VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sbor Cantamus omnes získal bronzové pásmo

Bystřice nad Pernštejnem - Pěvecký soubor bystřického gymnázia Cantamus omnes se zúčastnil krajské postupové přehlídky středoškolských sborů Jihomoravského kraje. Ze soutěže si jako ocenění přivezl bronzové pásmo.

20.5.2017
SDÍLEJ:

Pěvecký soubor Bystřického Gymnázia Cantamus omnes se zúčastnil krajské postupové přehlídky středoškolských sborů Jihomoravského kraje. Ze soutěže si jako ocenění přivezl Bronzové pásmo.Foto: archiv Cantamus omnes

„Cena nás těší o to více, že zlaté pásmo porota nikomu ze zúčastněných neudělila. Společně s námi bronzové pásmo obdržel sbor brněnské konzervatoře,“ říká vedoucí sboru gymnázia Marta Kočíková.

Ocenění je pro sbor o to významnější s ohledem na to, v jakých podmínkách funguje a nacvičuje. „Sama nejsem hudebnice, nejsem ani učitelka hudební výchovy. Na gymnáziu vyučuji angličtinu. Hudba je ale mým velkým koníčkem. Bohužel, na sbor mi nezbývá moc času. Můžeme se scházet jen o velkých přestávkách mezi vyučováním,“ vysvětluje Kočíková.

Fakt, že je sbor schopný takových výkonů při tak omezeném času na procvičování, je pro soupeře na pěveckých soutěžích často nepochopitelný. „Už se stalo, že mi na soutěži řekli, že si vymýšlím, že není možné, abychom trénovali tak málo. Ale je to opravdu tak,“ zdůrazňuje Kočíková.

Sbor bystřického gymnázia Cantamus omnes má nyní 29 členů. Mezi nimi jsou kromě studentů školy i několik pedagogů, ředitel školy i školník. „Vše začalo před Vánocemi v roce 2010. Vyučující se rozhodli, že na vánoční besídce školy zazpívají společně dvě koledy. Nakonec je doplnilo i několik studentů. Koledy se nacvičily, společné sborové zpívání se líbilo, a tím mělo vše skončit. Po Vánocích však studenti přišli s otázkou, kdy se bude pokračovat. Neměla jsem to srdce je odbýt,“ vzpomíná na vznik sboru Kočíková.

Přes skromné začátky má sbor na svém kontě již několik úspěchů. „Asi nejvýznamnější pro nás bylo vystoupení na slavnostním vyhlášení celostátní literární soutěže Síla rodiny pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a Spolku Nicholase Wintona. Akce se jako host zúčastnila i britská velvyslankyně v České republice Jan Thompson,“ říká Kočíková.

Pro některé studenty byl sbor gymnázia odrazovým můstkem pro další umělecký růst. „Jeden z bývalých studentů, který s námi zpíval ve sboru, nyní studuje v Praze skladbu a dirigování hudby, kromě toho také zpívá ve sboru Národního divadla. Jiný náš bývalý zpěvák zase studuje v Brně na konzervatoři a zpívá v Janáčkově divadle,“ uvádí Kočíková.

I přes již dosažené úspěchy práce pro Cantamus omnes nekončí. „V blízké době bychom rádi se sborem vystoupili v prostorách bystřického muzea. Zatím jsme neurčili přesné datum, orientačně se koncert odehraje někdy v červnu,“ plánuje Kočíková.

Pavlína Zichová

Autor: Redakce

20.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Pachatel vzal z garáže úhlovou brusku

Do projektu Charita je v módě jsou zapojeni rovněž samotní klienti a uživatelé charitních služeb. V jednotlivých zařízeních žďárské oblastní charity se průběžně uskutečňují pravidelné tvůrčí díly Dany Dobřichovské, které jsou zaměřené na módu.
5

Móda návrhářky Dobřichovské bude pomáhat. Díky žďárské charitě

Překvapuje mě, jak ten čas letí, říká oslavenkyně Martina Sáblíková

Žďár nad Sázavou – Během své kariéry se Martina Sáblíková vypracovala v legendu světového rychlobruslení.

V Bystřici podepsali memorandum za zachování tmavé noční oblohy

Bystřice nad Pernštejnem – Memorandum o zachování tmavé noční oblohy na Bystřicku se v pátek 26. května podepalo v rámci astronomického odpoledne v aule bystřického gymnázia. Iniciátorem počinu je iniciativa Bystřická obloha, což je spolek amatérských astronomů. Akce se mimo jiné za Českou astronomickou společnost zúčastnil známý astronom a astrofyzik Jiří Grygar.

Meziříčští projednají zpochybněnou soutěž, zájemci se mohou zúčastnit

Velké Meziříčí – Debata meziříčských zastupitelů s vítězem architektonické soutěže na úpravu centram města Davidem Mikuláškem se uskuteční v úterý 13. června.

Vanko: Proti Břeclavi postavím pouze hráče, kteří budou mít maximální motivaci uspět

Žďár nad Sázavou – Tři kola před koncem letošního ročníku moravskoslezské divize D jde do tuhého. A to především ve spodní polovině tabulky, kde je na tři sestupová místa dobrých sedm kandidátů.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies