VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Semafory v Brodské nebudou, radní zvažují kruhový objezd

Žďár nad Sázavou – V pořadí pátý kruhový objezd v okresním městě nejspíše vznikne v křížení ulic Brodská a Revoluční v místní části Stalingrad. Tamní obyvatelé se však obávají toho, že si kvůli záměru, který přiblíží dopravu k bytové zástavbě, ani pořádně nevyvětrají.

15.4.2013 3
SDÍLEJ:

Křižovatka v Brodské ulici v sídlišti Stalingrad přináší řidičům ve špičce komplikace. Foto: Deník/Zlata Ptáčková

O konečné podobě křižovatky na silnici první třídy, problematické zejména v dopravní špičce, vedou nyní diskuse ve svých politických klubech zastupitelé Žďáru.

„Mně osobně se jako daleko vhodnější jeví okružní než světelná křižovatka. Jak z ekonomického hlediska, tak z pohledu technické dispozice. S budováním semaforů by totiž rozšířením o odbočovací pruh po jedné straně ulice, od Pekařství Řečice po Enpeku, zmizela parkovací místa. Prakticky bychom tam byli schopni ponechat jen pět stání pro handicapované osoby," řekl druhý žďárský místostarosta Ladislav Bárta.

Ze stejných důvodů je pro kruhový objezd první místostarosta Jaromír Brychta. „Vybudovat objezd je levnější než umístění semaforů. Jde nejen o samotné zařízení a čidla v silnici, ale také o odbočovací pruhy, jež musí světelná křižovatka mít. Zaberou více místa. A už vůbec nemluvím o budoucích provozních nákladech za odběr elektřiny, pravidelné revize či o kolapsech, když se světla porouchají, což se samozřejmě u kruhového objezdu stát nemůže," podotkl Brychta. Semafory na Stalingradě by městskou pokladnu přišly asi na devět milionů, kruhový objezd o milion méně.

„Mně je úplně jedno, kolik co stojí. Směrodatné je, že se nám dostane doprava ještě blíž pod okna bytů. Nejde jen o emise, ale ten hluk. To bude opravdu pro lidi lahoda. Nevyvětráte si a dívat se v létě na televizi při otevřeném okně? Nemožné," nechal se slyšet jeden z obyvatel dotčeného bytu, který si nepřál být jmenován.

Podle Miloše Krátkého nejsou problémem ani tak kruhové objezdy jako přechody, které jsou na silnici kresleny hned u výjezdu z křižovatky. „To je nebezpečné, a také brzdí provoz. Stačí, když jeden řidič zastaví před přechodem, a v podstatě zablokuje celý objezd," míní.

Úředníci žďárské radnice pracovali původně na plánech světelně řízené křižovatky, k záměru se pak vyjadřovalo krajské policejní ředitelství. 

Krajské policejní ředitelství podle slov Jaromíra Brychty přišlo s nápadem zvážit možnost v místě vybudovat okružní křižovatku. Připomněl, že zatímco supermalý kruhový objezd s průměrem 18 metrů policisté zamítli kvůli průjezdu kamionů, malý kruhový objezd s průměrem 25 metrů by povolili.

K tomu, jak řešit problematickou křižovatku v lokalitě, dal na základě žádosti města své vyjádření i Dopravní inspektorát ve Žďáře nad Sázavou. Dle dopravního inženýra Milana Prokopa sdělili, že preferují řešení okružní křižovatky, například proto, že je na ní nejméně kolizních míst a zajistí plynulý průjezd vozidel. „Okružní křižovatkou projíždějí řidiči v průměru rychlostí třicet kilometrů v hodině. V případě nějaké kolize proto dochází k daleko menším následkům na zdraví, životě či majetku lidí," řekl Prokop s tím, že důkazem smyslu a výhod okružních křižovatek je ta u parku „u Ivana", jež tam dřívější problém s provozem vyřešila. Pokud dojde k jejímu ucpání vozy, pak jen kvůli semaforům na křižovatce u Conventu.

„Křižovatka ulice Brodská a Revoluční ve Žďáře nad Sázavou není technicky a majetkoprávně dořešena a její realizace se v roce 2013 nepředpokládá. Materiály o ní budu zpracovávat pro jednání rady města, která se koná 29. dubna," konstatovala Irena Škodová, vedoucí městského odboru rozvoje a územního plánování.

Autor: Zlata Ptáčková

15.4.2013 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vítězné snímky soutěže Letní a barokní Vysočina. Pobočenský rybník - Veronika Pilařová (Letní Vysočina, 2. místo)
7

Fotosoutěž Letní barokní Vysočina má sedm vítězů

Petr Weiss
1 5

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

V Medlově se už mohou výletníci koupat

Žďársko – Nadšenci pro koupání v přírodních nádržích si už mohou bez obav zaplavat i v rybníku Medlov. Voda tam před dvěma týdny dostala „čtyřku“ – kvůli velkému množství sinic nebyla vhodná ke koupání, i když jeho předchozí striktní zákaz (stupeň 5) už tam hygienici zrušili.

Ze dvora rodinného domu zmizelo jízdní kolo

Radňoves – Policisté z Velkého Meziříčí řeší případ krádeže, ke kterému došlo v úterý 15. srpna v Radňovsi. Dosud neznámému nenechavci se tam v jednom rodinném domě zalíbilo jízdní kolo Kellys červené barvy.

Obnova Bouchalek bude nakonec skromnější

Žďár nad Sázavou – Skromnější obnova sportovního areálu na Bouchalkách ve Žďáře nad Sázavou. Takový je aktuální plán města na to, jak se vypořádat s dosluhujícím zázemím pro fotbalisty i tenisty.

Pálenice se teprve rozjíždí, slabší začátek zavinily třešně

Vysočina – Padesát. Tolik pěstitelských pálenic funguje na Vysočině podle statistiky Celního úřadu pro Kraj Vysočina. Většina z nich však sezonu teprve startuje. Může za to nedostatek třešní. Palírník Roman Koudela z Polné na Jihlavsku začne až v září.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení