"Kolem 60 procent organizátorů je místních, zbytek z jiných krajů," řekl předseda Rady dětí a mládeže kraje Vysočina Martin Paclík.

Stálé i putovní tábory mají rozmanitá zaměření. Jejich hlavní náplní může být rybaření, výuka jazyků nebo jízda na koni, existují tábory pro postižené děti či pro děti z dětských domovů, jeden z táborů byl i přímo v zoologické zahradě v Jihlavě. "Nejvíc táborů pořádá celotáborové hry, které jsou pro děti atraktivní. Mohou se zabývat historií, životem indiánů, vojenskou tematikou i dalšími tématy," uvedl Paclík.

Organizátoři musejí konání táborů hlásit nejméně měsíc předem na krajskou hygienickou stanici. "Nechávají to tradičně na poslední chvíli, hygienici jich zatím evidují minimum," řekl Paclík.

Pořadatelé letních dětských táborů mohou k obnově a opravám technického zařízení tábořišť využít dotace kraje Vysočina. Na jeden projekt může dotace dosáhnout až 80.000 korun. O příspěvek mohou usilovat všechny právní subjekty, které celoročně a pravidelně pracují s dětmi. Příjemce dotace se musí na projektu podílet 40 procenty celkových nákladů.

Kraj Vysočina letos dokončí mapování letních dětských táborů pro geografický informační systém kraje. Potřeba přesné lokalizace tábořišť vzešla ze strany hygieniků, hasičů a dalších složek integrovaného záchranného systému. V současné době je v kraji s využitím systému GPS zmapováno více než 200 lokalit, kde se tábory konají.

Dokonalý přehled o táborech získají zájemci na internetových stránkách www.tabory-vysocina.cz. Najdou zde informace o místě a době konání tábora, jeho ceně a náplni, včetně kontaktu na organizátory. Podobný systém podle Paclíka v jiných krajích neexistuje. Do konce června by měly informace na stránkách doplnit i letecké snímky tábořišť.