Podle Jitky Kubálkové ze žďárského odboru životního prostředí je možné dostat se pouze ke kotlům právnických osob. „Tam můžeme zkontrolovat například palivo či provézt rozbor popela. U fyzických osob je to ale těžší. Museli by nás sami pozvat domů,“ uvedla úřednice.
Za to, že někteří jedinci ztopí vše, na co přijdou, mohou podle Jaroslava Doubka, vedoucího zmíněného odboru, rostoucí ceny energie. Přitom pokuta, která jim za pálení nedovoleného odpadu hrozí, není nijak malá.

Pokuty jen v zákoně

Sankce začínají na pěti stokorunách. „Mohou ale činit sto padesát tisíc korun,“ podotkla Jitka Kubálková. To, co se smí a co se nesmí spalovat, je podle úřednice stanoveno v zákoně o ochraně ovzduší – PET lahve a igelitové odpady tam nenajdete.

Problémy s nezodpovědnými topiči jsou jak ve větších městech, tak i na malých obcích. Své o tom ví například starosta Radostína nad Oslavou Josef Fabík.

„Máme s tím problémy asi stejně jako v ostatních obcích. Jak podražil plyn, vrátili se lidé zpět k tuhým palivům a pálí, na co přijdou. Pokud máme podezření, že někdo hází do kotle, co by neměl, řešíme to domluvou. U někoho to pomůže, někdo to začne dělat za čas znovu,“ řekl starosta Fabík. Jak podotýká, problém se snaží řešit nabídkou separačních míst. „V obci máme hnízda s kontejnery na plasty či na sklo. Nechybí tu ani místa, kam mohou lidé vyvážet biologický odpad,“ doplnil starosta.

Zdravotní problémy

Jedovaté zplodiny musí občas vdechovat také čtyřiadvacetiletá Jana ze čtvrti Vysočany ze Žďáru nad Sázavou. „Sami máme kotel na dřevo a uhlí, takže víme, jaký kouř z toho jde. Takže když začne topit soused, je nám jasné, že pálí, co mu přijde pod ruku. Nejhorší je to samozřejmě přes zimu. Zrovna předevčírem od nich šel zase hrozný dým. Ten smrad už se vážně nedá vydržet. Ale co máme dělat, když jsou na tyhle lidi krátcí i úředníci,“ postěžovala si žena, která si kvůli možnému zhoršení sousedských vztahů nepřála uvést příjmení.

Podle zdravotníků zplodiny vycházející z pálených jedovatých odpadů mohou způsobit vážné zdravotní komplikace. „Negativní vliv mají například na plíce. Způsobit mohou ale také alergie nebo únavu,“ řekl Deníku šéf krajských záchranářů Lukáš Kettner.