VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Studnické stožáry už neměly stát

Studnice - Více než milionovou pokutu vyměřila Správa chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy společnosti EGÚ Brno za to, že dosud neodstranila tři stožáry určené k měření námrazy u Studnic. Ty podle ochranářů hyzdí krajinu. Společnost, která výzkum provádí, naopak tvrdí, že je jejich budoucí existence veřejným zájmem.

15.3.2017
SDÍLEJ:

Stožáry u Studnic na Novoměstsku.Foto: Lucie Kubíková

„Z naší strany padla pokuta milion dvě stě tisíc korun za to, že stožáry poškozují krajinný ráz. Trváme na jejich odstranění. Společnost se proti pokutě odvolala," vysvětlil současný stav vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy Václav Hlaváč.

V roce 2005 vypršelo vědeckovýzkumné inženýrské konzultační a realizační společnosti EGÚ povolení pro tyto stavby. Ochranáři jejich další existenci v území, které je státem chráněné kvůli tamním přírodním hodnotám, odmítají. „Společnost EGÚ nyní požádala o změnu stavby tak, že by jeden stožár odstranili a zůstaly by tam pouze dva. Správa Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy musí k této změně podat své stanovisko. Tudíž jsme přerušili řízení na odstranění stavby, které ještě nebylo ukončeno," uvedla Lenka Jamborová ze stavebního odboru novoměstského úřadu.

Kovové stožáry vyrostly u Studnic v osmdesátých letech minulého století. Původní stavby, které na tomtéž místě stály už v roce 1929, byly ze dřeva. Nainstalovali je pracovníci Západomoravských elektráren, tedy společnosti, která se výzkumem námrazy na elektrických vodičích začala zabývat. Základy dlouhodobého výzkumu položil její tehdejší místoředitel a pozdější ředitel Emil Wald.

„To, že měření probíhá tak dlouho a my máme k dispozici všechna data, je unikátní. Nikdo jiný na světě takovou řadu nemá. Data slouží jako podklad pro projektování energetických i jiných staveb. Vedení, ocelových konstrukcí a podobně. To je hlavní důvod, proč chceme v měření pokračovat. Je ve veřejném zájmu, aby byla zajištěna spolehlivost provozu energetické soustavy v České republice," řekl ředitel EGÚ Brno Zdeněk Špaček.

Čtěte také: Maláč: Nejsme vězení, ale zoo. Nebudeme dělat zbrklá opatření - děti v jihlavské zoo ubily plameňáka

Podle ředitele společnosti, která pokračuje ve výzkumu započatém v první polovině minulého století Západomoravskými elektrárnami, slouží stožáry pořád stejnému účelu. „Výsledky, které máme, používá celý svět. Stále ale řešíme problém se Správou Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy. Nyní požadujeme jejich nové stanovisko," sdělil Zdeněk Špaček.

Řadě obyvatelům Novoměstska stožáry nijak nepřekážejí. „Nikdy mi nevadily a nebudou mi vadit ani v budoucnu. Ptal jsem se i na názor obyvatel Studnic, na jejichž katastru stavby stojí. Ti je naopak vítají, protože stožáry slouží i některým operátorům, kteří na nich mají umístěné své zdroje a zesilovače, lidé mají dobrý signál," řekl místních místostarosta Nového Města Stanislav Marek (nezávislý).

Mínění návštěvníků Žďárských vrchů už ale tak jednoznačné není. Někteří poukazují, stejně jako ochranáři na to, že stožáry narušují vzhled krajiny. „Je to zbytečné monstrum v krásné krajině Vysočiny," prohlásil David Bokisch z Brna.

Autor: Helena Zelená Křížová

15.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ve čtvrtek v devět hodin ráno vstoupily na dětské oddělení novoměstské nemocnice tři dvojice profesionálních Zdravotních klaunů. Sestry Vitamínovou, Kotrlou a Vykydalovou s doktory Vitamínem, Naprdovou a Hajným přivítala usměvavá učitelka Katka Nováková,
8

OBRAZEM: Zdravotní klauni potěšili děti v nemocnici

Ilustrační foto.

Francouzi učarovaly turistické značky, ve Žďáře vystavuje jejich snímky

V nemocnici naučí mýt ruce

Nové Město na Moravě – Novoměstská nemocnice zve v pátek 5. května na Den hygieny rukou. Od 9 do 12 hodin si návštěvníci budou moci vyzkoušet správné mytí a hygienu rukou ve vstupní hale chirurgického pavilonu. K dispozici bude i speciální přístroj, díky kterému lze zjistit, jak byla dezinfekce účinná.

AKTUALIZOVÁNO

Sníh znovu komplikuje dopravu na Vysočině

Vysočina - Dopravu na silnicích Vysočiny v pátek ráno zkomplikovalo zimní počasí. Na mnoha místech byly komunikace obtížně sjízdné, zejména pak silnice nižších tříd, které pokryla vrstva rozježděného sněhu. Hasiči a záchranáři zasahovali u několika desítek událostí.

AKTUALIZOVÁNO

Novým generálním ředitelem Žďasu byl jmenován Pavel Cesnek

Žďár nad Sázavou – Žďárský strojírenský a metalurgický podnik Žďas, který loni v srpnu koupila čínská společnost CEFC Group (Europe) Company, vede od minulého týdne Pavel Cesnek. Na postu šéfa firmy vystřídal Miroslava Šabarta.

V Horní Rozsíčce hořela garáž

Horní Rozsíčka – U požáru garáže a dřevěného přístřešku v Horní Rozsíčce zasahovalo v noci ze čtvrtka na pátek šest hasičských jednotek. Škoda se vyšplhala na 750 tisíc korun.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies