VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Školáci mají u Staviště přírodní učebnu

Žďársko - Úspěšná spolupráce s týmem mladých přírodovědců z novoměstské první základní školy inspirovala členy Sdružení Krajina k tomu, aby se o podobnou součinnost pokusili i ve Žďáře nad Sázavou. Nové tůně v lokalitě Staviště, které tam ochranáři vybudovali, nabízí školákům coby přírodní učebnu.

1.3.2016
SDÍLEJ:

Vodní nádrž vznikla koncem 50. let minulého století. Původně měla zásobovat Žďár nad Sázavou pitnou vodou. Nyní slouží jako záložní zdroj a ochrana města před povodněmi. V jejím sousedství vybudovali ochranáři tůně pro obojživelníky. Foto: Deník/Helena Zelená Křížová

„V minulém roce se nám za podpory Správy Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy podařilo vybudovat tři tůně u Staviště poblíž Žďáru nad Sázavou. Do tůní se již pomalu začínají stěhovat žáby, čolci i nejrůznější vodní hmyz. Je tudíž nejvyšší čas, abychom našli tým mladých badatelů, který tuto lokalitu využije jako svojí přírodní učebnu," potvrdila Dagmar Papáčková ze Sdružení Krajina.

Ekologicky laděná organizace pro tuto příležitost vydala také metodickou příručku nazvanou Deník badatele Jak se žije v tůních, která mladým přírodovědcům poskytuje nejen velké množství podrobných informací, ale je také plná praktických cvičení. Žáci mají k dispozici pracovní listy, plní úkoly, luští čtyřsměrky a přesmyčky a v neposlední řadě zapisují vlastní měření.

„Pro žďárské školy a ekotýmy je u Staviště již všechno připraveno k vlastnímu bádání. Žáky i jejich učitele po lokalitě rádi provedeme a ukážeme jim, co všechno se dá dělat a jak na to. Ke studiu jim bude sloužit zmíněná metodická brožura. Spolupráce bude oboustranně výhodná. Žáci si praktickým způsobem ověří své těžce nabyté znalosti, naučí se měřit s nejrůznějšími přístroji a my získáme přehled o kvalitě lokality, a také o tom, jak se tam daří rostlinám a živočichům," vyjádřila se Dagmar Papáčková.

Měsíční monitoring

V Novém Městě na Moravě u rybníku Koupaliště v místě zvaném Hrnečnice se žáci první základní školy v přírodní učebně již nějakou dobu vzdělávají. „Jednou měsíčně provádějí pravidelný monitoring, měří pH a vodivost vody, pozorují tamní živočichy a provádějí fotodokumentaci," pochválil aktivitu mladých přírodovědců Tomáš Blažek ze Sdružení Krajina.

Hrnečnice by měla v nedaleké budoucnosti doznat ještě některé menší změny. „Plánujeme tam nainstalovat nějaké herní prvky a doplnit návštěvnickou infrastrukturu tak, aby místo lépe vyhovovalo také návštěvám rodin s dětmi. Všechno bude mít přírodní charakter. A uvažujeme i o doplnění zimoviště pro obojživelníky," prozradil Tomáš Blažek.

Členové Sdružení Krajina by chtěli do podobného programu zapojit také další školy ve žďárském regionu. „Zkoušíme nabízet tuto možnost jednotlivým základním školám. Metodická brožura je pro každého, kdo by se na ni chtěl nejdříve podívat, k dispozici na našich webových stránkách. Kdokoliv si ji může zdarma stáhnout. Máme ji ale také v tištěné podobě. Pokud by měla nějaká škola chuť připojit se, stačí nás kontaktovat," informoval Tomáš Blažek.

Autor: Helena Zelená Křížová

1.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vítězné snímky soutěže Letní a barokní Vysočina. Pobočenský rybník - Veronika Pilařová (Letní Vysočina, 2. místo)
7

Fotosoutěž Letní barokní Vysočina má sedm vítězů

Petr Weiss
1 5

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

V Medlově se už mohou výletníci koupat

Žďársko – Nadšenci pro koupání v přírodních nádržích si už mohou bez obav zaplavat i v rybníku Medlov. Voda tam před dvěma týdny dostala „čtyřku“ – kvůli velkému množství sinic nebyla vhodná ke koupání, i když jeho předchozí striktní zákaz (stupeň 5) už tam hygienici zrušili.

Ze dvora rodinného domu zmizelo jízdní kolo

Radňoves – Policisté z Velkého Meziříčí řeší případ krádeže, ke kterému došlo v úterý 15. srpna v Radňovsi. Dosud neznámému nenechavci se tam v jednom rodinném domě zalíbilo jízdní kolo Kellys červené barvy.

Obnova Bouchalek bude nakonec skromnější

Žďár nad Sázavou – Skromnější obnova sportovního areálu na Bouchalkách ve Žďáře nad Sázavou. Takový je aktuální plán města na to, jak se vypořádat s dosluhujícím zázemím pro fotbalisty i tenisty.

Pálenice se teprve rozjíždí, slabší začátek zavinily třešně

Vysočina – Padesát. Tolik pěstitelských pálenic funguje na Vysočině podle statistiky Celního úřadu pro Kraj Vysočina. Většina z nich však sezonu teprve startuje. Může za to nedostatek třešní. Palírník Roman Koudela z Polné na Jihlavsku začne až v září.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení