VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Studenti gymnázia uspěli v literární soutěži

Bystřice nad Pernštejnem – Soutěžních esejí, na téma Co pro mě znamená svoboda, se sešlo 177. Od středoškoláků z celé republiky.

14.12.2009
SDÍLEJ:

ÚSPĚCH. Studenti bystřického gymnázia – Věra Jandová a David Kolář, uspěli v literární soutěži vyhlášené ODS a Konfederací politických vězňů při příležitosti 20. výročí Sametové revoluce. Foto: Pavel Faus

Mezi třicítku nejlepších, vybrala hodnotící komise literární soutěže vyhlášené ODS a Konfederací politických vězňů, při příležitosti 20. výročí Sametové revoluce, práce dvou studentů bystřického gymnázia, spolužáků z jedné třídy maturitního ročníku – Věry Jandové a Davida Koláře.

Byl to váš první pokus o literární tvorbu?
Věra: Soutěžní formou ano, jinak jsem si už od mala něco psávala, vymýšlela jsem si pohádky. Účast v soutěži pro mě byla velkým přínosem. Už při psaní textu jsem zažívala příjemné pocity a čekání na výsledek byla adrenalinová záležitost. Pozvání od organizátorů soutěže do Prahy, kde jsme se zúčastnili studentského pochodu, opakovaného po dvaceti letech, byl silný zážitek.
David: Já jsem se zúčastnil už několika literárních soutěží, většinou s prozaickými pracemi, ale úspěch jsem zaznamenal s poezií. V soutěži o cenu Jana Zahradníčka, vypsané Evropskou akademií pro demokracii, jsem se umístil na třetím místě. Moje báseň je o Vysočině, je to lyrické líčení naší krásné přírody.

Co pro vás znamená úspěch v soutěži?
Věra: Po maturitě se chci přihlásit na školu s žurnalistickým zaměřením, chci být novinářka. Na mé rozhodnutí měla velký vliv naše paní profesorka češtiny a literatury. Její hodiny mě doslova nastartovaly. Umístění v soutěži je pro mě signál, že se snad ubírám správným směrem.
David: Tak to já vás asi trochu zklamu. Moje volba dalších studií a pozdější profese, vede neliterárním směrem. Budu se hlásit na lékařskou fakultu. To ale neznamená, že přestanu psát! Jednak si myslím, že literárně tvořit může člověk jakékoli profese a navíc, mezi lékaři bylo také mnoho významných spisovatelů. Každého umístění v soutěži si samozřejmě velice vážím. Jsem na začátku a každé ocenění, je pro mě hodnocení mého psaní. Každý potřebuje vědět, že jeho práce k něčemu je.

Čtete hodně?
Věra: Přiznám, že letos, v maturitním ročníku, je to hlavně povinná četba. I když, ani to není špatné počtení. Ale těším se, až budu moct po maturitě zase sáhnout po svých oblíbených autorech.
David: Základem mé knihovny je bývalá knihovna mé babičky. Krom spousty oddechových detektivek, jsem tam našel pravé poklady klasické literatury. Teď už to doplňuji sám, svými oblíbenými díly.

Kteří autoři jsou vašimi oblíbenci?
Věra: Mám ráda Dana Browna, z našich Franze Kafku. Samozřejmě, našlo by se víc autorů, našich i světových.
David: Na Kafkovi se s kolegyní shodnu, z cizích autorů mám rád Hemingwaye. Celkově bych to definoval tak, že nemám pár oblíbených autorů, které bych preferoval a vyhledával, ale zato mám spoustu oblíbených knih.

Krom psaní, jaké máte další koníčky?
Věra: Občas si rekreačně zasportuji. Asi bych ráda malovala, ale tam se mi nedostalo ani trochu talentu.
David: Mám rád hudbu, konkrétně metal, a nejsem jenom pasívní konzument muziky. Hraji na kytaru, zkouším komponovat, sám si píši texty. Snažím se vnímat kulturu komplexně. Však ta hudba a psaní souvisí, psaný text má také svůj rytmus.

Jaké jsou vaše nejbližší plány?
Věra: U mě je to jasné, dobře odmaturovat a dostat se na moji vysněnou vysokou školu žurnalistiky. Dělám pro to všechno, já bych opravdu ráda byla tou novinářkou.
David: Také pro mě má škola nejvyšší prioritu, ale navíc se právě nacházím ve tvůrčím procesu. Píši svůj první román. Ale nic vám o něm neprozradím, jsem tajnůstkář.

Máte, Davide, představu, jak je pro začínajícího autora těžké najít vydavatele?
David: No, něco o tom tuším, ale to zatím neřeším. Něco mám v hlavě a musí to ven. Potom se uvidí, co bude dál.

PAVEL FAUS

14.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Budova Krajského soudu v Hradci Králové. Ilustrační fotografie.

Pojišťovací agentku poslal soud do vězení

Matka na své děti neplatí výživné

Nové Město na Moravě – Téměř třicet tisíc korun dluží na výživném pro své děti třiačtyřicetiletá matka ze Žďárska. Policisté proto ženě sdělili podezření ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy.

Nositelem tradic jsou letos organizátoři Malého svrateckého maratonu

Vír – V pořadí už šestým Nositelem tradic Bystřicka se stal atletický oddíl spolku Jiskra Vír, a to na udržování tradice Malého svrateckého maratonu. Ten se v sobotu 26. srpna ve Víru uskuteční už po čtyřiašedesáté.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Vysočina – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Do Města se o víkendu sjedou chovatelé drobného zvířectva

Nové Město na Moravě – Chovatelé ukáží o tomto víkendu své odchovy. V Novém Městě na Moravě se koná tradiční Horácká výstava drobného zvířectva, jejíž součástí je také expozice okrasného ptactva.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení