„Je to děsný hluk, navíc nám radnice tvrdila, že má džentlmenskou dohodu s letištěm a nebudou nás otravovat,“ přišel si do redakce Deníku postěžovat čtyřicetiletý Jan, který si nepřál uvést celé své jméno. „Džentlmenská dohoda se na mezinárodní cvičení nevztahuje,“ odpovídá na otázky a výtky občanů, proč létají vojenské stíhačky v rámci právě probíhajícího cvičení Létající nosorožec i nad Žďárem, starosta Jaromír Brychta.

Mezi ním a velitelem základny v Čáslavi, odkud letouny startují, platí skutečně „džentlmenská dohoda.“ A ta zní, že při běžném letovém provozu se stíhačky městu vyhýbají, přestože leží v koridoru R16, který mají letci pro svoji činnost vymezen. „Nemáme žádnou pravomoc armádě poroučet, můžeme jen požádat. Zatím máme se základnou velmi dobré vztahy a snaží se nám vycházet vstříc a létat jen po Velké Dářko,“ dodává Jaromír Brychta.

To, že by hluk letadel rušil obyvatele, odmítla i mluvčí cvičení Sabina Introvičová. „Probíhá bez problémů a nikdo si také výrazně nestěžoval na zvýšení hluku či cokoliv jiného,“ řekla Introvičová.

Cvičení Létající nosorožec obyvatele Žďáru zaskočilo. „Jako vždy, když se nad městem objeví stíhačka, drnčí na radnici telefony,“ řekla místostarostka Dagmar Zvěřinová. Aglomeraci s třiadvaceti tisíci obyvateli se letci nevyhýbají. „Mně se to líbí, mám rád letadla a vyloženě jsem se na toto cvičení a na to, že budou létat i nad námi, těšil. U okna mám připravený dalekohled a vše pozoruji,“ poznamenal devětašedesátiletý Václav Muška.

Jiný rozměr má cvičení v městech poblíž základny. Lidé jsou tam na hluk letadel zvyklí a navíc mnozí z nich našli na základně práci. Ve Žďáře nad Sázavou, který je od Čáslavi vzdálen sedmdesát kilometrů, lidé ale slyší jen hluk.

Více o leteckém cvičení čtěte zde