VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Spor o Náměstí v Meziříčí trvá, referendum neprošlo

Velké Meziříčí – Velkomeziříčští zastupitelé neschválili vypsání místního referenda k plánovaným úpravám centra města. O jeho vypsání rozhodne soudní jednání.

7.9.2017
SDÍLEJ:

Pokud se velkomeziříčští zastupitelé shodnou a studii, která vzešla z architektonické soutěže vítězně, vezmou za svou, začne se počátkem příštího roku s přípravou projektové dokumentace rekonstrukce Náměstí. S opravami radnice začne až v roce 2018.Foto: Deník/Helena Zelená Křížová

Na soud se chce obrátit obyvatelská iniciativa Za Náměstí VM, která lidové hlasování navrhla. „I s touto možností, tedy že zastupitelé referendum neschválí, jsme počítali. Žalobu podáme v nejbližších dnech, soud by pak měl o otázce konání místního referenda rozhodnout do třiceti dnů,“ uvedl Tomáš Bílek, zmocněnec přípravného výboru občanské iniciativy Za Náměstí VM.

V jednání o referendu vyústil rozkol, který mezi místními vyvolala příprava přestavby Náměstí a přilehlých ulic. Zastupitelstvo těsnou většinou zamítlo podepsání smlouvy s vítězem architektonické soutěže, již město loni na plánované úpravy centra vypsalo. Aktivisté z iniciativy Za Náměstí VM se rozhodli získat potřebné hlasy pod petici za to, aby mohli místní obyvatelé vyjádřit svůj názor v referendu a případně rozhodnutí zastupitelů zvrátit. „Jde nám především o princip ohledně soutěže. Nelíbí se nám, že zastupitelstvo nejprve, prakticky jednohlasně, odsouhlasí vypsání architektonické soutěže, a nakonec její výsledky nerespektuje,“ vysvětlil za občanskou iniciativu Tomáš Bílek. „Cítíme povinnost prosazovat právo na vyjádření svobodného názoru obyvatel města a místních částí, proto podáváme návrh na vyhlášení místního referenda,“ dodal.

Aktivisté získali pro referendum 1888 platných podpisů, tedy více než potřebných dvacet procent z počtu voličů ve Velkém Meziříčí. „Chtěl bych vás požádat, abyste nebojovali proti lidem a umožnili demokratický způsob rozhodování, tedy místní referendum. Téměř dva tisíce lidí je chce. Žádám vás, abyste byli natolik pokorní a shovívaví a umožnili jim v referendu rozhodnout,“ řekl zastupitelům zmocněnec přípravného výboru občanské iniciativy Tomáš Bílek.

Deset zastupitelů, tedy necelá polovina, návrh občanské iniciativy podpořilo, proti hlasoval jeden zastupitel a další ho zpochybnili z hlediska možného porušení zákona. „Vnímáme zde určitou právní nejistotu. Také si myslím, že by bylo vhodné, aby se například všichni podrobně seznámili i s ostatními dvěma z vítězných návrhů, a rozhodovali teprve pak. Nyní se k realizaci prosazuje jediný návrh. Referendum tedy v tomto okamžiku není nejšťastnějším řešením, proto jsme o něm nemohli hlasovat,“ řekl zastupitel Stanislav Rosa, jenž se stejně jako deset dalších členů zastupitelstva hlasování o referendu zdržel. K jeho schválení bylo potřeba dvanácti hlasů.

Architektonicko-urbanistickou soutěž na úpravy centra města vypsali Velkomeziříčští loni v dubnu, výsledky a všechny návrhy zveřejnili na podzim na výstavě. Na konečném pořadí se porota složená z renomovaných architektů, ale i zástupců města, shodla jednomyslně. Letos v květnu dvanáct zastupitelů vyzvalo starostu Radovana Necida, aby s vítězem soutěže Davidem Mikuláškem nepodepsal smlouvu, protože jeho návrh podle nich „je nevhodným experimentem s historickým centrem města a neřeší všechny podmínky zadání soutěže.“

Zastupitelé poté přímo s Mikuláškem a jeho týmem o sporných bodech řešení úprav, především o dopravě, jednali. Pak těsnou většinou hlasů rozhodli, že město v přípravě obnovy centra podle vítězného návrhu pokračovat nebude, a v Meziříčí vznikla občanská iniciativa Za Náměstí VM, která zorganizovala petici za konání referenda.

Soutěž na úpravu centra vyšla městskou kasu na více než 700 tisíc korun. Zúčastnilo se jí 16 architektonických ateliérů. Vypsání soutěže v Meziříčí předcházela i velká anketa mezi obyvateli, co od Náměstí a přilehlých ulic čekají, a výsledky pak byly pro soutěžící součástí zadání.

Autor: Martina Lorencová

7.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hokejové utkání Tipsport extraligy v ledním hokeji mezi HC Dynamo Pardubice (červenobílém) a HC Dukla Jihlava  (ve žlutém)) v pardudubické Tipsport areně.
23

Nováček zaspal úvod, obrana Dukly byla až příliš prostupná

Ilustrační foto.

Pálenice na Žďársku hlásí tragickou sezonu

V atriu přibylo nejen pítko, ale i knihobudka a lavičky

Žďár nad Sázavou – Nové pítko bylo v rámci letošního participativního rozpočtu nainstalováno v atriu za náměstím. „Přibyla tam i knihobudka,“ uvedla mluvčí žďárské radnice Nikola Adlerová. Skříňku, kam mohou lidé odložit své nepotřebné knihy, anebo si jiné vzít ke čtení, doplnilo také posezení.

AUTOMIX.CZ

Filtry pevných částic pro nafťáky zlevňují. Alespoň u některých značek

Filtr pevných částic je jedním z největších strašáků u moderních dieselových ojetin. Mnoho řidičů má pocit, že když se jedná „pouze o věc ekologie“ mohou filtr bez obav vyndat, nicméně faktem je, že jeho přítomnost v autě má dost velké opodstatnění. Je tedy velmi dobrou zprávou, že se cena nových filtrů vyvíjí příznivým trendem.

Dřevěné loutky děti nadchly

Žďár nad Sázavou – Již tradičně hojná účast a nadšení převážně dětských návštěvníků provázelo loutkové divadelní představení Jana Hrubce.

Otec neplatí výživné pro své tři syny

Velké Meziříčí – Zhruba šedesát tisíc korun dluží na výživném pro své tři syny devětatřicetiletý muž ze Žďárska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení