VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozvoj města krize neohrozí, říká starostka Zvěřinová

Žďár nad Sázavou - Jako poměrně úspěšný hodnotí žďárská starostka a senátorka Dagmar Zvěřinová uplynulý rok 2011. Městu se podle ní podařilo zrealizovat několik investičních akcí, přičemž na některé z nich má také kladnou odezvu od obyvatel. A přestože se letošek ponese kvůli pokračující ekonomické krizi spíše v opatrném a úsporném duchu, rozvoj Žďáru to podle jeho starostky nemá ohrozit.

10.1.2012
SDÍLEJ:

Dagmar Zvěřinová (ČSSD).Foto: ČTK/Luboš Pavlíček

Co se podle vašeho názory v minulém roce ve městě nejvíce povedlo? Na co jste pyšná?

Podařilo se uskutečnit některé důležité investice, což mne velmi těší. Zastupitele se povedlo přesvědčit, abychom si vzali výhodný třicetimilionový úvěr na opravu komunikací a chodníků. Tuto změnu obyvatelé města určitě nepřehlédnou, protože je fakt, že chodníky byly, a některé ještě bohužel stále jsou, ve skutečně špatném stavu. Rádi bychom proto v tomto trendu postupně pokračovali. Povedená je podle mě i rekonstrukce Havlíčkova náměstí a Radniční ulice, která bude definitivně dokončena letos na jaře. Vím, že opravy přinesly některým lidem, hlavně tamním podnikatelům, komplikace, proto jsme rádi, že byli tak trpěliví. Výsledek za to podle mého názoru stojí.

Na které z loni uskutečněných akcí máte ještě od obyvatel města pozitivní reakce?

Lidé hodně kvitují opravenou výpravní budovu vlakového nádraží, na kterou jsme Českým drahám přispěli pěti miliony korun. Rekonstrukce už podle mých informací spěje do finále. Přibýt má ještě informační tabule a dozvěděla jsem se také, že Správa železniční dopravní cesty již vysoutěžila firmu, která se v březnu ujme oprav podchodu a vybuduje bezbariérové přístupy na jednotlivá nástupiště. Za to jsem opravdu ráda, protože současná podoba podchodu je opravdu hrozná. Bezbariérový přístup zase pomůže vozíčkářům, ale i maminkám s kočárky nebo lidem s velkými a těžkými kufry. Kladná odezva od obyvatel byla i na opravenou Brodskou ulici, kterou se nám po letech konečně povedlo prosadit. Lidé si pochvalují také naučnou stezku kolem Zelené hory, která je hojně využívaná, což nás velmi těší.

Co je prioritou pro rok 2012? Jaké hlavní investiční akce v něm město čekají?

Zaměřit se chceme na centrum Žďáru. Byli bychom rádi, kdyby se postupně proměnilo, opravilo a stalo se čistým a živým středem města. V rámci tohoto trendu bude dokončena rekonstrukce Havlíčkova náměstí a začne oprava kanalizace v horní části náměstí Republiky. Tato akce, která je zařazená do rozpočtu, už je skutečně nutná, kanalizace totiž pochází z ještě předválečné doby. Ve výběrovém řízení už také byla vybrána firma, která letos začne s rekonstrukcí Moučkova domu. Tato budova je opravdu nevzhledná a zchátralá a její oprava přispěje zase o trochu více ke zlepšení středu města.

Do jakých dalších oprav či budování ještě půjdou letos městské peníze?

Nachystána už je generální rekonstrukce ulice Bratří Čapků, která je skutečně nutná. Důležité je také samozřejmě dokončení opravy bazénu a jeho přestavby ve společensko relaxační centrum. Finanční prostředky máme vyhrazené také na vybudování místní komunikace a mostu přes řeku Sázavu z Dolní ulice na sídliště Klafar. Zatím ale ještě nebyla vysoutěžena žádná firma, proto bych tuto investiční akci prozatím nějak podrobněji nerozebírala. Každopádně město na ni jak technicky, tak i finančně připraveno je. Rádi bychom také zlepšili komfort v našem Kině Vysočina. Máme již podanou žádost o dotaci na nové sedačky, tak uvidíme, zda budeme úspěšní. Diváci by pak sice měli sedadel méně, ale zato by sezení na nich bylo mnohem pohodlnější.

Jak vidíte ekonomickou situaci města pro letošní rok? Odrazí se v hospodaření právě probíhající ekonomická krize?

Už závěr minulého roku byl z tohoto hlediska dost složitý. My se ale snažíme být rozumní a opatrní. Vytvořili jsme vyrovnaný rozpočet na rok 2012 a přestože je nyní ekonomická situace nepříznivá, rozvoj města by to nemělo nijak ohrozit.

Můžete zhodnotit loňskou spolupráci s oběma místostarosty? Funguje všechno podle vašich představ?

Spolupráce se dvěma místostarosty, přičemž jsou to oba mladší muži a každý je z jiné politické strany a pochází z jiného prostředí, byla a stále je bezpochyby velmi zajímavá. Každý z nich má své ambice a priority, takže je to samozřejmě občas složitější. Ale myslím si, že se nám již podařilo se sehrát a sladit. A jsem velice ráda, že se daří nevnášet politiku do porad vedení a do chodu městského úřadu. Prioritou naštěstí v tomto případě stále zůstává rozumná shoda ve prospěch města Žďáru nad Sázavou.

Autor: Jana Nedělková

10.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Ze dvora rodinného domu zmizelo jízdní kolo

Sportovní zóna na Bouchalkách.
3

Obnova Bouchalek bude nakonec skromnější

Pálenice se teprve rozjíždí, slabší začátek zavinily třešně

Vysočina – Padesát. Tolik pěstitelských pálenic funguje na Vysočině podle statistiky Celního úřadu pro Kraj Vysočina. Většina z nich však sezonu teprve startuje. Může za to nedostatek třešní. Palírník Roman Koudela z Polné na Jihlavsku začne až v září.

Melichar: Turnaj jsme si parádně užili

Nové Veselí /ROZHOVOR/ – Jedním z tahounů házenkářů Nového Veselí byl na Memoriálu dr. Josefa Smékala tradičně David Melichar. Ten se v rozhovoru pro Týdeník Vysočina svěřil se svými pocity z vydařeného turnaje.

Středeční nehoda na D1: Mladý řidič se nevěnoval řízení, a to ho stálo život

Vysočina - Dvacetiletý řidič se plně nevěnoval řízení, nezareagoval na vzniklou situaci, a to pro něj nakonec bylo osudné. Tragická nehoda se stala ve středu kolem půl páté odpoledne na 93,5 kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu. Ke středu dodávky a nákladního auta došlo v místě, kde se jen pár minut před tím odehrála jiná dopravní nehoda.

Půda nováčka Nové Vsi neseděla

Nová Ves u Nového Města na Moravě – Po vysoké výhře 4:0 nad Jaroměřicemi v úvodním utkání sezony fotbalisté Nové Vsi ve druhém kole krajského přeboru neuspěli na hřišti nováčka z Košetic. Po půli přitom vedli 1:0 a kráčeli za ziskem dalších bodů. Jenže po devadesáti minutách svítilo na výsledkové tabuli konečné skóre 3:2.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení