VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Potvrzeno. Osmistovek je o jednu více

Odranec – K šestnácti osmistovkám Žďárských vrchů přibude další. Novoměstský patriot a milovník zdejšího kraje Karel Daněk se svým kolegou Miroslavem Baxantem přeměřili kopec Bohdalec nad Odrancem. Naměřená hodnota 801,1 metru ukazuje, že Žďárské vrchy mají ve skutečnosti o jednu osmistovku více.

5.8.2016
SDÍLEJ:

Nejvyšší vrchol Žďárských vrchů Devět skal leží v nadmořské výšce 836 metrů. Za cíl svého rekordu si ho vybrali hasiči, kteří na skálu dopravili vodu jen pomocí hadic až ze 62 kilometrů vzdálených Dolních Louček na Tišnovsku.Foto: Deník/Libor Plíhal

„Byla to příjemná výzva a současně náhoda. Mou zálibou je astronomie a astronavigace a tohle s geodezií tak trochu souvisí. Jestli výpočty založené na trojúhelnících člověk provádí na nebeské sféře nebo na skále je poměrně jedno. Bohdalecký kopec se svou skálou mě už dlouho svou neudávanou nadmořskou výškou vyloženě provokoval," usmál se Karel Daněk. Podle trigonometrického bodu má kopec Bohdalec nadmořskou výšku 790,59 metru. „Ovšem podle novějšího skenování je to někde kolem 790,3 metru. Těsně pod vrcholem Bohdalce je ale skála a už dlouho se vedou diskuse, jestli kopec i se skálou není vyšší, než osm set metrů," popsal Karel Daněk.

Přestože není povoláním geodet, Karel Daněk výzvu Bohdalce přijal. „Geodezii mám rád, je to pěkné počítání spojené s neméně pěknými zážitky. Proto jsme si také s kolegou vzali všechny potřebné přístroje, teodolit s diagramovým výškoměrem, měřičskou lať, sklonoměr, olovnici a k tomu tužku, papír a kalkulačku a vyrazili jsme kopec se skalním útvarem změřit," popsal Karel Daněk. Nejprve bylo nutné stanovit místo, kde bude měření probíhat. „Zvolili jsme nejvyšší jižní hranu skály. Odrazili jsme se od horizontální roviny trigonometrického bodu a změřili jsme výšku skály. Naším cílem nebylo zaznamenat výšku kopce se skálou na centimetr přesně," řekl Karel Daněk. Přesnost trigonometrických bodů se totiž podle informací z Českého úřadu zeměměřického a katastrálního pohybuje v rámci dvaceti až třiceticentimetrové tolerance. „Výšku Bohdalce jsme měřili už šestkrát, a i když musíme počítat s různými chybami a odchylkami, můžeme se solidní jistotou tvrdit, že Bohdalec překračuje osmisetmetrovou hranici," sdělil Karel Daněk.

Za osmistovky Žďárských vrchů byly dosud považovány pouze Kamenný vrch, Šindelný vrch, Tisůvka, Žákova hora, Devět skal, Lisovská skála, Křovina, Malinská skála, Vysoký kopec, Buchtův kopec, Pasecká skála, Kopeček u Studnic, Pohledecká skála, Křivý javor, Fryšavský kopec a snad i Suchý vrch mezi Křovinou a Malinskou skálou, který má ovšem poměrně malou topografickou prominenci. Nově se k nim připojuje také Bohdalec u Odrance. „Víc už jich asi nebude," podotkl Karel Daněk.

V mapách se nová osmi᠆stovka zatím ještě neobjevila. „Informoval jsem už internetový portál mapy.cz, ale ještě mi nikdo neodpověděl. Obávám se, že ani nemůžeme očekávat nějaký rychlý přepis mapových podkladů, nemám žádné oficiální razítko, nejsem geodet. Ale snad se nám podařilo aspoň vyprovokovat nějakou akci, aby náš postup ověřil profesionál," zadoufal Karel Daněk.

Pro Správu Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy tato informace nemá nijak velký význam. „Z hlediska ochrany přírody osmistovky neevidujeme. Pro nás jsou rozhodující přírodní hodnoty jednotlivých lokalit, ne nadmořská výška. Vezmeme to na vědomí, ale nic to pro nás nemění, režim ochrany zůstává stále stejný," prohlásil šéf Správy Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy Václav Hlaváč. Naopak s další osmistovkou už nyní počítají organizátoři tradičního podzimního navigačně-orientačního pochodu či běhu, při němž je hlavním cílem závodníků vystoupat za dvacet čtyři hodin na co nejvíce osmistovkových vrcholů Žďárských vrchů. „Akce se uskuteční 17. září a už nyní víme, že tam další osmistovku zařadíme," řekla spoluorganizátorka akce Marie Rajnošková.

Autor: Helena Zelená Křížová

5.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ve žďárském zámku zavedli speciální prohlídky uzpůsobené pro nevidomé návštěvníky. Prohlídky jsou na objednání a stojí 50 korun na osobu (pro nevidomého i jeho průvodce). Do celého areálu smějí také vodicí (i ostatní) psi.
7

Nevidomí zažijí ve žďárském zámku speciální prohlídky

Ilustrační foto.

Do participativního rozpočtu lidé přihlásili jedenáct návrhů

OBRAZEM: Horácký džbánek zahájil Jaroslav Samson Lenk

Žďár nad Sázavou – Půlkulaté jubileum slaví festival folkové a country hudby Horácký džbánek. Letos se ve Žďáře nad Sázavou koná již po pětatřicáté. Dvoudenní festival začal v pátek krátce po 17 hodině koncertem Jaroslava Samsona Lenka s jeho doprovodem. Lenk se také po oba dva dny ujal role moderátora.

Patronkou Běhu pro hospic je Veronika Čamková

Velké Meziříčí – Několikanásobná juniorská mistryně České republiky v alpském lyžování a zároveň rodačka z Velkého Meziříčí Veronika Čamková se stala patronkou druhého ročníku Běhu pro hospic.

AKTUALIZOVÁNO

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

Vysočina – Hned jedenáct jednotek hasičů zasahuje od brzkého rána u požáru ve společnosti zabývající se zpracováním dřeva v ulici Na Hranici v Jihlavě. Vyhlášen tam byl třetí stupeň požárního poplachu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení