VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Radní zvrátili výběr historiků, studnu ve Žďáře ozdobí kovář

Žďár nad Sázavou - Studna na náměstí ve Žďáře bude zakryta podle návrhu uměleckého kováře Jana Schwarze. Rada města tímto svým rozhodnutím změnila výběr historiků, kteří doporučili řešení výtvarníka Jiřího Plieštika.

21.8.2014
SDÍLEJ:

Horizontální probíjenou mříž, jež zakryje a zároveň ozdobí vršek středověké studny, zhotoví umělecký kovář Jan Schwarz. Foto: archiv

Pracovníci žďárského regionálního muzea vybírali z několika návrhů úprav prostoru nad studnou. Schválení koneč-ného výběru pak bylo na radních. „Nebylo to jednoduché, do nejužšího výběru se nejprve dostaly dva návrhy, a ten finální jsme radě města doporučili k přijetí po složitém rozhodování," uvedl Miloslav Lopaur, historik Regionálního muzea města Žďáru nad Sázavou.

Náměstí Republiky má za sebou přestavby v moderním pojetí, ale zároveň se tam zachovaly i některé historické objekty. Hodnocením muzejníků tak prošly do finále dvě možnosti úprav studny jedna v moderním duchu a jedna historizující.

Modernější vyznění měl návrh výtvarníka Jiřího Plieštika prostor nad studnou v něm obklopovala asi dvoumetrová mříž, tvarovaná do jakési fontány. Historikům se líbila rovněž jednoduchá historizující mříž uměleckého kováře Jana Schwarze, položená na takzvané ohlubni kamenné obrubě. Po nesnadném vybírání však nakonec pracovníci muzea doporučili městské radě schválit Plieštikův návrh.

Radní, kteří v pondělí nad variantami úprav studny vedli dlouhou diskusi, ale návrh historiků nepřijali. „Nakonec jsme upřednostnili historický prvek studny, tedy řešení s kamennou obrubou, na kterou bude položena historizující mříž," informovala starostka Dagmar Zvěřinová.

Vyhrál Schwarz

Návrh uměleckého kováře Jana Schwarze podle historiků představuje historickou a autentickou vizi podoby studny. „Studna je stará, ani nevíme, zda byla veřejná, nebo soukromá. Schwarzův návrh řešení si takzvaně na nic nehraje, kolem studny má kamennou obrubu a na ní jen ležatou mříž, dělanou v podobě, v jaké bývaly v 17. nebo v 18. století," popsal jednodušší možnost zakrytí studny Miloslav Lopaur.

Ohlubeň, na kterou se mříž položí, bude vysoká kolem sedmdesáti centimetrů. Vnitřek studny bude celodenně osvětlený, aby bylo vidět hloub- ku studny a skladbu kamenů, z nichž je postavená. Okolí prostor budou nenásilně dotvářet i stromy, jež v místě rostou, a také lavičky a mozaika v dlažbě. Upravený prostor zabere plochu asi 10 krát 5,5 metru.

„Ztvárnění okolí studny jsme nechali posoudit také institutem pro integraci osob s omezenou schopností pohybu a orientace, aby prostor splňoval i normy pro pohyb zdravotně postižených a handicapovaných," doplnil místostarosta Ladislav Bárta.Náklady na úpravy studny a okolí nepřesáhnou 401 tisíc korun, jež na práce žďárská radnice vyčlenila.

Se studnou pojatou tak, jak ji navrhl Jan Schwarz pro Žďár, se setkáváme na hradech i ve městech. Volba tohoto řešení podle historiků zároveň eliminuje diskusi o uměleckém ztvárnění podoby studny, jejíž výběr je vždy subjektivní.

Autor budoucího ztvárnění žďárské středověké studny, v regionu známý umělecký kovář Jan Schwarz, ve Žďáře restauroval například starou mříž kostelíka Nejsvětější Trojice. Ta je nyní instalována u Moučkova domu.

Autor: Redakce

21.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Budova Krajského soudu v Hradci Králové. Ilustrační fotografie.

Pojišťovací agentku poslal soud do vězení

Matka na své děti neplatí výživné

Nové Město na Moravě – Téměř třicet tisíc korun dluží na výživném pro své děti třiačtyřicetiletá matka ze Žďárska. Policisté proto ženě sdělili podezření ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy.

Nositelem tradic jsou letos organizátoři Malého svrateckého maratonu

Vír – V pořadí už šestým Nositelem tradic Bystřicka se stal atletický oddíl spolku Jiskra Vír, a to na udržování tradice Malého svrateckého maratonu. Ten se v sobotu 26. srpna ve Víru uskuteční už po čtyřiašedesáté.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Vysočina – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Do Města se o víkendu sjedou chovatelé drobného zvířectva

Nové Město na Moravě – Chovatelé ukáží o tomto víkendu své odchovy. V Novém Městě na Moravě se koná tradiční Horácká výstava drobného zvířectva, jejíž součástí je také expozice okrasného ptactva.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení