VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Postaví se ve Městě rychlobruslařská hala?

Nové Město na Moravě - Návštěva premiéra České republiky Bohuslava Sobotky ve Vysočina areně v Novém Městě na Moravě nastolila celou řadu otázek. Většina z nich směřuje k vybudování rychlobruslařské dráhy.

4.4.2014 2
SDÍLEJ:

Starosta Michal Šmarda.Foto: Deník/Helena Zelená Křížová

Premiér se mimo jiné také zmínil, že podporuje myšlenku vzniku jednoho ze šesti olympijských center právě v Novém Městě. „Koncepce olympijských center nyní vzniká na ministerstvu školství, takže se předpokládá, že bude letos předložena a schválena," říká novoměstský starosta Michal Šmarda.

Co by to pro Nové Město znamenalo?

Podle mého názoru je to obrovský úspěch, protože tím, že bychom v regionu měli olympijské centrum minimálně pro biatlon, horská kola a některé další sporty, by se pomohlo nejen Vysočina areně, aby byla využívaná, ale také podnikatelům v Novém Městě a základním a středním školám. A to proto, že by sem přišli trénovat mladí sportovci z celé republiky, kteří by museli v Novém Městě také chodit do školy a využívat všech ostatních služeb. Pro Nové Město je to určitě obrovská šance, která se nemusí opakovat.

A jak je to s rychlobruslařskou dráhou?

Co se týče rychlobruslení, tak to je myšlenka, která se pravidelně časem vrací, není úplně nová. Jedná se o tom na různých úrovních už minimálně od loňského roku. Ale i před tím nějaké náznaky byly. Samozřejmě to znamená rozšíření olympijského centra o další sport. Premiér zatím nic neslíbil, ale řekl, že pokud by v České republice měla takováto hala na rychlobruslení vznikat, tak si myslí, že by bylo rozumné, aby byla součástí novoměstského olympijského centra.

Veškeré potřebné finanční prostředky na rychlobruslařskou halu by šly ze státní kasy?

Je předpoklad, že na vznik všech olympijských center se najdou peníze ve státním rozpočtu. Projekt připravuje Český olympijský výbor a měl by být součástí celkové koncepce rozvoje sportu v České republice. Čili i to, ve kterých městech budou olympijská centra umístěna, je spíš rozhodnutí strategické a je to rozhodnutí státu. Ne města. Proto by drtivou část nákladů musel nést státní rozpočet z kapitoly podpory sportu.

Mluvíte o drtivé části nákladů. A ta zbývající?

Peníze, které by to mělo stát Nové Město , byly už v podstatě investovány. Další objekty by se stavěly buď přímo ve Vysočina areně nebo v jejím bezprostředním okolí. A tam už jsme poměrně hodně věcí udělali. Dnes tam máme připravené upravené a zasíťované pozemky a já jsem premiérovi a předsedovi olympijského výboru deklaroval připravenost města poskytnout právě tyto připravené a zasíťované pozemky.

V místě, kde by měla stát rychlobruslařská hala, bylo ale původně plánováno fotbalové hřiště.

Je tam plánované obecně sportoviště. I územní plán s tím počítá. Je pravda, že alternativou jsou fotbalová hřiště, která byla v této lokalitě plánovaná už v minulém volebním období, tehdy ještě v souvislosti s výstavbou Regecentra.

Místní sportovci ovšem stále spoléhají na to, že fotbalové hřiště v těchto místech vznikne.

Tím, že se nestaví Regecentrum, se neruší fotbalové hřiště v centru města a ani se do budoucna nepočítá s tím, že by se rušilo. Takže potřeba vzniku dvou nových fotbalových hřišť, která tu byla dříve, se zmenšila na potřebu jednoho tréninkového hřiště. Jednou z možností je, že by bylo umístěno v této lokalitě a projekt by se musel vytvořit tak, že by v něm toto hřiště bylo zakomponováno. To by mohlo být pro město i výhodné.

A další možnost?

Pokud by se projekty nepodařilo zkombinovat, tak by se muselo fotbalové hřiště přesunout jinam, na jiné místo. V minulosti už se o některých uvažovalo, například u Maršovic, u Pohledce a podobně.

Uvažuje se o zastřešené rychlobruslařské hale?

Pemiér nechtěl do těchto podrobností zabíhat. Bylo z jeho slov znát, že toto rozhodování chce ponechat odborníkům a nechce se do jejich práce plést. Ale slyšel jsem i názory lidí z rychlobruslení a z Českého olympijského výboru, všichni se dnes kloní k tomu, že výstavba nekrytého oválu v rámci olympijského centra je méně efektivní, než výstavba haly. Takže uvažují spíše o ní.

Kdy by mohlo být rozhodnuto?

O tom, zda olympijské centrum v Novém Městě vznikne a o tom, co všechno bude jeho součástí, by mohlo být rozhodnuto do konce roku. My nyní čekáme na rozhodnutí vlády.

Pak bude řada na zastupitelstvu?

Možná, že už na tom novém. Byla by ovšem chyba, kdyby se k tomuto projektu město otočilo zády. A ani nepředpokládám, že by se něco podobného stalo, protože je to největší šance, jakou Nové Město z hlediska rozvoje sportu kdy v historii mělo. A nejde jen o samotné Nové Město a Novoměstsko, vybudování olympijského centra ve Vysočina areně by bylo významné celokrajsky. Město by si ale mělo udržet vliv na to, jak bude stavba vypadat, jak bude zasazena do krajiny, jakým způsobem bude provozována a tak dále. Město je velmi důležitým účastníkem všech jednání. I proto se se všemi dalšími účastníky tohoto projektu snažíme být už od začátku co nejvíce ve styku, abychom neudělali nějakou chybu.

Autor: Redakce

4.4.2014 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vítězné snímky soutěže Letní a barokní Vysočina. Pobočenský rybník - Veronika Pilařová (Letní Vysočina, 2. místo)
7

Fotosoutěž Letní barokní Vysočina má sedm vítězů

Petr Weiss
1 5

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

V Medlově se už mohou výletníci koupat

Žďársko – Nadšenci pro koupání v přírodních nádržích si už mohou bez obav zaplavat i v rybníku Medlov. Voda tam před dvěma týdny dostala „čtyřku“ – kvůli velkému množství sinic nebyla vhodná ke koupání, i když jeho předchozí striktní zákaz (stupeň 5) už tam hygienici zrušili.

Ze dvora rodinného domu zmizelo jízdní kolo

Radňoves – Policisté z Velkého Meziříčí řeší případ krádeže, ke kterému došlo v úterý 15. srpna v Radňovsi. Dosud neznámému nenechavci se tam v jednom rodinném domě zalíbilo jízdní kolo Kellys červené barvy.

Obnova Bouchalek bude nakonec skromnější

Žďár nad Sázavou – Skromnější obnova sportovního areálu na Bouchalkách ve Žďáře nad Sázavou. Takový je aktuální plán města na to, jak se vypořádat s dosluhujícím zázemím pro fotbalisty i tenisty.

Pálenice se teprve rozjíždí, slabší začátek zavinily třešně

Vysočina – Padesát. Tolik pěstitelských pálenic funguje na Vysočině podle statistiky Celního úřadu pro Kraj Vysočina. Většina z nich však sezonu teprve startuje. Může za to nedostatek třešní. Palírník Roman Koudela z Polné na Jihlavsku začne až v září.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení