VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Student žďárského gymnázia zabránil vykolejení vlaku

Žďár nad Sázavou – Ředitel oblastního ředitelství Správy železniční dopravní cesty v Brně Pavel Surý osobně poděkuje sedmnáctiletému Davidu Balvínovi, studentovi Gymnázia ve Žďáře nad Sázavou.

1.6.2012
SDÍLEJ:

Dne 27. května v 15.05 hodin oznámil výpravčímu v železniční stanici Žďár nad Sázavou David Balvín poruchu celistvosti koleje u Mělkovic.Foto:

Ten minulou neděli kolem patnácté hodiny díky svojí všímavosti a pohotovosti s největší pravděpodobností zabránil vykolejení vlaku na trati mezi stanicemi Nové Město na Moravě a Žďár nad Sázavou. „Jde o záslužný čin mladého člověka, který je jistě přínosem do dnešní doby. Přece jen jsou ještě stále aktivní, slušní a poctiví lidé, kteří se zajímají o dění kolem sebe v tom pozitivním smyslu," konstatuje Josef Kaplan, přednosta provozního obvodu železniční stanice Havlíčkův Brod, v jehož kanceláři dojde v pondělí 4. června ke zmiňovanému poděkování a předání odměny.

Davide, mohl byste popsat celou tu událost?
V neděli 27. května odpoledne jsem se jel jen tak ze zájmu podívat na zrekonstruované přejezdy v okolí Žďáru nad Sázavou, kde se před několika dny instalovala světelná zařízení. Nejprve jsem si prohlédl signalizaci u chatové osady Krejdy a poté jsem se vypravil ke druhému místu u Mělkovic. Kousek od tohoto přejezdu jsem si však povšiml lomu na kolejnici.

Dne 27. května  v 15.05 hodin oznámil výpravčímu v železniční stanici Žďár nad Sázavou David Balvín poruchu celistvosti koleje u Mělkovic. Co vám v ten okamžik proběhlo hlavou?
V prvním momentu jsem vůbec netušil, co mám udělat. Poté jsem si uvědomil, že asi za čtyřicet minut tímto místem bude projíždět vlak od Nového Města na Moravě. Kolejnici jsem tedy vyfotil mobilním telefonem a jel jsem na vlakové nádraží ve Žďáře. Snímek jsem ukázal paní za přepážkou ve vestibulu haly a ta mě odkázala do dopravní kanceláře. Tam si výpravčí fotografii prohlédl a okamžitě zavolal do železniční stanice v Novém Městě na Moravě, aby na trať nepouštěli osobní vlak. Současně dalším telefonátem nahlásil závadu a zajistil její co nejvčasnější opravu.

Co jste dělal poté?
Jel jsem nazpět k přejezdu u Mělkovic, pořídil na místě ještě několik dalších snímků a s nimi se zase vrátil na nádraží za výpravčím. Řekl, že už to nebylo nutné, ale já jsem měl jednoduše špatný pocit z toho, že kvůli mně možná zbytečně nechali zastavit vlak a cestující zůstali na peronech.

Vy jste zatím zabránil neštěstí a dostane se vám poděkování.
Ano, chtějí mi poděkovat v pondělí v Havlíčkově Brodě. Když mi to volali ze Správy železniční dopravní cesty v Brně, nemohl jsem tomu uvěřit. Byl jsem zaskočen.

Jak na situaci, kterou jste popisoval, zareagovala vaše rodina, kamarádi nebo spolužáci z gymnázia?
Kamarádi říkali, že by si něčeho podobného vůbec nevšimli. Co se týká rodičů, ti to ještě nevědí. Jsou právě na dovolené, vrací se v neděli a tak je čeká překvapení.

Autor: Zlata Ptáčková

1.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vítězné snímky soutěže Letní a barokní Vysočina. Pobočenský rybník - Veronika Pilařová (Letní Vysočina, 2. místo)
7

Fotosoutěž Letní barokní Vysočina má sedm vítězů

Petr Weiss
1 5

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

V Medlově se už mohou výletníci koupat

Žďársko – Nadšenci pro koupání v přírodních nádržích si už mohou bez obav zaplavat i v rybníku Medlov. Voda tam před dvěma týdny dostala „čtyřku“ – kvůli velkému množství sinic nebyla vhodná ke koupání, i když jeho předchozí striktní zákaz (stupeň 5) už tam hygienici zrušili.

Ze dvora rodinného domu zmizelo jízdní kolo

Radňoves – Policisté z Velkého Meziříčí řeší případ krádeže, ke kterému došlo v úterý 15. srpna v Radňovsi. Dosud neznámému nenechavci se tam v jednom rodinném domě zalíbilo jízdní kolo Kellys červené barvy.

Obnova Bouchalek bude nakonec skromnější

Žďár nad Sázavou – Skromnější obnova sportovního areálu na Bouchalkách ve Žďáře nad Sázavou. Takový je aktuální plán města na to, jak se vypořádat s dosluhujícím zázemím pro fotbalisty i tenisty.

Pálenice se teprve rozjíždí, slabší začátek zavinily třešně

Vysočina – Padesát. Tolik pěstitelských pálenic funguje na Vysočině podle statistiky Celního úřadu pro Kraj Vysočina. Většina z nich však sezonu teprve startuje. Může za to nedostatek třešní. Palírník Roman Koudela z Polné na Jihlavsku začne až v září.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení