VYBRAT REGION
Zavřít mapu

První soukromá základní škola začne vyučovat v září

Žďár nad Sázavou – Šestnáct dětí zasedne 1. září do lavic nově založené alternativní školy Na Radosti. Vhodné prostory pro výuku poskytla spolku PlyneTo, který je zřizovatelem soukromého školské zařízení, střední obchodní škola v Komenského ulici.

10.2.2016
SDÍLEJ:

Malotřídní škola v PohledciFoto: Helena Zelená Křížová

Zápisy i přestupový den mají už zřizovatelé školy za sebou. „Výsledky budou zřejmé 12. února. Chtěli jsme ale přijmout šestnáct dětí a tento počet také přijmeme. Školné bude 2 300 korun měsíčně," informovala Iveta Procházková ze spolku PlyneTo.

Žáci od 1. až do 5. ročníku se budou učit společně v jedné třídě. Učitel bude pro ně partnerem, který je provede procesem učení. „Střídat se budou tři učitelé – průvodci," upřesnila Procházková.

Zřizovatel první soukromé základní školy ve Žďáře, spolek PlyneTo, je sdružení rodičů, kteří požadují jiný model vzdělávání pro děti. „Můj syn chodil do školy rok a půl a pak už tam chodit nechtěl. Tak jsme ho nechali doma a začali jsme s domácím vyučováním. Uvažovali jsme, jak to udělat, aby se víc scházel s dětmi. A zjistili jsme, že rodičů, kteří nejsou spokojeni se stylem vyučování v běžných školách, je více. Proto jsme se rozhodli založit soukromou základní školu," vysvětlila Iveta Procházková.

Ředitel 4. základní školy ve Žďáře nad Sázavou Jaroslav Ptáček si ale nemyslí, že by klasické školské zařízení bylo pro vzdělávání dětí nevhodné.
„Každá škola je jiná. Některá je excelentní, jinde je to trochu horší, ale nemyslím si, že by v našem okolí byla některá vyloženě špatná. Navrhoval jsem zřizovatelům návštěvu naší školy, nepřišli. Ale říkali, ať se přijdu podívat já k nim. Držím jim palce jako všem, kteří se do něčeho pouští, ale nejsem si jistý, jestli je Žďár dostatečně velký na to, aby se v něm uživila soukromá základní škola," podotkl Jaroslav Ptáček.

Podobně smýšlí i místostarosta Žďáru nad Sázavou Josef Klement. „Já jsem v tomto směru konzervativní, mé děti studují v klasických školách. Nejsem sice odborník na školství, ale znám všechny čtyři žďárské základní školy a myslím si, že mají dobrou úroveň," sdělil svůj názor žďárský místostarosta.
Výuka v novém školském zařízení bude inspirována různými systémy od montessori po waldorfskou pedagogiku.

Ve výuce budou použity i prvky z matematiky profesora Hejného nebo z principů lesních škol. „Je důležité, aby bylo respektováno to, co děti potřebují. Podle individuálních potřeb zvolíme metody výuky. Děti si v některých dnech vyberou samostatné činnosti podle toho, co je zrovna zajímá a baví. Vybírají si pomůcky, pracovní sešity, mohou se sdružovat do skupinek nebo pracovat individuálně," řekla Iveta Procházková.

Princip výuky v nově vzniklém školském zařízení by se dal přirovnat vyučování ve vesnických malotřídních školách, kde se v jedné třídě také vzdělávají žáci několika ročníků. „Připodobnění k malotřídním školám je správné, ale s tím rozdílem, že my nebudeme děti stejného věku nutit, aby dělaly všechny ve stejný okamžik to samé. V malotřídní škole děti také pracují samostatně, ale u nás to bude ještě povýšeno tím, že budou mít více volnosti, nebudou nuceny k jednotné práci," upřesnila Procházková.

Pro inspiraci „jak na to" si budoucí učitelé – průvodci jezdí do podobně fungujících škol. „Intenzivně navštěvujeme školy, které v tomto režimu jedou. Sbíráme zkušenosti," potvrdila Procházková.

Azyl nové škole poskytla střední obchodní škola. „Sídlíme v prostorách internátu, kde jsou dvě třídy. Jednu si pronajímáme a druhou můžeme využívat. A můžeme používat i počítačovou učebnu," uvedla Iveta Procházková.

Autor: Helena Zelená Křížová

10.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lubomír Lampíř
9

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Ve žďárském zámku zavedli speciální prohlídky uzpůsobené pro nevidomé návštěvníky. Prohlídky jsou na objednání a stojí 50 korun na osobu (pro nevidomého i jeho průvodce). Do celého areálu smějí také vodicí (i ostatní) psi.
7

Nevidomí zažijí ve žďárském zámku speciální prohlídky

Do participativního rozpočtu lidé přihlásili jedenáct návrhů

Žďár nad Sázavou – Při veřejném setkání budou představeny návrhy, které obyvatelé Žďáru poslali do participativního rozpočtu na příští rok. Do něj bylo stejně jako v letošním pilotním ročníku akce vyčleněno 600 tisíc korun.

OBRAZEM: Horácký džbánek zahájil Jaroslav Samson Lenk

Žďár nad Sázavou – Půlkulaté jubileum slaví festival folkové a country hudby Horácký džbánek. Letos se ve Žďáře nad Sázavou koná již po pětatřicáté. Dvoudenní festival začal v pátek krátce po 17 hodině koncertem Jaroslava Samsona Lenka s jeho doprovodem. Lenk se také po oba dva dny ujal role moderátora.

Patronkou Běhu pro hospic je Veronika Čamková

Velké Meziříčí – Několikanásobná juniorská mistryně České republiky v alpském lyžování a zároveň rodačka z Velkého Meziříčí Veronika Čamková se stala patronkou druhého ročníku Běhu pro hospic.

AKTUALIZOVÁNO

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení