VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tři králové chodí už jen ve čtvrtek

Žďársko - Konec letošní Tříkrálové sbírky je tady. Už jenom dnes je možné v ulicích potkat skupinky koledníků. Těch se při šestnácté sbírce zapojuje zhruba 1900 po celém žďárském okrese, kde působí Oblastní charita Žďár nad Sázavou.

14.1.2016
SDÍLEJ:

Do Tříkrálové sbírky se zapojuje i ředitelka Oblastní charity Žďár nad Sázavou Jana Zelená, a to především přípravou občerstvení pro novoměstské koledníčky (vzadu na snímku). Foto: Charita Žďár nad Sázavou

„V průběhu sbírky došlo k navýšení počtu kasiček. Objevily se totiž další oblasti, kde se místní rozhodli do sbírky zapojit jako koledníci. Jde například o Prosetín, Čtyři Dvory a Brťoví. Celkový počet kasiček je v tuto chvíli 468," sdělila Veronika Dobrovolná, koordinátorka Tříkrálové sbírky pro oblast Žďáru nad Sázavou.

Mezi koledníky nepatří pouze dobrovolníci, kteří jsou s Charitou v kontaktu při Tříkrálové sbírce, ale i charitní zaměstnanci. Většina z nich se pravidelně zapojuje ve svých již tradičně navštěvovaných lokalitách.

Každým rokem ve svátek Tří králů vyráží skupinka pracovníků na Městský úřad ve Žďáře nad Sázavou. Vedení města se jejich účastí rozhodlo zpestřit novoroční setkání pracovníků, při kterém letos již podruhé zazněla tříkrálová koleda i za přítomnosti velblouda Kamila.

Městský úřad v Bystřici nad Pernštejnem zažil návštěvu tříkrálových koledníků včera. Tamější úředníky navštívili s tříkrálovou zdravicí uživatelé denního stacionáře Rosa společně s pracovníky. „Rozhodli jsme se do sbírky také zapojit, protože víme, že peníze podpoří služby ždárské Charity," řekla Petra Königová, vedoucí bystřického denního stacionáře. Ten z loňského výtěžku pořídil pro převoz svých uživatelů devítimístný automobil.

Ve Velkém Meziříčí se tříkrálové koledy účastní vedoucí denního stacionáře Nesa Alena Poulová. „S naší skupinkou navštěvujeme stejné domy, což vidím jako výhodu, protože za několik let si na naši návštěvu občané již zvykli a někteří nás již očekávají. Líbí se mi, že Tříkrálová sbírka není jenom o vybírání peněz, ale také že lidem popřejeme do nového roku. Obzvláště u některých starších lidí je znát, že mnoho návštěv k nim během Vánoc nepřijde a jsou vděčni, když jim děti zazpívají. Jako vedoucí jedné ze služeb vím, že vybrané peníze opravdu pomáhají," vysvětluje Alena Poulová.

„Moji tři králové se vždy moc těší na starší paní, která bydlí sama v patře a má problémy s chůzí. Ta nám peníze posílá z okna v hrnečku na provázku," dodala s úsměvem Alena Poulová.

Již několik let dělá některým koledníkům doprovod věrný velbloud se služebním jménem Kamil. Každým rokem se pod jeho masku při tříkrálovém putování po městských úřadech schovává personalistka žďárské Charity Renata Konečná.

Velbloud Kamil

„Kamil svojí přítomností předává radost, úsměv a pohlazení na duši. Není krásnější pohled na lidi než se dívat, jak se rozzáří při pohledu na našeho Kamila a v tu chvíli zapomenou na všední starosti a bolesti. Prostřednictvím Kamila, ale hlavně i díky třem králům, můžeme lidem poděkovat za jejich vstřícnost vůči druhým lidem," popisuje Renata Konečná.

Do Tříkrálové sbírky se zapojuje i ředitelka Oblastní charity Žďár nad Sázavou Jana Zelená, a to především přípravou občerstvení pro novoměstské koledníčky. „Je to taková drobná forma poděkování a zároveň povzbuzení. Koledníci přichází většinou ušlí a vymrzlí. Proto je fajn, když si mohou vypít teplý čaj, dát něco dobrého, posedět a předat si zkušenosti a zážitky," nechala se slyšet Jana Zelená.

Do celostátní sbírkové kampaně se s kasičkou zapojuje i sama koordinátorka Tříkrálové sbírky Veronika Dobrovolná. Nejen, že má na starosti celou organizaci od zapečetění kasiček až po sčítání výtěžku, ale zvládne i nasadit korunu a vyrazit do terénu s dětmi jako vedoucí skupinky.

Autor: Martina Lorencová

14.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Polské letouny Su-22M3 přiletěly 23. srpna na letiště v Náměšti nad Oslavou. V ČR se zapojí do mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2017.
17

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Na fotografii je obviněný Ukrajinec z pondělní vraždy na ubytovně v Humpolci. Okresní soud právě rozhoduje, zda ho pošle do vazby.

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Jihlava – Po necelých dvou letech se podařilo chovatelům z jihlavské zoo rozmnožit a úspěšně odchovat dvě mláďata velice vzácného ještěra leguána fidžijského. A podle zbarvení mláďat těsně po vyklubání se z vajíček je zřejmé, že jde o samce a samici.

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Vysočina – Poskytnout základní laickou první pomoc, komunikace s operátorem záchranné služby. Studenti středních škol a učilišť na Vysočině se opět budou učit zachraňovat život v rámci hodin školní výuky.

Plameny po prodloužení padly v Kolíně

Kolín – Pátý přípravný zápas před novou sezonou odehráli v úterý v Kolíně druholigoví hokejisté Žďáru nad Sázavou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení