VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U Habří byl obnoven a požehnán dřevěný kříž

Habří - Po dvaceti letech byl obnoven dřevěný kříž u Habří, místní části Moraveckých Pavlovic. Žehnání památky se zúčastnili nejen místní, ale také hosté z blízka i z daleka.

21.6.2016
SDÍLEJ:

Slavnostního aktu žehnání obnoveného kříže se ujal farář z Bobrové Vít Fatěna. Foto: Deník/Helena Zelená Křížová

„Moje maminka se v Habří narodila, prožila tam své dětství a mládí a velmi ráda na ty chvíle vzpomínala. Často připomenula i kříž, k němuž ráda chodívala. Vždycky se do Habří chtěla vrátit, ale to se nepodařilo. Nikdo z rodiny už tam nežije. Když zemřela, tak jsme hledali v Habří místo, jež by nám ji připomínalo. A napadlo nás obnovit kříž, který byl už hodně zchátralý," vysvětlila obnovu sakrální památky iniciátorka celé akce, Hana Chlupová z Blanska.

Obnova památky byla poněkud spletitá. Nejprve bylo nutné kontaktovat někoho z místních obyvatel a spojit se s vedením Moraveckých Pavlovic, pod jejichž správu Habří spadá.

„Jezdila jsem jako dítě do Habří za babičkou na prázdniny, z té doby jsem si pamatovala některá jména. Takže jsem se tam vydala hledat někoho, kdo by mi řekl, komu kříž vlastně patří a zda bych jej mohla obnovit. Pomohla nám místostarostka Moraveckých Pavlovic Marie Buchtová, která bydlí v Habří. Nakoupili jsme řezivo a kříž jsme znovu u nás v dílně vyrobili a nechali jej vztyčit na místě toho původního," popsala Hana Chlupová.

Slavnostní žehnání se uskutečnilo v rámci tradičního Sousedského posezení, tedy akce, kterou rok co rok obě malé obce zpečeťují vzájemnou spolupráci. „Pan starosta to velmi pěkně zorganizoval a my jsme moc rádi, že to takto dopadlo," pochválila práci Josefa Harvánka, starosty Moraveckých Pavlovic, Hana Chlupová.

Obnovu drobné sakrální památky velmi ocenil také farář z Bobrové Vít Fatěna, který se ujal slavnostního aktu žehnání. „Bylo to velmi krásné rozhodnutí, obnovit kříž. Jsem nesmírně rád, že si lidé všímají i těchto malých památek. Na začátku května se obnovovaly tři kamenné kříže v Dlouhém, i ty se znovu žehnaly. Přál bych si, aby se něco podobného stávalo častěji. Lidé by měli tyto památky udržovat s úctou, která jim náleží," sdělil Vít Fatěna.

Mezi drobné sakrální památky ale nepatří jen kříže. „V nedalekém Strážku jsme před třemi lety žehnali sochu svaté Barbory. Ta předchozí, která byla umístěna za obcí, se ztratila. Proto byla vyrobena nová socha, ta snad už na svém místě zůstane," připomenul Fatěna. A co by bobrovský farář popřál obnovené památce a lidem, kteří kolem ní budou denně chodit? „Byl bych rád, kdyby kříž překonal všechny časy i nečasy a nepřízeň počasí. A obyvatelům Habří bych popřál, aby si vždy, když na tento kříž pohlédnou, vzpomněli, že je Bůh má rád," řekl Vít Fatěna.

Autor: Helena Zelená Křížová

21.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lubomír Lampíř
9

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Ve žďárském zámku zavedli speciální prohlídky uzpůsobené pro nevidomé návštěvníky. Prohlídky jsou na objednání a stojí 50 korun na osobu (pro nevidomého i jeho průvodce). Do celého areálu smějí také vodicí (i ostatní) psi.
7

Nevidomí zažijí ve žďárském zámku speciální prohlídky

Do participativního rozpočtu lidé přihlásili jedenáct návrhů

Žďár nad Sázavou – Při veřejném setkání budou představeny návrhy, které obyvatelé Žďáru poslali do participativního rozpočtu na příští rok. Do něj bylo stejně jako v letošním pilotním ročníku akce vyčleněno 600 tisíc korun.

OBRAZEM: Horácký džbánek zahájil Jaroslav Samson Lenk

Žďár nad Sázavou – Půlkulaté jubileum slaví festival folkové a country hudby Horácký džbánek. Letos se ve Žďáře nad Sázavou koná již po pětatřicáté. Dvoudenní festival začal v pátek krátce po 17 hodině koncertem Jaroslava Samsona Lenka s jeho doprovodem. Lenk se také po oba dva dny ujal role moderátora.

Patronkou Běhu pro hospic je Veronika Čamková

Velké Meziříčí – Několikanásobná juniorská mistryně České republiky v alpském lyžování a zároveň rodačka z Velkého Meziříčí Veronika Čamková se stala patronkou druhého ročníku Běhu pro hospic.

AKTUALIZOVÁNO

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení