VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Při zranění na chodníku si zajistěte svědky

Žďársko - Fotoaparát, ochotné svědky nehody a nejlépe ještě metr potřebuje člověk, který uklouzl a upadl na zledovatělém chodníku a měl tu smůlu, že si způsobil zranění. To vše si zajistit ale stojí zato. V případě odškodného za úraz pojišťovny vyplácejí velké sumy peněz.

13.12.2011 3
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Gravlejs Ivars

„Pokud k bolestnému za zlomenou nohu, které činí zhruba dvanáct tisíc korun, přičteme i vyplacení ušlé mzdy, tedy rozdíl mezi mzdou poškozeného a tím, co mu je z nemocenské uhrazeno po celou dobu léčení, pak se celkové odškodné může vyšplhat až k částkám v řádu desítek tisíc korun,“ uvedla ředitelka odboru služeb klientům neživotního pojištění ČSOB Pojišťovny Iva Knapová.

Za sypání chodníků a odklízení sněhu a ledu z nich jsou odpovědné obce. Některé jsou pro případ těchto úrazů pojištěny prostřednictvím pojištění odpovědnosti za škodu. Jiné obce a města pojištěny nejsou, případy žádostí postižených o odškodné posuzují jednotlivě a v případě uznání své zodpovědnosti za pád pak plnění vyplácí ze svých prostředků.„U nás se jedná o několik případů ročně a řešení svěřujeme pojišťovně, což je pro nás jednodušší,“ vyjádřil se bystřický místostarosta Josef Vojta.

Co ale přesně udělat, aby kvůli své nevědomosti zraněný o peníze, na které by měl nárok, nepřišel?„Ať už případy posuzuje obec, anebo pojišťovna, poškozený by neměl zapomenout na co nejobjektivnější popis vzniku a průběhu události,“ radí Knapová s tím, že pak je pro obec i pojišťovnu snazší posuzovat, zda na odškodnění vznikl nárok.

Zároveň však poznamenala, že klíčové je v obou případech rozhodnutí správce komunikace, zda odpovědnost za neschůdnost chodníku, na kterém poškozenému zranění vzniklo, uzná, anebo neuzná. „Je třeba zdokumentovat přesné místo vzniku škodné události, datum a čas a rovněž nezapomenout na detailní popis okolností. V případě sněhu tedy upřesnit, jaká byla intenzita sněžení a vrstva sněhu na chodníku, zda zakryl nerovnosti povrchu, případně zmrazky, jestli byl na komunikaci led ojedinělý, nebo souvislý. Pokud byl na chodníku výtluk, tak je vhodné zaznamenat jeho přibližné půdorysné a hloubkové rozměry, tvar, ostrost hran a podobně,“ vyjmenoval mluvčí ČSOB Pojišťovny Petr Milata.

Když si na zledovatělém chodníku zlomíte končetinu, je důležité zajistit svědky a kontakt na ně a místo pádu vyfotit. Pro požadavek odškodného je též nutný posudek o bolestném, o ztížení společenského uplatnění či potvrzení o ztrátě na výdělku. „Potřebné je i doložení výdajů, které souvisejí s léčením, jako je třeba jízdné do zdravotnických zařízení, doplatky za léky a prostředky anebo regulační poplatky,“ doplnil Petr Milata.

---------------

Kdy vzniká nárok na odškodné?

- v případě, že závada ve schůdnosti podstatně a výrazně vybočuje z aktuálního stavu pozemní komunikace

- závada ve schůdnosti je pro uživatele pozemní komunikace nepředpokladatelná

- závada ve schůdnosti je pro obec či kraj odstranitelná běžnou zimní údržbou

- poškozený svůj pohyb plně obezřetně přizpůsobil aktuálnímu stavu komunikace a povětrnostním podmínkám

- obec či kraj neprokázaly, že nebylo možné závadu odstranit, zmírnit, případně na ni upozornit

- nejedná se o tzv. vymezenou neudržovanou, anebo účelovou komunikaci

- není dáno výlučné zavinění na straně poškozeného

zdroj: ČSOB Pojišťovna

Autor: Lenka Mašová

13.12.2011 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Muž v opilosti slovně napadal svoji známou

Takto vypadá klokan Kuki, který utekl chovateli až z Mohelnice. Objevil se v minulých dnech poblíž Jihlavy.

Majitel hledal Kukiho u Vyskytné. Zatím ho nenašel

Kopie vázy zdobí průčelí Horácké galerie, originál je na nádvoří

Nové Město na Moravě – Kopie historické kamenné vázy zdobí průčelí novoměstského zámku, ve kterém sídlí krajská Horácká galerie.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Stáří je krásné, dokáže výstava fotografií

Vysočina – Kalendář seniorů z Mitrova a snímky žďárského fotografa Milana Šustra putují na Krajský úřad Kraje Vysočina, kde budou zdobit odbor sociálních věcí. Od 30. srpna, kdy proběhne vernisáž, si tak lidé mohou zkrátit čekání na úřadě prohlídkou unikátních fotografií.

Mistři regionů doplachtí v Křižanově v pátek

Křižanov – Nad letištěm v Křižanově plachtí od 6. srpna letadla, Plachtařské mistrovství regionů bude končit tento pátek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení