Některé střední školy na Žďársku totiž vyslyšely prosincový apel ze strany svého zřizovatele, kraje Vysočina, a na poslední chvíli změnily kritéria pro přijetí svých budoucích studentů.

„Doporučení mělo charakter ochrany zájemců o studium na středních školách. Znamená to například, že přijímací zkoušky zaručí objektivnější kritéria pro výběr žáků. Opatření mohlo rovněž pozitivně ovlivnit obtížnou situaci na základních školách, například tlak na učitele ze strany rodičů ve snaze o korekci známek na posledních vysvědčeních,“ nechala se slyšet krajská radní pro oblast školství Marie Kružíková. Na výzvu tak například kladně zareagovaly novoměstské gymnázium nebo žďárská „zdravka“ či „průmyslovka“.

Apel přišel pozdě

„Na základě doporučení změnila naše škola své dřívější rozhodnutí a bude konat přijímací zkoušky do všech oborů denního studia,“ řekla asistentka ředitele Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy Iva Ptáčková s tím, že v loňském roce byli uchazeči přijímáni dle prospěchu na základních školách. Pro školní rok 2010/2011 počítají s otevřením pěti oborů denního studia. Do lavic usedne na 150 nových studentů.

Ze stejného důvodu pozměnil již dříve deklarovaná kritéria příjímacího řízení i ředitel Gymnázia Vincence Makovského se sportovními třídami v Novém Městě na Moravě Milan Pavlík. A to i přesto, že se změnou pravidel nesouhlasí. Podle jeho názoru totiž přišla pozdě, již v průběhu přijímacího řízení pro následujcí školní rok. „Takové rozhodnutí musí být koncepční a střední školy se ho musí dovědět nejpozději do začátku nového školního roku,“ konstatuje Milan Pavlík.

Zájemci, kteří se tedy nevejdou do školou nastaveného standardu, podstoupí testy z matematiky a českého jazyka. Za jiné podmínky přijímacího řízení, než původně rodičům dětí avizovala, se také omlouvá na svých webových stránkách Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická ve Žďáře.

Prakticky stále pak konají přijímací zkoušky uchazeči o studium na Gymnáziu ve Žďáře. Výjimku udělalo vedení školy před pěti nebo šesti lety, kdy se písemným pracím vyhnuli ti, kteří měli na vysvědčení z 8. a 9. třídy samé jedničky. „Toto kritérium se však ukázalo jako mírně diskriminační pro žáky z větších měst, kde je klasifikace přísnější než na vesnicích,“ sdělil ředitel školy Vlastimil Čepelák. Pro zachování přijímacího řízení formou zkoušky má jednoznačný důvod.

„Pokud žáci již v prosinci či v lednu vědí, že se na střední školu dostanou bez přijímacího řízení, celé druhé pololení za základní škole prolajdačí. Kdežto vidina zkoušek je přinutí pracovat poměrně usilovně až do poloviny dubna. Na dětech je potom v září poznat jejich úsilí,“ myslí si Čepelák.

ZLATA PTÁČKOVÁ