Nesouhlasí v první řadě se slučováním škol do velkých celků a s tvrzením kraje, že právě tohle opatření zvýší kvalitu výuky a sníží náklady. Pobouření u ředitelů vyvolal rovněž argument, že víceletá gymnázia selektují děti a vychovávají nežádoucí „elitu“.

Krajský návrh podle stanoviska neřeší problém poloprázdných oborů na SOŠ a SOU, ale soustřeďuje se jen na likvidaci víceletých gymnázií. „Tedy škol z dlouhodobého pohledu nejplnějších, nejefektivnějších a vzhledem k situaci v současném českém školství také nejkvalitnějších.“

Návrh opatření neobsahuje ani rámcové vyčíslení nákladů a přínosů, zcela ignoruje klima školy, její historii, kulturní a společenský význam a podsouvá veřejnosti účelovou spekulaci, že slučování škol může být lékem na klesající kvalitu českého školství – tak zní další argumenty ředitelů. A pokračují:

Odbor školství v Jihočeském kraji došel po provedené analýze k výrazně jiným závěrům. Menší školy jsou efektivní, nabízejí výborné klima pro žáky, slouží jako kulturní, společenská a sportovní centra města a regionu. Jak je možné, že školy na Vysočině a v jižních Čechách se tak zásadně a naprosto odlišují? Tak se ptají ředitelé. Podle nich jsou na Vysočině ze zkreslených podkladů „od stolu“ činěny zásadní dalekosáhlé závěry ovlivňující život tisíců žáků a statisíců lidí: „Zkušenosti mnoha zemí s velkými školami jsou tristní. To, že velká škola v okresním městě nabídne o dva volitelné předměty více (uváděné pozitivum), bude násobně přebito často dvouhodinovým dojížděním spojeným s únavou a stresem žáků a navíc s anonymním prostředím velké školy, které nahrává negativním sociálně-patologickým jevům.“

Další citace ze stanoviska, které má Deník k dispozici. „Odmítáme názor, že školy jsou „fabriky“ na vzdělávání a že je možné je byrokratickými metodami sloučit a tím „zefektivnit“. Odmítáme snahy unifikovat vzdělání a centrálně ho řídit – není rok 1972!“ volají ředitelé.

Hodnota škol je podle jejich názoru především v tom, že nejsou stejné a že se neusiluje o jejich uniformizaci. „Požadujeme, aby víceletá gymnázia zůstala alternativou pro všechny děti, které mají zájem se učit, mají aspirace studovat. Stanou-li se tyto děti elitou národa, zaslouží si jejich školy podporu, nikoli zrušení,“ shodují se ředitelé. Zdůrazňují dále právo rodičů studijně zaměřených dětí zvolit náročnější vzdělávací cestu pro své dítě dříve než v 16 letech, jako je to možné v mnoha zemích EU. „Víceletá gymnázia dávají příležitost absolvovat náročnější studium i dětem z menších měst a jejich mikroregionů a také dětem ze sociálně slabších rodin, což je při venkovském typu osídlení kraje Vysočina nesmírně významné. Česko má velký dluh v podpoře žáků se studijními aspiracemi a předložený návrh tyto žáky v kraji Vysočina zásadním způsobem poškodí,“ píší.

Ředitele považují současné načasování diskuse o rušení víceletých gymnázií do doby těsně před podáváním přihlášek na střední školy za záměrné a manipulativní. „Vyvolá ve veřejnosti pochybnosti o budoucnosti víceletých gymnázií. Nižší počet podaných přihlášek pak bude dalším dobrým argumentem pro zrušení těchto škol. Toto jednání považujeme za nemorální. Vyvolává atmosféru strachu a znemožňuje racionální projednávání a řešení vzniklé situace,“ uvádí prohlášení.

------------

Petice v Meziříčí má úspěch

Velké Meziříčí – Obyvatelé města a okolních obcí mají o vyplnění petičního formuláře proti případnému sloučení Gymnázia Velké Meziříčí s ostatními místními odbornými školami i proti zrušení víceletých gymnázií v menších sídlech kraje zájem. Potvrzují to pracovníci školy, kde jsou podpisové archy k dispozici.

Petici, která je „dítětem“ Sdružení rodičů při Gymnáziu ve Velkém Meziříčí, podepsalo již na začátku tohoto týdne dva tisíce lidí, a to jen na půdě školy samé. Dalším z míst, kde mohou zájemci vyjádřit svůj nesouhlas se záměrem kraje Vysočina, je informační centrum ve velkomeziříčské radnici.

„Nevím, jak je tomu v dalších zařízeních, ale k nám lidé v této záležitosti chodí opravdu hodně. Podařilo se zaplnit osm nebo devět archů po zhruba dvaadvaceti podpisech, které si už organizátor odnesl a nechal nám tu, vzhledem k velkému zájmu, další,“ uvedla pracovnice centra Lenka Pešková.