VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Radnice chce lidi víc zapojit do místního dění

Žďár nad Sázavou - Aby se Žďárané činně zapojili do vylepšování života ve svém okolí především o to se snaží nový projekt žďárské radnice s názvem Aktivně pro Žďár. „Podpořit drobné komunitní aktivity bylo základním impulsem k jeho vzniku," přiblížila Nikola Adlerová, mluvčí žďárské radnice.

26.2.2016
SDÍLEJ:

Projekt Aktivně pro Žďár má na starosti Radka Remarová, je kontaktní osobou i pro zájemce, kteří se chtějí stát patrony či garanty městských hřišť. „Někteří zájemci se už přihlásili, máme z toho radost,“ říká. Foto: Deník/Martina Lorencová

Prostřednictvím Aktivně pro Žďár chce město podpořit komunitní činnosti, jež zlepšují život obyvatel přímo tam, kde bydlí. „Chceme řešit rozvoj dětských hřišť, hledat nová místa pro umístění laviček, nabídnout například umístění ping-pongových stolů nebo možnost realizace mnoha dalších nápadů, které navrhnou sami obyvatelé města," nastínila komunitní koordinátorka Radka Remarová, jež bude za projekt zodpovědná.

Ve Žďárském zpravodaji začaly vycházet pravidelné výzvy k jednotlivým projektům. „První realizace by se mohly rozběhnout už začátkem jara. Na Aktivně pro Žďár je v rozpočtu města vyhrazeno tři sta tisíc korun," sdělila Adlerová.

Podle Remarové je právě možnost lidí zapojit se a ovlivnit průběh či umístění těch drobných aktivit přímo ve veřejném prostoru důležitým znakem projektu. „Jeho myšlenka se bude rozvíjet, v budoucnu by mohly mimo laviček či vybavení pro stolní tenis přibýt třeba místa pro sdílení bicyklů nebo prostor pro venčení psů bez vodítka," přiblížil žďárský starosta Zdeněk Navrátil. Už teď je podle něj v plánu třeba vybavit „modré hřiště" blízko Husovy ulice bednou se sportovním vybavením, které si tam lidé budou moci půjčovat, jako je to od loňska u hřiště v parku Farská humna.

Ke každé z různých aktivit projektu Aktivně pro Žďár se mohou lidé hlásit jako patroni, či garanti veřejných míst. „Patroni jsou osoby či firmy, jež chtějí projekt sponzorovat, pomoci mu finanční částkou. Za garanta bude považován člověk, který objekt udržuje a dává podněty na městský úřad, pokud něco není v pořádku," vysvětlila členka finančního výboru Karolína Klusáčková, co stála u zrodu nápadu. „Právě vzhled veřejného prostoru i stav dětských hřišť hodnotili obyvatelé Žďáru negativně v nedávném výzkumu k nové strategii rozvoje města," řekla Klusáčková.

Dětská hřiště a podobná veřejná místa určená k trávení volného času, třeba ke sportování, jsou teď hlavní náplní Aktivně pro Žďár. „Hřišti začínáme. Pokud se někdo přihlásí jako garant konkrétního hřiště, pomáhá tam dodržovat provozní řád a pořádek, vykonává spíše dohled," popsal starosta Navrátil. „Výhody spolupráce vidíme v tom, že tak můžeme rychleji zajistit opravy hřišť, a také omezit jejich devastaci. První zájemci se mezi obyvateli Žďáru už našli, a my jsme za to moc rádi," vysvětlila koordinátorka Radka Remarová.

Starosta také připomněl, že pracovníci Oblastní charity Žďár nad Sázavou udělali loni pro město inventuru místních hřišť. Vyfotografovali je, přidali poznámky i názory uživatelů a sestavili jejich mapu. „Mapka s popisy bude brzo k nalezení na webových stránkách města, právě ji dokončujeme," doplnila koordinátorka Remarová.

Podle starosty bude Žďár nabízet k patronaci přibližně patnáct hřišť. „Letos jsme na postupné opravy volnočasových ploch a dětských hřišť vyčlenili šest set tisíc korun. Rádi bychom ty peníze investovali do míst, která budou mít právě nějakého garanta," sdělil Zdeněk Navrátil.

Starosta: Nejvíc si vážíme toho, na čem se podílíme

Žďár nad Sázavou - Projekt žďárské radnice Aktivně pro Žďár 2016 chce podpořit obyvatele města, aby se více zapojovali do komunitního dění. K dětským hřištím a pláckům určeným k trávení volného času, pro něž nyní hledá město podporovatele i uživatele ochotné na ně „dávat pozor", časem přibudou další věci. „Byli bychom rádi, kdyby se občané aktivně zajímali o své okolí," shrnul starosta Žďáru Zdeněk Navrátil.

Čeho tedy tímto krokem chcete docílit?

Aby se žďárští občané zajímali o veřejný prostor, a také aby ho pomáhali zpříjemnit. Pokud máme směřovat finanční prostředky města například do nového dětského hřiště, byli bychom rádi, kdybychom dopředu znali ty, kteří jej budou následně využívat. Pokud se tak obyvatelé některé z lokalit ke hřišti ve svém okolí přihlásí a stanou se jeho garanty, budou mít větší šanci, že se opraví právě jejich hřiště. Město tam totiž bude mít partnera, který je pro ně zárukou, že taková investice má smysl.

Jak ta myšlenka vznikla, inspirovali jste se někde?

Myšlenka vznikala postupně. V minulém roce například přibyli ve Žďáře bezpečnostní asistenti na přechodech z řad seniorů a ukázalo se, že to funguje. Občané jsou spokojení a děti si „svých" seniorů váží. Na Farská humna jsme umístili bednu se sportovním náčiním a opět se, po počátečních krádežích, ukázalo, že projekt může fungovat. Lidé tam začali nosit své starší sportovní vybavení pro pobavení ostatních. Projekt Aktivně pro Žďár by se měl skládat právě z takových drobností, které nám ale mohou pomoci zpříjemnit bydlení v našem městě. Vedle jmenovaného uvažujeme třeba o venkovní knihovničce, o systému sdílení a půjčování městských kol, veřejném ohništi či oficiálním výběhu pro psy. Iniciativě se meze nekladou a za každou inspiraci budeme rádi.

S jakými projekty se lidé mohou aktuálně hlásit?

V první fázi budeme nabízet spolupráci na rekonstrukci dětských hřišť a volnočasových plácků, dále budeme nabízet možnost umístění několika ping-pongových stolů. Chceme se také lidí ptát, kam by chtěli umístit nové lavičky. Občané však mohou sami přicházet s nápady, jak by chtěli své okolí zvelebit, a pokud to budou zajímavé a realizovatelné věci, vynasnažíme se je podpořit. Za každou aktivitou bychom však rádi viděli konkrétní lidi jako garanty či patrony. Věříme totiž, že spolupráce s konkrétními lidmi dává větší šanci na to, že vložené investice budou dlouhodobě udržitelné. Znáte to, nejvíc si vážíte toho, na čem jste se sami podíleli. Takovou věc berete více „za svou" a bráníte ji před případným poškozením. Mám radost, když slyším, že již dnes se nám hlásí lidé, kteří si chtějí vzít na starost třeba právě dětské hřiště, které leží pod jejich okny.

Autor: Martina Lorencová

26.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Titány (v zeleném) čeká tuto neděli na úvod jara domácí zápas s béčkem Sparty Praha.l

Jarní část premiérové sezony RC Titáni zahájí v domácím prostředí

Ten výhled je za odměnu - tak nazval tento svůj snímek amatérský fotograf Pavel Juráček. Krajinu fotí rád, zvlášť Žďárské vrchy, které okouzlují i jeho kolegu Antonína Vystrčila.
10

Ve Žďáře založili amatérští fotografové nový fotoklub, jmenuje se Vysočina

Vrtulníky dodržují omezený letový čas. Vzlétají po sedmé

Vysočina – Piloti vzlétli o minutu dříve a dostali se do problémů s Ministerstvem zdravotnictví, které let nechtělo proplatit. Tento případ řešil provozovatel letecké záchranné služby DSA v Ústeckém kraji.

Ve Žďáře okradli seniorku

Žďár nad Sázavou - O peníze a šperky za více než sedm tisíc korun okradli seniorku ve žďárské Haškově ulici dva dosud neznámí pachatelé. Ve středu 22. března odpoledne se jí se smyšlenou historkou do bytu vloudili muž a žena.

Už 61. první jarní výšlap v neděli odstartuje nejenom v Nedvědici

Nedvědice – V pořadí 61. první jarní výšlap jihomoravské oblasti Klubu českých turistů v neděli 2. dubna uspořádají nedvědičtí turisté, půjde se jako memoriál turisty, značkaře a fotografa Ladi Bartoše.

Rozsochy začaly jaro vítězně, lídr měl volno

Žďársko – Ačkoliv lídr tabulky z Bohdalova ke svému utkání v Jívoví kvůli nezpůsobilému terénu nenastoupil, jeho náskok se příliš nezmenšil. Druhá Bobrová totiž jen remizovala v Počítkách 2:2. I v úvodu jara pokračovala mizérie rezervy Bystřice. Tu na její půdě jasně přehrálo posílené béčko Nové Vsi. Bory v derby díky obratu zdolaly Radostín 2:1, poslední pak s přehledem deklasoval Křižanov 5:0.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies