To, čeho se žďárští ochranáři prozatím pouze obávali, se bohužel nedávno stalo skutečností. Na území Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy byl nalezen rak americký.

Tento nepůvodní živočich, který se objevil v potoku Staviště poblíž Žďáru nad Sázavou, je rizikem pro domácího raka říčního. Může totiž přenášet račí mor, což je druh plísně, proti které je sám imunní. Rak říční však nikoliv a jeho populaci ve Žďárských vrších by tedy mohla invaze jeho amerického příbuzného zásadním způsobem ohrozit.

Více ukáží rozbory

„Je však také možné, že nalezený rak americký přenašečem nemoci není. To ale ukáže až vyhodnocení odebraných vzorků,“ uvedl Josef Havelka ze Správy Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy. Zároveň dodal, že žďárští ochranáři budou i nadále monitorovat i další vodní toky v regionu, aby zjistili, zda se invazní rak americký nevyskytuje i jinde.

Rak americký má svůj původní domov v Severní Americe. V současné době se ale vyskytuje také v Evropě, a to včetně vodotečí nacházejících se v České republice. Jeho populace byly zaznamenány mimo jiné v Labi nebo ve Vltavě.

Tento korýš dorůstá do délky maximálně 110 milimetrů. Jeho tělo je světle hnědě zbarvené s typickými rezavými nebo tmavě hnědými pruhy na ocasních článcích. Klepeta má rak americký hnědá a ze spodního pohledu žlutohnědá. Uvádí se, že je nenáročný na kvalitu prostředí, a to zvláště oproti našemu rakovi říčnímu.

Je také extrémně necitlivý vůči organickému znečištění a velmi tolerantní i k množství kyslíku rozpuštěného ve vodě. Dalším extrémem je velmi rychlé dospívání tohoto invazního druhu raka – dospívá zhruba v pěti až šesti měsících věku.

Malí raci se po vylíhnutí živí planktonem, dospělí jedinci pak konzumují nejrůznější vodní živočichy, mrtvá těla živočichů nebo také rostliny.