VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Priority Nového Města: hala, komunitní dům i kanalizace

Nové Město na Moravě - Šest klíčových projektů chtějí v příštích čtyřech letech uskutečnit v Novém Městě na Moravě. Konkrétně jde o výstavbu sportovní haly a komunitního domu pro seniory, vybudování kanalizace v Rokytně, Horáckého muzea, vytvoření zóny pro podnikání a přesunutí Základní umělecké školy Jana Štursy do nových prostor.

22.12.2015
SDÍLEJ:

Sportovní hala má vzniknout na místě současného tělovýchovného střediska.Foto: Vizualizace MÚ Nové Město na Moravě

Na většinu z těchto šesti akcí bude radnice žádat o dotace. „Nemyslím si, že se všechny záměry rozjedou ještě v tomto volebním období, ale rozhodně je chceme mít připraveny pro případ, že by bylo možné dosáhnout na nějaké dotační tituly a získat peníze. Toto už nyní platí pro komunitní dům pro seniory. Projekt finišuje a my chceme podat žádost o dotaci," uvedl novoměstský místostarosta Stanislav Marek.

Město musí o peníze na projekt komunitního domu, na nějž je rozpočet 27 milionů korun, požádat Ministerstvo práce a sociálních věcí do 15. ledna. „Věřím, že se nám je podaří získat," dodal Marek.

Další z cílů Nového Města, výstavba sportovní haly, je nyní závislý na tom, zda se zastupitelé rozhodnou zasáhnout do již hotového projektu a přidat do haly i lezeckou stěnu. „S takovou žádostí přišel před nedávnem horolezecký oddíl. Už byla vyřízena veškerá povolení včetně stavebního. Pokud se rozhodneme stěnu do sportovní haly přidat, začne se stavět později a současně se stavba prodraží. Chceme znát i mínění veřejnosti, počítáme s tím, že vyhlásíme anketu," uvedl starosta Michal Šmarda. I na tento projekt, který v současné verzi má radnici stát přibližně 60 milionů korun, se město pokusí získat finanční příspěvek od státu.

„Výzva se pravidelně opakuje a je jen otázkou, ve kterém roce se ji rozhodneme využít. Teď musíme rozhodnout, zda do projektu zařadíme nově i lezeckou stěnu," podotkl Michal Šmarda.

Třetím klíčovým záměrem je odkanalizování místní části Rokytno. „To by nás vyšlo do dvaceti milionů korun," připomenul další z priorit města Stanislav Marek.

V plánu bylo původně odkanalizování dalších místních částí, Petrovic a Hlinného. „Nakonec jsme se ale rozhodli, že nejprve uděláme kanalizaci v Rokytně, a to vzhledem k tomu, že v dotačním titulu došlo k nějakým změnám. Investorem stavby bude svaz vodovodů a kanalizací, ten také podá žádost o dotaci," řekl Marek.

Finanční injekci bude co nejdříve potřebovat také Horácké muzeum. „Rekonstrukce je rozdělena na několik etap. Nejdříve se pokusíme získat dotaci na opravu krovů a střešní krytiny. Další etapou bude bourání depozitáře a přístavba turistického zázemí. Pak nám bude zbývat ještě zbudování výtahu a technologického zázemí objektu a rekonstrukce přízemí a expozic v druhém nadzemním podlaží," shrnul Stanislav Marek.

Na rekonstrukci muzea potřebuje město 11 milionů korun. „Ne na všechno se podaří získat dotace. Proto chceme postupovat po etapách," objasnil Stanislav Marek.

V plánech radnice nechybí ani rozšíření průmyslové zóny. „Říkáme tomu spíš zóna pro podnikání. Nepočítáme s nějakým novým velkým investorem, spíše bychom chtěli napomoci rozvoji firem, které už dlouhodobě na Novoměstsku fungují. Pokud ale přijde někdo nový, budeme také rádi," řekl Michal Šmarda.

Představitelé města počítají s revitalizací těch průmyslových areálů, které nyní chátrají. „Po dohodě se současnými vlastníky je chceme oživit, aby začaly plnit svou původní funkci. Počítáme s tím, že v první fázi vytvoříme podmínky pro existenci pěti až deseti firem. Celkové náklady budou okolo dvaceti milionů korun," prohlásil novoměstský starosta.

Posledním z projektů, které chce Nové Město přednostně zrealizovat, je přestěhování základní umělecké školy do nových prostor. „To je problém, s nímž se potýkáme už několik let. Rádi bychom nové prostory zajistili v centru města, a ne někde na periferii tak, aby s rozvojem umělecké školy ožívalo i centrum města," podotkl Michal Šmarda.

Autor: Helena Zelená Křížová

22.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Budova Krajského soudu v Hradci Králové. Ilustrační fotografie.

Pojišťovací agentku poslal soud do vězení

Matka na své děti neplatí výživné

Nové Město na Moravě – Téměř třicet tisíc korun dluží na výživném pro své děti třiačtyřicetiletá matka ze Žďárska. Policisté proto ženě sdělili podezření ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy.

Nositelem tradic jsou letos organizátoři Malého svrateckého maratonu

Vír – V pořadí už šestým Nositelem tradic Bystřicka se stal atletický oddíl spolku Jiskra Vír, a to na udržování tradice Malého svrateckého maratonu. Ten se v sobotu 26. srpna ve Víru uskuteční už po čtyřiašedesáté.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Vysočina – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Do Města se o víkendu sjedou chovatelé drobného zvířectva

Nové Město na Moravě – Chovatelé ukáží o tomto víkendu své odchovy. V Novém Městě na Moravě se koná tradiční Horácká výstava drobného zvířectva, jejíž součástí je také expozice okrasného ptactva.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení