VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Radnice: pohotovost střídejme

Žďársko - Povinnost měst: zajistit pohotovost úředníků na úseku sociálně-právní ochrany dětí. O co jde?

20.3.2009 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: archiv Deníku

V praxi to znamená úředníka městského úřadu na telefonu, který může být po pracovní době či ve dnech pracovního klidu přivolán k policejnímu případu, ve kterém figuruje mladistvá osoba, tedy dítě.

Do konce minulého roku se „trojková“ města v držení pohotovosti v okrese střídala, letos si ji každé město vykonává samo. A to je vzhledem k počtu případů drahé; proto to v některých městech v okrese chtějí změnit. „Střídavá pohotovost byla zažitá ještě z dob fungování okresního úřadu, ale tento systém neměl zákonnou oporu, proto se změnil,“ informoval bystřický starosta Karel Pačiska.

Jeden týden držení pohotovosti vyjde bystřickou radnici zhruba na osmnáct set korun. „Zásahy jsou však sporadické, ale zaměstnanec příslušného odboru musí být stále na mobilním telefonu, pokud by jej policie přivolala k případu spojeném s mladistvou osobou. Úředník totiž musí dohlížet na zákonný postup, aby nemohlo dojít k porušení práv mladistvého,“ vysvětlil Žďárskému deníku starosta Pačiska.

Tajemníci všech čtyř „trojkových“ měst v okrese Žďár nad Sázavou se proto předběžně dohodli, že pohotovost na úseku sociálně-právní ochrany dětí bude navrácena do původního stavu.

V praxi to znamená, že se budou sociální pracovníci úřadů jednotlivých měst ve službách mimo svoji pracovní dobu střídat. K tomu je však třeba mezi zúčastněnými uzavřít veřejnoprávní smlouvu podle příslušných ustanovení zákoníku práce. A to takovým způsobem, aby města mohla pohotovost držet a vykonávat nejenom ve svém správním obvodu, což nařizuje zákon, ale právě na základě smlouvy i ve správních obvodech zbývajících třech.

Se smlouvou musejí souhlasit zástupci všech měst. „Ano, je tady snaha se o část agendy podělit. Věc je však zatím ve fázi projednávání, rada se k ní ještě nevyjádřila. Pokud by byla veřejnoprávní smlouva schválena, musí s ní navíc souhlasit ministerstvo vnitra,“ uvedl tajemník novoměstského městského úřadu Petr Hanych.

Ve Žďáře nad Sázavou se k možnosti uzavření veřejnoprávní smlouvy v souvislosti s „podělením se“ o pohotovostní službu radní vyjádří v pondělí.

„Je to pokus o řešení této situace, slibujeme si od toho zejména úsporu prostředků nehledě na to, že tento systém už tady jednou byl. Otázkou zůstává, jak bude fungovat nyní, kdy podle mého názoru problematických případů spojených s dětmi přibývá,“ sdělil tajemník žďárského úřadu Jan Havlík. „Měla by to být smlouva čtyř stran s výpovědní lhůtou a musí být prospěšná pro všechny zúčastněné,“ dodal žďárský tajemník.

Ve Velkém Meziříčí se radní o veřejnoprávní smlouvě čtyř měst budou bavit ve středu. „Kromě mzdové úspory by to mělo přinést i více soukromí našim pracovníkům, kteří nebudou pohotovost držet tak často,“ vyjádřil se velkomeziříčský tajemník Stanislav Rosa.

-----------

Kolik stojí pohotovost?

V Bystřici nad Pernštejnem drží ze zákona pohotovost na úseku sociálně – právní ochrany dětí vždy některý úředník 52 týdnů v roce. Mzdové náklady jsou cca. 94 tisíc korun. Pokud by se v držení pohotovosti střídala čtyři města ve žďárském okrese, drželi by úředníci v Bystřici pohotovost 13 týdnů a mzdové náklady by činily cca. 24 tisíc korun. V okrese Žďár nad Sázavou mají ze zákona povinnost držet pohotovost na úseku sociálně – právní ochrany dětí města: Žďár nad Sázavou, Bystřice nad Pernštejnem, Nové Město na Moravě a Velké Meziříčí.

Autor: Lenka Mašová

20.3.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Polské letouny Su-22M3 přiletěly 23. srpna na letiště v Náměšti nad Oslavou. V ČR se zapojí do mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2017.
17

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Na fotografii je obviněný Ukrajinec z pondělní vraždy na ubytovně v Humpolci. Okresní soud právě rozhoduje, zda ho pošle do vazby.

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Jihlava – Po necelých dvou letech se podařilo chovatelům z jihlavské zoo rozmnožit a úspěšně odchovat dvě mláďata velice vzácného ještěra leguána fidžijského. A podle zbarvení mláďat těsně po vyklubání se z vajíček je zřejmé, že jde o samce a samici.

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Vysočina – Poskytnout základní laickou první pomoc, komunikace s operátorem záchranné služby. Studenti středních škol a učilišť na Vysočině se opět budou učit zachraňovat život v rámci hodin školní výuky.

Plameny po prodloužení padly v Kolíně

Kolín – Pátý přípravný zápas před novou sezonou odehráli v úterý v Kolíně druholigoví hokejisté Žďáru nad Sázavou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení