadě se snaží najít jeho majitele, což je poměrně snadné v případě, že je automobil opatřený registrační značkou.

Složitější postup pak nastává v případě, že auto „espézetku“ nemá. Některé hříšníky se například povede dohledat díky místní znalosti úředníků, kteří se vlastníka auta dopátrají třeba přes sousedy nebo známé.

„Máme ale jiné nástroje, jak je najít. Jde to například přes číslo rámu auta, motoru a podobně,“ vysvětlil Jaromír Brychta s tím, že co se týče úspěšnosti při hledání vlastníků vraků, je ve Žďáře velmi vysoká.

Ve chvíli, kdy se totožnost majitele podaří zjistit, mu bývá zasílán dopis s výzvou, aby zjednal nápravu stávajícího stavu jeho auta. V opačném případě, tedy když se vlastníka torza automobilu nepodaří najít, je tato výzva vyvěšena na úřední desce městského úřadu.

Dvouměsíční zákonná lhůta

Od vyvěšení na úřední desce, nebo ode dne doručení výzvy, běží zákonem stanovená dvouměsíční lhůta. Během ní by se měl provinilec postarat o to, aby vrak z parkovacího místa zmizel.

Stačí ale také uvést jej do takového stavu, který nenaplňuje zákonem definované parametry vraku. To zjednodušeně znamená, že by auto mělo přestat být technicky nezpůsobilé k provozu, musí být opatřeno registrační značkou. K jednotlivým případům se ve Žďáře navíc snaží úředníci přistupovat individuálně.

Může se totiž třeba stát, že je motorista dlouhodobě v cizině a ani neví, že mu vůz někdo poškodil či z něj odmontoval „espézetku“. Odtah vozu do kovošrotu je krajní řešení. Loni k němu úředníci přistoupili jen třikrát. Ani pro městskou pokladnu to velká zátěž není. „Specializovaná firma vůz sešrotuje a náklady s tím spojené pokryje z výtěžku za kovy, které si pak ponechá,“ vysvětlil Miloslav Dvořák.

A na jakých místech ve městě je s autovraky největší potíž? Dle zkušeností žďárských strážníků jich je nejvíce nacházeno na sídlištích. Například tedy v ulicích Palachova, Okružní, Revoluční, Haškova či v lokalitě Libušín.

--------------

Co je to vrak?

Definice vraku podle silničního zákona: „Vrakem je vozidlo, které je trvale technicky nezpůsobilé k provozu a není opatřeno registrační značkou nebo které je zjevně trvale technicky nezpůsobilé k provozu.“

Kam se obrátit, víte–li o vraku?
Buď na úředníky odboru komunálních služeb žďárského městského úřadu, nebo na městskou policii.

Jak pak úředníci postupují?
Odpovědná osoba oznámení prošetří. Zjistí–li, že oznámené auto je skutečně vrakem, zašle majiteli výzvu k odstranění. Pokud do 2 měsíců od doručení výzvy majitel odstranění nezajistí, učiní tak vlastník komunikace.

Autor: Jana Nedělková

Místo události:
15.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lubomír Lampíř
9

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Ve žďárském zámku zavedli speciální prohlídky uzpůsobené pro nevidomé návštěvníky. Prohlídky jsou na objednání a stojí 50 korun na osobu (pro nevidomého i jeho průvodce). Do celého areálu smějí také vodicí (i ostatní) psi.
7

Nevidomí zažijí ve žďárském zámku speciální prohlídky

Do participativního rozpočtu lidé přihlásili jedenáct návrhů

Žďár nad Sázavou – Při veřejném setkání budou představeny návrhy, které obyvatelé Žďáru poslali do participativního rozpočtu na příští rok. Do něj bylo stejně jako v letošním pilotním ročníku akce vyčleněno 600 tisíc korun.

OBRAZEM: Horácký džbánek zahájil Jaroslav Samson Lenk

Žďár nad Sázavou – Půlkulaté jubileum slaví festival folkové a country hudby Horácký džbánek. Letos se ve Žďáře nad Sázavou koná již po pětatřicáté. Dvoudenní festival začal v pátek krátce po 17 hodině koncertem Jaroslava Samsona Lenka s jeho doprovodem. Lenk se také po oba dva dny ujal role moderátora.

Patronkou Běhu pro hospic je Veronika Čamková

Velké Meziříčí – Několikanásobná juniorská mistryně České republiky v alpském lyžování a zároveň rodačka z Velkého Meziříčí Veronika Čamková se stala patronkou druhého ročníku Běhu pro hospic.

AKTUALIZOVÁNO

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení