„Případů černého kašle začalo ubývat v posledních dvou až třech měsících. Evidujeme sice devětatřicet nemocných, ale protože od prvního vyšetření do stanovení diagnózy je poměrně dlouhá doba, řada případů pochází už z konce minulého nebo ze začátku tohoto roku,“ uvedla vedoucí epidemiologického oddělení územního pracoviště Krajské hygienické stanice ve Žďáře nad Sázavou Renée Mašová.

Čím si epidemiologové na Žďársku náhlý nárůst a pak zase úbytek nemoci vysvětlují?

Za opětovné rozšíření nebezpečného kašle údajně může i skutečnost, že očkování, které se provádí u malých dětí, postupem let ztrácí účinnost. „Očkování už nefunguje v takové míře jako dříve a odborníci se shodují, že se na tom podílí více faktorů. Současná populace má zřejmě proti černému kašli méně protilátek,“ sdělila Renée Mašová.

Ve druhé polovině 20. století se černý kašel v Česku vyskytoval víceméně sporadicky a populace se s nákazou běžně nesetkávala; to se změnilo poté, co se republika koncem devadesátých let ve větší míře otevřela cizincům. A proč černého kašle letos na Žďársku začalo ubývat? „Nejvíce případů jsme ve druhé polovině loňského roku zaznamenali v kolektivech ve žďárských školách. Tyto skupiny dětí, které se s nákazou setkaly, buď onemocněly, nebo si jejich organismus proti ní vytvořil potřebné protilátky,“ uvedla epidemioložka.

V letošním roce bylo nově přistoupeno k povinnému přeočkování jedenáctiletých dětí. O tom se začalo uvažovat už v minulých letech, kdy se nemoc začala v rámci republiky neobvykle rozšiřovat. „Vakciny jsme už dostali, ale zatím jich není dostatek. Rozdělili jsme je mezi jednotlivé pediatry a jakmile dorazí další očkovací látka, dodáme jim požadovaný zbytek,“ vysvětlila Renée Mašová.

Očkování proti černému kašli, které se u nás provádí od roku 1959, sice není všespasitelné, ale když už nezamezí, tak alespoň znatelně zmírní průběh nemoci. Úmrtnost vlivem nákazy černým kašlem je minimální. Protože se však jedná o nakažlivé onemocnění, které se šíří kapénkovou infekcí, nejvíce jsou ohrožení ti nejzranitelnější, a to nejmenší děti.