VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ptáček: Lidé potřebují důvěru a volnost

Žďár nad Sázavou - Sametovou revoluci prožíval coby učitel ve středním odborném učilišti ve Velkém Meziříčí. „Nebyl jsem iniciátorem, hybatelem těch změn ve Žďáře, byl jsem ale strašně rád, že jsem u toho a že těm tahounům mohu pomoci, když je potřeba," říká Jaroslav Ptáček, dnes ředitel základní školy ve Švermově ulici. Změnu režimu jednoznačně uvítal a pozitivní dojmy z ní převažují i po pětadvaceti letech.

11.11.2014 5
SDÍLEJ:

Dvacet let byl Jaroslav Ptáček komunálním politikem (ODS) zastupitelem a radním Žďáru nad Sázavou. „Snažil jsem se být jenom prospěšný. Být tváří ‚oprášené normálnosti‘, nebo jak to říct,“ říká s úsměvem Jaroslav Ptáček. Foto: Deník/Martina Lorencová

Kde vás revoluce zastihla?

Dojížděl jsem učit do Meziříčí a právě jsem studoval druhou vysokou školu, historii. Učil jsem češtinu a občanskou výchovu, a chtěl jsem mít něco v záloze, kdyby se prolákly některé mé aktivity přepisování knih, účast při zakázaných setkáních, primice u Františka v Bavorově… Prostě jsem se chystal na situaci, kdy bych nemohl učit. Takže jsem byl „rozptýlený" mezi Žďárem, Meziříčím, Brnem i Prahou, všude jsem měl spoustu přátel.

Ve Žďáře jste chodil na náměstí?

Ano, a ve Žďáře to bylo velmi spontánní, informace od organizátorů těch akcí, kteří tam udělali spoustu práce, se rozšiřovaly po známých. Věděli jsme kam jít, pravidelně na filmový klub do kina, do hospod, začaly se tisknout různé pozvánky…Množství různých aktivit se navzájem doplňovalo, „vyrostlo" z podhoubí lidí, kteří se chtěli projevovat svobodně a měli co předávat. Člověk nasával tu atmosféru a už věděl něco se děje, teď už to musí prasknout…

Myslíte si i po pětadvaceti letech, že to bylo dobré?

Ano. Není všechno ideální, ale pořád u mě převažují pozitivní věci. Konečně svobodně cestujeme, vidíme, že se u nás máme stále dost dobře.Věřím, že lumpárny si viníci odskáčou, já kolem sebe mám úžasné, podnikavé a správné lidi. Komunistické heslo „s lidmi pro lidi" bylo naprostá faleš, možná tak pro ty s červeným řidičákem.

Bylo to pak pro vás hodně jiné, učit po revoluci?

Byl to velký rozdíl. Měl jsem štěstí, že jsem byl u zrodu Školy ekonomiky a cestovního ruchu. Tam čtyři učitelé na zelené louce udělali školu… to byl úžasný zážitek, přál bych takový každému. Nikdo nám do toho nemluvil, byli jsme svobodní, mohli jsme učit podle svého… Tahle zkušenost mě utvrdila v tom, že lidé potřebují důvěru a volnost. Předtím v Meziříčí jsem také učil dálkové studenty, kteří si dodělávali maturitu. Se spoustou z nich se dodnes kamarádíme. S nimi jsme se pouštěli v debatách na dost tenký led, až jsem si kolikrát říkal, jestli jsem to nepřehnal. Kdyby to někde někdo„plácnul", bylo by to fakt špatné. Po listopadu mne potěšilo, když za mnou přišli a řekli, jak hodně mou otevřenost oceňovali.

Změnilo se školství hodně za čtvrt století?

Změnilo se dost, školství vnímám aktivně už padesát let, protože mí rodiče byli učitelé. A já tu změnu vítám. Už jenom ta atmosféra ve škole… I když je člověk deptán vším možným, nařízeními, změnami jdoucími ode zdi ke zdi, přece jenom velká volnost tu stále je. Určitě bych neměnil. Je to krása, ale náročná, a obdivuji se všem, kteří učitelství dělají poctivě. Pozice učitele se proměnila, dřív byl jakýmsi nositelem umění, znalostí a přístupu k životu, teď je spíš průvodcem žáka, kterému v informační smršti pomáhá čistit podstatné od nepodstatného. Dobrý učitel je naprosto nezastupitelný pořádný učitel s autoritou a s odpuštěním s „dobrou hubou", dobrou tužkou, papírem a křídou. Nebo si myslíte, že učení je o sluchátkách na uších? Dobrého učitele a člověka žádná technologie nahradit nemůže. Naštěstí!

Autor: Martina Lorencová

11.11.2014 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Budova Krajského soudu v Hradci Králové. Ilustrační fotografie.

Pojišťovací agentku poslal soud do vězení

Matka na své děti neplatí výživné

Nové Město na Moravě – Téměř třicet tisíc korun dluží na výživném pro své děti třiačtyřicetiletá matka ze Žďárska. Policisté proto ženě sdělili podezření ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy.

Nositelem tradic jsou letos organizátoři Malého svrateckého maratonu

Vír – V pořadí už šestým Nositelem tradic Bystřicka se stal atletický oddíl spolku Jiskra Vír, a to na udržování tradice Malého svrateckého maratonu. Ten se v sobotu 26. srpna ve Víru uskuteční už po čtyřiašedesáté.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Vysočina – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Do Města se o víkendu sjedou chovatelé drobného zvířectva

Nové Město na Moravě – Chovatelé ukáží o tomto víkendu své odchovy. V Novém Městě na Moravě se koná tradiční Horácká výstava drobného zvířectva, jejíž součástí je také expozice okrasného ptactva.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení