Na Ždársku ale ještě patrně do jara zůstane zachována pohotovost ve Žďáře nad Sázavou, Žďárští si ji zaplatí sami.

„Bude to je do té doby, než se rozjede Rychlá lékařská pohotovost – sanitka s lékařem, která bude mít sídlo v budově polikliniky. Žďár je spádová oblast, je to třetí největší město na Vysočině, má 24 tisíc obyvatel a dalších 20 tisíc lidí v okolí,“ poznamenal žďárský starosta Jaromír Brychta.

Pomoc i ve Velkém Meziříčí

Podle něj je pohotovost jako taková ve Žďáře nevyužívaná. „Když je někomu hodně špatně, zavolá si záchranku, a když to není tak hrozné, jde ráno k lékaři,“ dodal Brychta.

Ve Žďáře je dosud pouze sanitka se zdravotnickým personálem – bez lékaře. Ošetření se mohou po Novém roce lidé v případě nutnosti dočkat ještě ve Velkém Meziříčí. Bude zajištěno přes tamí středisko Zdravotní záchranné služby.

Krajští zastupitelé došli k závěru, že pohotovosti nebyly efektivně využívány. Proto je centralizovali do nemocnic. „Osmdesát procent pacientů ošetřených na pohotovoti odesílali lékaři stejně k dalším vyšetřením, nebo rovnou do nemocnice,“ uvedl náměstek hejtmana kraje Vysočina Pavel Hájek.

Kraj dosud dával pověřeným obcím 64 korun na jednoho obyvatele. Nyní ušetřené peníze hodlá investovat do rozšíření zdravotnických záchranných stanic. „Dostávali jsme asi milion a tři sta tisíc. Tuto službu jsme monitorovali a příliš využívaná opravdu nebyla. “ informoval bystřický místostarosta Josef Vojta.

Pohotovost bude od příštího roku zpoplatněna, a to devadesáti korunami za ošetření. Platit pacient nebude pouze v tom případě, kdy bude rovnou hospitalizován v nemocnici.

 

Pohotovost od 1. ledna 2008

Nemocnice Nové Město, budova č. 17 , bývalá budova RZP, přízemí, tel. 566 615 444.

Ordinační hodiny: pracovní dny od 17 – 22 hodin; soboty, neděle a sváty od 9–22 hodin pro dospělé a od 8–21 hodin pro děti a dorost.